راهنمای فیفا ۱۸ برای تازه‌کارها؛ قسمت دوم: دفاع

یک دفاع خوب می‌تواند تفاوت یک بازیکن معمولی و حرفه‌ای را مشخص کند. البته این به این معنی است که بیشتر اوقات باید اجازه دهید که مدافعین شما کار خود را انجام دهند و به جای آن‌ها از بازیکنان میانه‌ی زمین خود استفاده کنید تا کار دفاع را انجام دهید.

1

همان‌طور که در قسمت پیشین این مطلب گفتیم، فیفا 18 مانند فوتبال در دنیای حقیقی دارای پیچیدگی‌هایی بیش از آنچه که به نظر می‌رسد است. در این مطلب قصد داریم که به مسائل ابتدایی درباره‌ی این بازی بپردازیم که دانستنشان باعث خواهد شد باشگاه فوتبال شما زمینه‌ای قوی داشته باشد. در هر زمینه از بازی پیشنهاداتی را برای شما آماده کرده‌ایم که باعث خواهند شد بدانید در شبیه‌سازی‌ بازی‌ها با چه موقعیت‌هایی مواجه خواهید بود و چگونه باید در مواجهه با آن‌ها عمل کنید تا بتوانید گل به ثمر برسانید و کاپ‌ها را به خانه ببرید.

دفاع

یک دفاع خوب می‌تواند تفاوت یک بازیکن معمولی و حرفه‌ای را مشخص کند. البته این به این معنی است که بیشتر اوقات باید اجازه دهید که مدافعین شما کار خود را انجام دهند و به جای آن‌ها از بازیکنان میانه‌ی زمین خود استفاده کنید تا کار دفاع را انجام دهید.

در بازی امسال دفاع خودکار بسیار کم‌تاثیر‌تر است و نتیجتا این که بدانید چه زمانی باید بازیکن خود را به یک مدافع تغییر دهید نیازمند تمرین و تجربه‌ی زیادی خواهد بود. تصاحب خوب و سریع توپ حریف را ناامید می‌کند و منجر به ضدحمله‌های خطرناکی خواهد شد.

اولین چیزی که باید در مورد دفاع یاد بگیرید این است که بازیکنان را به وسیله‌ی جوی‌استیک سمت راست تغییر دهید، چرا که دکمه‌ی L1 یا LB در بسیاری مواقع غیرقابل اعتماد است. تنظیمات بازی را طوری تغییر دهید که فقط زمانی که توپ در هواست بازیکنتان را تغییر دهد.

تکل ایستاده (نگه داشتن دایره یا B)

تکلاستاده توپ را زمانی که کسی مستقیما یا با زاویه‌ای اندک به سمت شما می‌آید از میان پای حامل توپ خواهد زد. اگر به اندازه‌ی کافی نزدیک حامل توپ باشید، بازیکن شما به صورت خودکار این کار را خواهد کرد (حتی اگر مستقیما خود بازیکن را کنترل کنید). همیشه در نیمه‌ی زمین خودتان به حریف فشار بیاورید. استفاده از این تکل ریسک کمتری نسبت به تکل زمینی دارد اما اگر زمان درستی را برای آن انتخاب نکنید می‌توانید سرعت شما را به مراتب کاهش دهد.

هل دادن یا کشیدن بازیکن (چندین بار فشردن L1 یا LT یا نگه داشتن دایره یا B)

زمانی که در کنار بازیکن حامل توپ در حال دویدن هستید می‌توانید از چندین بار فشردن L1 یا LT استفاده کنید تا با شانه‌هایتان تلاش کنید میان حامل و توپ فاصله بیاندازید. اگر دایره یا B را نگه‌ دارید لباس بازیکن را خواهید کشید و او به زمین خواهد افتاد. اگر به سرعت این دکمه را فشار دید احتمال این که خطا گرفته شود کمتر است اما باز هم برای حریف مشکل ایجاد خواهید کرد و باعث کاهش سرعت آن‌ها خواهید شد که به شما اجازه می‌دهد دفاع خود را مجددا مرتب کنید و برای تصاحب توپ اقدام کنید.

تکل زمینی (مربع یا X)

این نوع تکل‌ها خطرناک هستند. تنها زمانی از آن‌ها استفاده کنید که مطمئنید به توپ ضربه خواهید زد. اگر زمانبندی شما اشتباه باشد به احتمال زیاد یا یک کارت دریافت می‌کنید یا دفاع خود را بیشتر در معرض آسیب قرار خواهید داد. اگر دکمه‌ی تکل را دومرتبه فشار دهید طول تکل شما کوتاه تر خواهد شد و بازیکنتان با سرعت بیشتری بلند می‌شود.

دستور دادن به هم‌تیمی (نگه داشتن R1 یا RB)

این کار باعث خواهد شد که نزدیک‌ترین بازیکنی که تحت کنترل شما نیست فراخوانده شود و به سمت بازیکنی که توپ را در اختیار دارد حرکت کند. از این کار می‌توانید به صورت تریکیبی با تلاش‌های خودتان استفاده کنید تا به صورت دستی از فرستاده شدن پاس‌ها جلوگیری کنید. این کار همچنین فشار زیادی را بر روی حریفتان قرار خواهد داد. زمانی که از این تکنیک استفاده کنید کنترل اینکه چه بازیکنی به سمت شما خواهد آمد در دست شما نیست،. مطمئن شوید با این کار یکی از مدافعین خود را از موقعیتش خارج نمی‌کنید.

پوشش دادن بازیکن (نگه داشتن L2 یا LT)

بیشتر دفاعی که در یک سوم پایانی زمین (از دروازه تا چند متر دورتر از محوطه‌ی جریمه) صورت می‌گیرد می‌بایست به صورتی انجام شود که به سمت بازیکن نروید، بلکه جلوتر از او حرکاتش را پیش‌بینی کنید و بگذارید او به سمت شما بیاید. این کار باعث می‌شود که رو در روی حریفتان قرار بگیرید و بتوانید تکل استاده را اجرا کنید و یا راه توپ را سد کنید. برای حرکت کردن سریع از دویدن استفاده کنید اما سعی کنید که با استفاده‌ی زیاد از حد از سرعت جا نمانید. از این تکنیک به این منظور بهره بگیرید که راه‌های پاسکاری را ببندید و حریف را مجبور به حرکت در گوشه‌ها کنید تا نتواند به درستی ارسال داشته باشد.

جلو آوردن دروازه‌بان (نگه داشتن مثلث یا Y)

این کار ریسک بالایی دارد اما ممکن است از گل خوردن شما جلوگیری کند. اگر می‌بینید که دوازه‌بان شما به موقع به توپ نخواهد رسید، دکمه را رها کنید و اجازه دهید هوش‌ مصنوعی کار خودش را بکند. اگر به جلو آوردن دروازه‌بان در این موقعیت ادامه دهید باعث خواهید شد که شلیک به سمت دروازه از کنار دروازه‌بانتان راحت‌تر صورت بگیرد.

 

در قسمت بعدی آموزش شوت و ضربات ایستگاهی در فیفا 18 را قرار خواهیم داد.

مطالب مرتبط

نوشتن دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاه شما پس از بررسی توسط تحریریه منتشر خواهد شد. در صورتی که در بخش نظرات سوالی پرسیده‌اید اگر ما دانش کافی از پاسخ آن داشتیم حتماً پاسخگوی شما خواهیم بود در غیر این صورت تنها به امید دریافت پاسخ مناسب از دیگران آن را منتشر خواهیم کرد.

1 نظر
  1. رضا می‌گوید

    دمتون گرم
    با یکی دو تا ازین ترفندها فعلا آنلاین حال رفیقمو گرفتم :)) کف کرد که از کجا یاد گرفتم فعلا تو خماریه :))))