Publisher Theme
I’m a gamer, always have been.

رونمایی از Drive PX؛ پلتفرم شرکت انویدیا برای خودروهای بدون راننده

0

Jen-Hsun Huang مدیر‌عامل شرکت انویدیا به تازگی در کنفرانس فنّاوری GPU اعلام کرد یک کیت توسعه‌دهنده برای اتومبیل‌های راننده خودکار این شرکت، با نام  Drive PXدر ماه اردیبهشت به قیمت ۱۰۰۰۰دلار به فروش خواهد رساند.

این پلتفرم مجهز به ۲ چیپست Tegra X1 شرکت انویدیا است و اولین بار اوایل سال جاری در CES خودنمایی کرد. “هوانگ” اظهار داشت این پلتفرم ۳۰۰۰ برابر سریع‌تر از ماشین خودکاری است که توسط شرکت DARPA با نام DAVE تولید شده است.

Nvidia-drive-px-ar

تصور این است که با داشتن قدرت سخت‌افزاری کافی اتومبیل‌های خودکار قادر خواهند بود آنچه را می‌بینند بهتر تشخیص دهند، قابلیت یادگیری از محیط اطراف خواهند داشت و درنهایت خواهند توانست تصمیمات درست اتخاذ کنند. شرکت انویدیا امیدوار است همکاری این شرکت با خودروسازانی چون Tesla، Audi و BMW گسترش پیدا کند.

Danny Shapiro  مدیر ارشد خودروسازی در وبلاگ خود چنین نوشته است: ” Drive PX سیستمی است که می‌تواند آموزش ببیند و حتی توسط داده‌های بیشتر بازآموزی شود.” وی همچنین اشاره کرد است: “هر بار خودروهای خودکار در حد بسیار خوبی آپدیت می‌شوند این ماشین‌ها می‌توانند هنوز هم هوشمندتر شوند.”

پس‌ازاینکه مدیرعامل شرکت تسلا، ایلان ماسک، بیان کرد که انتظار می‌رود فناوری رانندگی مستقل در سال‌های آینده تبدیل به یکی از حقایق زندگی شود، “هوانگ” روی صحنه به وی ملحق شد و با اشاره به Musk گفت: درست مانند مریخ که مکان مطلوبی برای زندگی و مرگ به نظر می‌رسد.

پس از سخنان “ماسک”، “هوانگ” از او در مورد توییتی که در سال ۲۰۱۴ داشته بود که مطلبی با عنوان خطرات هوش مصنوعی در سلاح‌های هسته‌ای بود سؤال کرد و گفت تقریباً تمامی کارت‌های گرافیک شرکت انویدیا به شکل‌های مختلف از هوش مصنوعی و یادگیری عمیق تأثیر گرفته‌اند.

“ماسک” پاسخ “هوانگ” را این‌گونه داد که منظور من وجود خطر به‌صورت بالقوه بود و در مورد اتومبیل‌های مستقل واقعاً جای نگرانی وجود ندارد زیرا آن‌ها شکل محدودی از هوش مصنوعی هستند. وی ادامه داد ابتدا طراحی وسایل نقلیه مستقل می‌بایست از سخت‌افزار مناسب برخوردار شود اما این تغییر ممکن است به‌آرامی انجام شود. وی بیان کرد در حال حاضر ۲میلیارد اتومبیل و کامیون در جاده‌های سراسر جهان وجود دارد و ظرفیت تولید جهانی ۱۰۰میلیون وسیله نقلیه در سال است. “هوانگ” از وی پرسید امنیت آن‌ها چگونه است؟ و “ماسک” پاسخ داد: فاقد چرخ‌های تحت هدایت و پدال ترمز هستند! سال‌های زیادی گذشته است و چالش‌های جدیدی ایجاد شده است. در حال حاضر در شرکت “تسلا” گروهی وجود دارد که تنها تمرکز بر این مسئله داشته‌اند که اتومبیل‌ها را در برخورد چندین اتومبیل مقاوم کنند.

در این سخنرانی انویدیا از یک GPU جدید با نام Titan X و یک بسته فوق پردازنده برای محققان با نام Digits Devbox خبر داد که در ماه اردیبهشت با ارزش ۱۵۰۰۰دلار آغاز به کار خواهند کرد.

[su_button url=”http://farnet.ir/1393/12/97595/nvidia-announces-drive-px-its-self-driving-car-platform/” background=”#16b016″]Farnet[/su_button]

مطالب مرتبط

نوشتن دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاه شما پس از بررسی توسط تحریریه منتشر خواهد شد. در صورتی که در بخش نظرات سوالی پرسیده‌اید اگر ما دانش کافی از پاسخ آن داشتیم حتماً پاسخگوی شما خواهیم بود در غیر این صورت تنها به امید دریافت پاسخ مناسب از دیگران آن را منتشر خواهیم کرد.