Publisher Theme
I’m a gamer, always have been.

موضع رسمی بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای در قبال «پوکمون گو» چیست؟

0

بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای به عنوان متولی اصلی نظارت بر محتوای بازی‌های رایانه‌ای و صدور مجوز انتشار، در مورد بازی «پوکمون گو» رسما موضع خود را اعلام کرد. این نهاد دولتی در کشور که به عنوان مرجع اصلی و رسمی بازی‌های رایانه‌ای شناخته می‌شود، در آخرین بیانیه‌ در سایت خود اعلام کرده است که به دلیل “محتوای فراسرگرمی” تایید مجوز بازی پوکمون را منوت به نظر مثبت “نهادهای امنیتی” می‌داند.

“بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای در واکنش به این بازی، در روزهای نخست انتشار آن با ناشر بازی مکاتبه کرده و شرایط ورود به ایران را به آن‌ها اعلام کرده بود.”

در بیانیه‌ی روابط عمومی بنیاد، همچنین به جنجال‌ها و حواشی پیرامون این بازی که در یک ماهی که از انتشارش می‌گذرد درست شده‌اند اشاره کرده و این موضوع را یکی از دلایل این تصمیم عنوان می‌کند:

“بازی پوکی‌مان گو به دلیل ویژگی‌های خاص و نحوه بازی شدن، در یک ماه گذشته جنجال‌های فراوانی در مسائل مختلف اجتماعی، فرهنگی و امنیتی به‌وجود آورده است که باعث شده این بازی فراتر از یک بازی صرف باشد و حتی توسط برخی از دولت‌ها محدود یا ممنوع شود. بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای نیز در مکاتبه با ناشر این بازی، دو شرط قرارگیری سرور کاربران ایرانی در داخل کشور و تعیین موقعیت‌های مکانی بازی با هماهنگی بنیاد را برای ورود رسمی بازی به ایران الزامی دانست.”

ناشر این بازی، شرکت نینتندو بدون شک هیچ اقامت رسمی در کشور ایران ندارد و طبیعتا این بازی را رسما برای بازی‌کنندگان ایرانی عرضه نخواهد کرد. حال مطرح کردن چنین درخواستی در واقع یک‌جور توپ را به زمین دشمن انداختن است تا هم حجم فشارها از روی بنیاد برداشته شوند و هم بازی‌کنندگانی که همین الان هم با روش‌هایی مشغول پوکمون بازی کردن هستند حساس نشوند. بدین ترتیب بدون این‌که بنیاد این بازی را رسما ممنوع اعلام کند، قضیه را فیصله داده است. در ادامه‌ی این خبر آمده است:

“نظام رده‌بندی سنی (ESRA) بازی پوکی‌مان گو را از نظر محتوا جهت انتشار در کشور، بدون اشکال دانسته و انتشار این بازی را بلامانع می‌داند. با این‌حال با توجه به وجوه فراسرگرمی از جمله مسائل امنیتی و اجتماعی که ممکن است باعث ایجاد اختلال در نظم یا امنیت عمومی شود؛ بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای انتشار این بازی را منوط به تایید نهادهای مربوط به امنیت اجتماعی و ملی کرده است.”

بدین ترتیب هیچ ایرادی به عملکرد بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای در قبال یک پدیده‌ی به شدت فراگیر وارد نیست. شما می‌توانید خبرهای مرتبط با بازی پوکمون گو را در گیم‌نیوز دنبال کنید. همچنین می‌توانید در این صفحه تحلیل گیم‌نیوز از گزارش کامران نجف‌زاده در مورد این بازی را مطالعه بفرمایید.

مطالب مرتبط

نوشتن دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاه شما پس از بررسی توسط تحریریه منتشر خواهد شد. در صورتی که در بخش نظرات سوالی پرسیده‌اید اگر ما دانش کافی از پاسخ آن داشتیم حتماً پاسخگوی شما خواهیم بود در غیر این صورت تنها به امید دریافت پاسخ مناسب از دیگران آن را منتشر خواهیم کرد.