Publisher Theme
I’m a gamer, always have been.

۱۰ بازی خارق‌العاده‌ای که تا‌کنون اسمشان را نشنیده‌اید

0

پنج سالی می‌شود که Double Fine Productions و iam8bit فستیوالی عمومی برای بازی‌های مستقل در سن‌فرانسیسکو برگذار می‌کنند که «روز توسعه دهندگان» نام دارد. این فستیوال رایگان و آزاد است و طرفداران در آن تشویق می‌شوند تا با توسعه‌دهندگان بازی‌های مستقل دیدار داشته باشند و پروژه‌های در دست اجرا را امتحان کنند.

امسال بیش از 60 بازی در این رویداد حضور داشتند و شامل عناوین مختلفی برای انواع کنسول ها، واقعیت مجازی، و بازی‌های موبایل می‌شد. در این مطلب 10 عنوان از این بازی‌ها را انتخاب کرده‌ایم که برتر از بقیه و لایق توجه بوده‌اند. با این که لیست کاملی نیست، اما می‌توان از آن متوجه شد که سال 2018 سال فوق‌العاده‌ای برای بازی‌های مستقل خواهد بود.

 

Untitled Goose Game

غازها حیواناتی عوضی هستند و در این بازی‌ می‌توانید عوضی‌ترین غاز ممکن باشید.

در این بازی علاوه بر این که می‌تواید نقش یک غاز را ایفا کنید، معما‌هایی را نیز در اختیار شما می‌گذارد که باید آن‌ها را حل کنید. برای مثال در قسمتی از بازی به جایی می‌رسید که باید برای دزدیدن کلید‌های یک کشاورز، او را کاملا خیس کنید که احتمالا برعکس خود غاز، باید آدم خوبی باشد. اما زمانی که نقش یک غاز را ایفا می‌کنید، نیازی نیست به این چیز‌ها اهمیت دهید.

 

Chuchel

Chuchel آخرین بازی Amanita است که بیشتر برای کارش در پروژه‌های «ماشیناریوم» و «بوتانیکولا» شناخته می‌شود. در این بازی نقش قهرمان هم‌نام بازی را ایفا می‌کنید که توپی پرمو است که به شدت تلاش می‌کند تا یک توت را به دست بیاورد. شخصیت‌های بازی Chuchel نسبت به بازی‌های قبلی این توسعه‌دهنده ساده‌اند. این توسعه‌دهنده در بازی‌های پیشین خود تاکید زیادی روی ویژگی‌های بصری عمیق و معماهای پیچیده داشت اما Chuchel بازی ساده‌تری است که طراحی خود را فدای کمدی و بار طنز بازی کرده است.

شما در راه رسیدن به توت مورد نظر، سناریو‌های مختلفی را تجربه می‌کنید و از طریق آن‌ها با اشیاء ساده‌ی پیرامون خود ارتباط برقرار خواهید کرد کرد. این سناریوها باعث می‌شوند که Chuchel مانند مجموعه‌ای از انیمیشن‌های کوتاه به نظر برسد که هرکدام از آن‌ها حس شوخ‌طبعی و هوشمندی مختص به خود را دارند.

 

Anamorphine

با این که لفظ «سورئال» در دنیای بازی‌های ویدئویی بسیار استفاده می‌شود، آنامورفین به طور تمام و کمال‌ آن را به نمایش می‌گذارد. این بازی مفهوم شبیه‌ساز حرکتی به سفری رویاگونه در ذهن فرد بدل می‌شود. اتاق‌ها و شخصیت‌ها به گونه‌ای تغییر می‌کنند که باعث تعحب خواهند شد و با این وجود که تعاملات شما در این بازی محدود بهحرکت به سمت اشیاء است، آنامورفین کاری می‌کند که حس کنید بخشی از این دنیا هستید.

شعار بازی این «با حل حال، گذشته را کشف کنید» و داستان آن حول محور شخصیتی می‌چرخد که با آسیب‌های فیزیکی و ذهنی تصادفی درگیر است که همسرش را در آن از دست داده است.

 

Way of the Passive Fist

این بازی عناصر جدید غافل‌گیر کننده‌ای را به بازی‌های سایداسکرولینگ مبارزه‌ای اضافه می‌کند. به جای این که تمرکز روی فشردن پیاپی دکمه‌ها باشد، بازی مکانیزم‌های زمان‌بندی‌شده‌ای را در دستور کار خود قرار می‌دهد که بر اساس آن‌ها شما می‌بایست ضربات حریف را خنثی کنید و یا جاخالی بدهید تا بتوانید آن‌ها را شکست دهید. حاصل این ترکیب، چیزی مانند ترکیب بازی‌های Streets of Rage و Street Fighter III است.

روند بازی کمابیش ساده است و در آن دشمنانتان به صورتی نوبتی با شما مبارزه می‌‌کنند و این مسئله باعث می‌شود که کم م سرعت‌های مختلف آن‌ها را متوجه شوید و سپس پس از خسته شدن آن‌ها می‌توانید شکستشان دهید. با این که این سبک مبارزه برای این ژانر از بازی‌ها خسته‌کننده به نظر می‌رسد، اما در واقعیت کارایی خوبی دارد. این روش جاخالی دادن و دفع ضربات ساده است و در عین حال، دشواری و چالش مناسبی را –مخصوصا در مواجهه با چند دشمن و در نتیجه الگو‌های حمله‌ی متفاوت- به بازی اضافه می‌کند. با در نظر گرفتن این موضوع و همچنین توجه به روایت بازی که شبیه به North Star است، می‌توان نتیجه گرفت که با بازی اکشنی طرف هستیم که هم جذاب است و هم مکانیزم‌ منحصر به فردی دارد.

 

Dead Static Drive

مشخص نیست که در بازی Dead Static Drive قضیه چیست، اما بازی به صورت خارق‌العاده‌ای طراحی شده است و حسی مانند بازی GTA در کنار المان‌هایی از Tremors (فیلم علمی‌تخیلی دهه نودی) را القاء می‌کند.

در اولین تجربه از بازی، قهوه خوردم، دست‌شویی رفتم، اسلحه پیدا کردم و بعد از خارج شدن از خانه، توسط موجودی کرم‌مانند کشته شدم. در تلاش دوم سوار خودوریی شدم و پس از رانندگی در بیابان، از ماشین خارج شدم و محددا توسط کرمی اظیم‌الجثه کشته شدم. این بازی ارزش بازی کردن دوباره را دارد

 

Crossing Souls

بازی جدید استودیو Devolver Digital از جنبه‌های مختلفی یادآور گذشته و فیلم‌ها و سریال‌های دهاه هشتادی و پیش از همه‌گیر شدن اینترنت است. در این بازی در شهر کوچکی مملو از شخصیت‌های عجیب به گشت و گذار می‌پردازید و اتفاقاتی ماوراالطبیعی و توطئه‌های دولتی را تجربه می‌کنید. شما و دوستانتان باید با یکدیگر همکاری کنید و از مهارت‌های خود برای پیدا کردن کسانی که مفقود شده‌اند استفاده کنید.

هنگام گشت و گذار در شهر و ملاقات ساکنین آن، اطلاعات بیشتری راجع به تاریخ عجیب و غریب این شهر به دست خواهید آورد. بعد از این که به یک چیز عجیب برخورد می‌کنید، می‌توانید به دنیایی موازی منتقل شوید که در آن تفاوتی میان زندگان و مردگان وجود ندارد. شهر به خودی خود عجیب هست اما این دنیای جدید، سطح جدیدی از عجیب بودن را به بازی معرفی می کند و حتی رفتار برخی از شهرواندان را نیز توجیه خواهد کرد.

 

Ooblets

این اولین باری نیست که با بازی Ooblets روبه‌رو می‌شویم اما هربار توانسته است که با جذابیت خود نظرها را به خود جلب کند. می‌توان گفت که این بازی ترکیبی از Pokemon، Animal Crossing و Harvest Moon است که المان‌هایی از این بازی‌ها را در عنوانی گرد هم آورده است که بیش از تکراری و الهام‌گرفته بودن، حس تازگی و منحصربه‌فردی را القاء می‌کند.

 

Curse of the Obra Dinn

«نفرین اوبرا دین» یکی از جذاب‌ترین بازی‌های روز توسعه‌دهندگان از لحاظ بصری بود. این بازی که از بازی‌های کلاسیک ماجراجویی پی‌سی الهام گرفته است، دارای تنها دو رنگ است و ممکن است د مواقعی برای چشم آزاردهنده شود اما در پس این ظاهر قدیمی‌گونه، یک بازی کارآگاهی جذاب نهفته است.

در این بازی پیش از این که وارد کشتی شوید، به شما یک کتاب و یک ساعت جیبی مرموز داده می‌شود. زمانی که جسدی را پیدا می‌کنید این ساعت به شما اجازه خواهد داد که به زمان مرگ آن‌ها بازگردید و همچنین اطلاعات دیگری مانند اینکه چه کسانی در آن لحظه در آن حوالی حضور داشتند را نیز به شما خواهد ارائه خواهد کرد. با استفاده از این اطلاعات می‌‌توانید مشخصات افراد را در دفتر خود پر کنید. همین طور که کشفیات بیشتری انجام می‌دهید، راز‌های بیشتری نیز نمایان خواهند شد.

حس کنجکاوی که بازی ایجاد می‌کند باعث می شود روایت آن نه‌تنها جالب، بلکه رضایت‌بخش باشد. به ندرت یک بازی کارآگاهی یافت می‌شود که بتواند توانایی‌های استنتاجی شما را به چالش بکشد؛ اما در بازی «نفرین اوبرا دین»، شما در حین آزادی در برداشت‌های مختلف، می‌بایست پرده از رمز و راز اتفاقات بردارید.

 

Knights and Bikes

این بازی نفرات قابل‌توجهی را مانند کارگردان و برنامه‌نویس گیم‌پلی دارد که در Tearaway و LittleBigPlanet حضور دارند. «شوالیه‌ها و دوچرخه‌ها» صداقت و ترس دوران بچگی را به شکل جذابی به تصویر می‌کشد و گیم‌پلی آن یادآور برخی از بهترین عناوین نقش‌آفرینی کنسول SNES است.

برای شباهت این بازی می‌توان از مثال‌هایی مانند Secret of Mana و Goonies استفاده کرد.

 

Below

احتمال آن وجود دارد که اسم Below به گوشتان خورده باشد. این بازی در جریان E3 سال 2013 معرفی شده بود اما در سال 2016 به تاریخ نامشخصی موکول گردید اما هنوز هم دست توسعه قرار دارد و احتمالا بتوان گفت که نسخه ی قابل بازی‌ کردنی از آن که در این رویاد معرفی شده بود، کامل‌ترین نسخه‌ی این بازی است.

در این بازی شما به وسیله‌ی امواج و جزیره‌ای مرمور می‌رسید که در آن می‌توانید تنها وارد یک غار بشوید و بعد از آن، هی پایین و پایین‌تر بروید. کنجکاویم که بفهمیم در مدت زمان‌های طولانی‌تر، جوانب مختلف این بازی چگونه خواهد بود اما در همین مدت کوتاهی که برای بررسی در اختیار داشتیم، می‌توان گفت که جنبه‌های مرموز اکتشافی و مبارزات نفس‌گیر ان، بازی را بسیار هیجان‌انگیز می‌کنند.

 

 

منبع Gamespot
مطالب مرتبط

نوشتن دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاه شما پس از بررسی توسط تحریریه منتشر خواهد شد. در صورتی که در بخش نظرات سوالی پرسیده‌اید اگر ما دانش کافی از پاسخ آن داشتیم حتماً پاسخگوی شما خواهیم بود در غیر این صورت تنها به امید دریافت پاسخ مناسب از دیگران آن را منتشر خواهیم کرد.