Publisher Theme
I’m a gamer, always have been.

راهنمای فیفا ۱۸ برای تازه‌کارها؛ قسمت دوم: دفاع

19

همان‌طور که در قسمت پیشین این مطلب گفتیم، فیفا 18 مانند فوتبال در دنیای حقیقی دارای پیچیدگی‌هایی بیش از آنچه که به نظر می‌رسد است. در این مطلب قصد داریم که به مسائل ابتدایی درباره‌ی این بازی بپردازیم که دانستنشان باعث خواهد شد باشگاه فوتبال شما زمینه‌ای قوی داشته باشد. در هر زمینه از بازی پیشنهاداتی را برای شما آماده کرده‌ایم که باعث خواهند شد بدانید در شبیه‌سازی‌ بازی‌ها با چه موقعیت‌هایی مواجه خواهید بود و چگونه باید در مواجهه با آن‌ها عمل کنید تا بتوانید گل به ثمر برسانید و کاپ‌ها را به خانه ببرید.

دفاع

یک دفاع خوب می‌تواند تفاوت یک بازیکن معمولی و حرفه‌ای را مشخص کند. البته این به این معنی است که بیشتر اوقات باید اجازه دهید که مدافعین شما کار خود را انجام دهند و به جای آن‌ها از بازیکنان میانه‌ی زمین خود استفاده کنید تا کار دفاع را انجام دهید.

در بازی امسال دفاع خودکار بسیار کم‌تاثیر‌تر است و نتیجتا این که بدانید چه زمانی باید بازیکن خود را به یک مدافع تغییر دهید نیازمند تمرین و تجربه‌ی زیادی خواهد بود. تصاحب خوب و سریع توپ حریف را ناامید می‌کند و منجر به ضدحمله‌های خطرناکی خواهد شد.

اولین چیزی که باید در مورد دفاع یاد بگیرید این است که بازیکنان را به وسیله‌ی جوی‌استیک سمت راست تغییر دهید، چرا که دکمه‌ی L1 یا LB در بسیاری مواقع غیرقابل اعتماد است. تنظیمات بازی را طوری تغییر دهید که فقط زمانی که توپ در هواست بازیکنتان را تغییر دهد.

تکل ایستاده (نگه داشتن دایره یا B)

تکلاستاده توپ را زمانی که کسی مستقیما یا با زاویه‌ای اندک به سمت شما می‌آید از میان پای حامل توپ خواهد زد. اگر به اندازه‌ی کافی نزدیک حامل توپ باشید، بازیکن شما به صورت خودکار این کار را خواهد کرد (حتی اگر مستقیما خود بازیکن را کنترل کنید). همیشه در نیمه‌ی زمین خودتان به حریف فشار بیاورید. استفاده از این تکل ریسک کمتری نسبت به تکل زمینی دارد اما اگر زمان درستی را برای آن انتخاب نکنید می‌توانید سرعت شما را به مراتب کاهش دهد.

هل دادن یا کشیدن بازیکن (چندین بار فشردن L1 یا LT یا نگه داشتن دایره یا B)

زمانی که در کنار بازیکن حامل توپ در حال دویدن هستید می‌توانید از چندین بار فشردن L1 یا LT استفاده کنید تا با شانه‌هایتان تلاش کنید میان حامل و توپ فاصله بیاندازید. اگر دایره یا B را نگه‌ دارید لباس بازیکن را خواهید کشید و او به زمین خواهد افتاد. اگر به سرعت این دکمه را فشار دید احتمال این که خطا گرفته شود کمتر است اما باز هم برای حریف مشکل ایجاد خواهید کرد و باعث کاهش سرعت آن‌ها خواهید شد که به شما اجازه می‌دهد دفاع خود را مجددا مرتب کنید و برای تصاحب توپ اقدام کنید.

تکل زمینی (مربع یا X)

این نوع تکل‌ها خطرناک هستند. تنها زمانی از آن‌ها استفاده کنید که مطمئنید به توپ ضربه خواهید زد. اگر زمانبندی شما اشتباه باشد به احتمال زیاد یا یک کارت دریافت می‌کنید یا دفاع خود را بیشتر در معرض آسیب قرار خواهید داد. اگر دکمه‌ی تکل را دومرتبه فشار دهید طول تکل شما کوتاه تر خواهد شد و بازیکنتان با سرعت بیشتری بلند می‌شود.

دستور دادن به هم‌تیمی (نگه داشتن R1 یا RB)

این کار باعث خواهد شد که نزدیک‌ترین بازیکنی که تحت کنترل شما نیست فراخوانده شود و به سمت بازیکنی که توپ را در اختیار دارد حرکت کند. از این کار می‌توانید به صورت تریکیبی با تلاش‌های خودتان استفاده کنید تا به صورت دستی از فرستاده شدن پاس‌ها جلوگیری کنید. این کار همچنین فشار زیادی را بر روی حریفتان قرار خواهد داد. زمانی که از این تکنیک استفاده کنید کنترل اینکه چه بازیکنی به سمت شما خواهد آمد در دست شما نیست،. مطمئن شوید با این کار یکی از مدافعین خود را از موقعیتش خارج نمی‌کنید.

پوشش دادن بازیکن (نگه داشتن L2 یا LT)

بیشتر دفاعی که در یک سوم پایانی زمین (از دروازه تا چند متر دورتر از محوطه‌ی جریمه) صورت می‌گیرد می‌بایست به صورتی انجام شود که به سمت بازیکن نروید، بلکه جلوتر از او حرکاتش را پیش‌بینی کنید و بگذارید او به سمت شما بیاید. این کار باعث می‌شود که رو در روی حریفتان قرار بگیرید و بتوانید تکل استاده را اجرا کنید و یا راه توپ را سد کنید. برای حرکت کردن سریع از دویدن استفاده کنید اما سعی کنید که با استفاده‌ی زیاد از حد از سرعت جا نمانید. از این تکنیک به این منظور بهره بگیرید که راه‌های پاسکاری را ببندید و حریف را مجبور به حرکت در گوشه‌ها کنید تا نتواند به درستی ارسال داشته باشد.

جلو آوردن دروازه‌بان (نگه داشتن مثلث یا Y)

این کار ریسک بالایی دارد اما ممکن است از گل خوردن شما جلوگیری کند. اگر می‌بینید که دوازه‌بان شما به موقع به توپ نخواهد رسید، دکمه را رها کنید و اجازه دهید هوش‌ مصنوعی کار خودش را بکند. اگر به جلو آوردن دروازه‌بان در این موقعیت ادامه دهید باعث خواهید شد که شلیک به سمت دروازه از کنار دروازه‌بانتان راحت‌تر صورت بگیرد.

 

در قسمت بعدی آموزش شوت و ضربات ایستگاهی در فیفا 18 را قرار خواهیم داد.

مطالب مرتبط
19 نظر برای این مطلب
 1. jafar می‌گوید

  سلام دوستان چجور فیفا18پی اس4 رو آپدیت کنم ممنوم میشم راهنمایی دقیق بکنید

  1. سعید زعفرانی می‌گوید

   اگر نسخه‌ی اصلی (یا ظرفیت‌های 2 و 3 بازی دیجیتالی) رو دارید، هنگامی که بازی رو لانچ می‌کنید روی کنسول، خودش در صورت نیاز پیغام آپدیت می‌ده.

 2. Sasan می‌گوید

  سلام چطوری میشه تو فیفا آنلاین بازی کرد؟

  1. سعید زعفرانی می‌گوید

   در صورتی که نسخه اصلی بازی رو خریداری کنید می‌تونید با اتصال به سرورهای رسمی بازی، آنلاین بازی کنید.

 3. وحید می‌گوید

  سلام چجوری جام باشگاه های اروپا بازی کنم؟

  1. سعید زعفرانی می‌گوید

   تو فیفا؟ نداره همچین چیزی.
   میتونید خودتون لیگ بسازید.

 4. HAMID می‌گوید

  سلام چطوری میشه جام جهانی و ملت های اروپا و بقیه جام ها رو بازی کرد فقط باشگاهی هستش ممنون میشم کمک کنید

  1. سعید زعفرانی می‌گوید

   تیم‌های ملی زیادی رو میتونید تو این بازی انتخاب کنید که البته حالت بازی با انتخاب اون‌ها به friendly میره.
   برای جام‌جهانی باید تا عرضه‌ی بازی خودش صبر کنید.

 5. Ali می‌گوید

  سلام….تو بازی یک دایره تو کرنر هستش…تا بازیکن توپ دستش میاد …میدود و میره سمت اون …کنترل از دست من خارجه…لطفا راهنمایی؟؟

 6. آرش خدابین می‌گوید

  سلام من در التمیت تیم فیفا۱۸ چند بارتیم رو عوض کردم الانم تیمی که انتخاب کردم دروس ندارم ولی وقتی میرم قسمتی که تیم رو حذف کنم قفل کرده می نویسه باید با پشتیبانی صحبت کن منم بلد نیستم توروخدا راهنمایی بکنید

  1. سعید زعفرانی می‌گوید

   فکر کنم محدودیت داره دیگه، شما نمی‌تونید هی تیم عوض کنید چون بازی بقیه خراب میشه. احتمالا باید درخواست خودتون رو به پشتیبان برسونید.

 7. دانیال می‌گوید

  سلام مگه میشه داخل pc با ip ایران آنلاین بازی کرد؟ من شنیدم میگن اورجین برای ایرانو تحریم کرده برای همین نمیشه داخل pc آنلاین بازی کرد آیا این درسته؟ و اگر واقعا راهی برای آنلاین بازی کردن داخل pc هست بگید. چون من میخوام سیستمو بفروشم ps4 بگیرم فقط بخاطره اینکه فیفارو آنلاین بازی کنم.

  1. سعید زعفرانی می‌گوید

   میشه بازی کرد، باید با هات اسپات شیلد، لوکیشن رو تغییر بدید.

 8. ali می‌گوید

  سلام چجوری انلاین بازی کنم

  1. سعید زعفرانی می‌گوید

   دوست من شما باید نسخه اصلی بازی رو تهیه کنید. یا cd key اون رو خریداری کنید. در این صورت می‌تونید اون رو به صورت آنلاین تجربه کنید

  2. كيارش می‌گوید

   باسلام دوست عزیز در فیفا ١٨ مثلا من میخوام منچستریوتاتدرو انتخاب کنم نمیدونم کدوم قسمت از لیگه انگلیس رو انتخاب کنم که هم لیگه یک باشه هم جام حذفى هم لیگ قهرمانان اورپا
   دوست عزیزم لطفا راهنمایى کنید

 9. علی می‌گوید

  سلام دروازه بان با کدوم دکمه دسته میگیره

  1. سعید زعفرانی می‌گوید

   مثلث.
   برای این‌که کنترل کامل بره رو دروازه‌بان، تو پلی‌استیشن 4 باید تاچ پد رو فشار بدید. بقیه پلتفرم‌ها رو نمی‌دونم.

 10. رضا می‌گوید

  دمتون گرم
  با یکی دو تا ازین ترفندها فعلا آنلاین حال رفیقمو گرفتم :)) کف کرد که از کجا یاد گرفتم فعلا تو خماریه :))))

نوشتن دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاه شما پس از بررسی توسط تحریریه منتشر خواهد شد. در صورتی که در بخش نظرات سوالی پرسیده‌اید اگر ما دانش کافی از پاسخ آن داشتیم حتماً پاسخگوی شما خواهیم بود در غیر این صورت تنها به امید دریافت پاسخ مناسب از دیگران آن را منتشر خواهیم کرد.