Publisher Theme
I’m a gamer, always have been.

نقد قسمت اول فصل سوم سریال شهرزاد – فصل انتقام

فصل سوم سریال شهرزاد با فاصله‌ی کم‌تری نسبت به دو فصل گذشته منتشر شد. این در حالی است که با توجه به لو رفتن برخی قسمت‌های داستان در دو فصل گذشته، سازنده‌ی این اثر حسن فتحی تدابیر بسیاری برای جلوگیری از لو رفتن قصه اندیشیده است. به گونه‌ای که جز بازیگران اصلی، آن هم به صورت کلی، کسی از روند فیلم‌نامه اطلاعی ندارد. در ادامه با نقد قسمت اول فصل سوم سریال شهرزاد با گیم‌نیوز همراه باشید.

سریال شهرزاد در اولین فصل خود به عنوان یک سریال عاشقانه، با روایتی عامه‌پسند و عاشقانه جای خود را در میان مخاطبان خود باز کرد. اما در فصل دوم و با ازدواج فرهاد و شهرزاد و وصال این زوج در قصه، دیگر داستان نمی‌توانست حول محور این زوج باشد و این قصه برای ادامه‌ی روند خود نیازمند اضافه کردن المان‌هایی غیر عاشقانه بود. به همین دلیل فضای قصه از عاشقانه به سمت اجتماعی و جنایی حرکت کرد و تم سیاسی داستان نسبت به فصل اول پررنگ‌تر شد. با این حال برای از دست ندادن طرفداران سریال‌های عاشقانه، روابط عاطفی دیگری در طول داستان خلق شد که شاید از تب و تاب عاشقانه‌ی فصل اول برخوردار نبود اما تا حدودی این خلا را برای مخاطبان پر می‌نمود.

شاید بزرگترین حربه‌ی حسن فتحی برای حفظ مخاطبان خود، ناتمام گذاشتن قصه‌ی سرنوشت شخصیت‌های سریال است که در این صورت اگر فصل سوم را فصل پایانی بدانیم، باید امیدوار بود که تمام پرسش‌های مخاطب در مورد نقاط ناتمام داستان در این فصل پاسخ داده شود.

قسمت اول از فصل سوم این سریال در نیمه‌ی اول به دشمن جدید خانواده‌ی دیوان سالار می‌پردازد. سروان آپرویز شخصیتی است که در نیمه‌ی اول فصل دوم به مخاطبین معرفی شد و کم‌کم جایگاه خود را در قصه به دست آورد به طوری که در قسمت‌های پایانی فصل گذشته به یکی از شخصیت‌های مهم و تاثیرگذار سریال تبدیل گردید.

نقد قسمت اول فصل سوم سریال شهرزاد

سروان آپرویز علاوه بر اینکه در جایگاه مامور قانون به دنبال کشف حقیقت فعالیت‌های خانوده‌ی دیوان سالار است، قصد دارد با استفاده از اکرم که اکنون از نزدیکان قباد است، با خانواده‌ی دیوان سالار تصفیه حساب نماید و انتقام طبقه‌ی رعیتی که در آن متولد شده را از اربابان بگیرد.

فعالیت‌های مافیایی و همکاری بین خاندان بهبودی و دیوان سالار هم‌چنان در این فصل جریان خواهد داشت و این اتحاد با قتل شروانی توسط بهبودی در این قسمت، مستحکم‌تر خواهد شد.

شخصیت بهبودی با بازی رضا کیانیان در این سریال بسیار جالب توجه بوده است. سریال شهرزاد با وجود اینکه پر بازیگر و پر‌ستاره بوده، اما در اکثر موارد این ستاره‌ها آن‌چنان که باید و شاید ایفای نقش نکرده‌اند. اما رضاکیانیان با توجه به سابقه و تجربه‌ی درخشان خود در امر بازیگری در این اثر به خوبی خودنمایی می‌کند.

رضا کیانیان توانسته در این نقش به خوبی شخصیت یک مرد عاشق‌پیشه و در عین حال سنگ‌دل را ایفا کند که برای رسیدن به مقاصد خود از هر مانعی خواهد گذشت. سبک خاص او در به قتل رساندن دشمنانش هم قابل توجه است. بهبودی قبل از به قتل رساندن، با قربانیان خود به گفت‌وگو می‌پردازد و هربار در خلال این  گفت وگو از رازهای زندگی شخصی خود برای قربانیان پرده برمی‌دارد و بعد از این صحبت مشخص است که این فرد نباید زنده بماند.

نقد قسمت اول فصل سوم سریال شهرزاد

در کنار این روند، تم سیاسی داستان که سنگینی آن بر دوش شخصیت فرهاد است هم‌چنان ادامه دارد و با توجه به برهه‌ی تاریخی که سریال در آن در جریان است باید دید چگونه این روند پیش خواهد رفت؟  این فضای سیاسی شاید برای کارگردان بهترین بستر برای مطرح کردن مسائل مربوط به زنان و فمنیستی باشد که بار اصلی این مسئله نیز بر دوش شخصیت شهرزاد قرار دارد که میخواهد با وارد کردن زنان به مسائل سیاسی عرصه را برای مطرح شدن آنان در سطح جامعه فراهم کند.

در حاشیه‌ی تمامی این مسائل که خط مشی اصلی داستان را بر عهده دارند، داستان از روند زندگی عادی خانواده‌ها فارغ نشده و مشکلات داخلی و خانوادگی آن‌ها را در کنار تمامی این مسائل ادامه جاری می‌کند. وضعیت مالی و مشکلات خانوادگی هوشنگ باعث می‌شود او به قباد مراجعه کند و در این‌جا مشخص می‌شود که قباد هم‌چنان به هر طریقی سعی دارد از همسر سابق خود اطلاعات کسب کند.

به‌طور کلی با توجه به دو فصل گذشته و اتفاقاتی که در آن‌ها رخ داده است نمی‌توان به طور دقیق پیش‌بینی نمود که حسن فتحی در این فصل چه سرنوشتی برای شخصیت‌های داستان خود پیش‌بینی کرده است زیرا در دو فصل گذشته بارها با حذف شخصیت‌های مهم و کلیدی مخاطب خود را غافلگیر کرده‌است.

با توجه به روند داستان می‌توان حدس زد که در این قسمت فضای عاشقانه‌ی داستان به شدت کم‌رنگ شده و شخصیت‌های اصلی قسمت‌های گذشته به حاشیه رانده خواهند شد و شخصیت سروان آپرویز که در فصل گذشته کم‌و بیش به مخاطب شناسانده شده بود در این فصل پررنگ‌ترین شخصیت داستان خواهد بود و حوادث زیادی را در بطن داستان رقم خواهد زد.

نقد قسمت اول فصل سوم سریال شهرزاد را خواندید، در صورتی که در این‌باره نظری دارید حتما بیان کنید. به علاوه اگر این قسمت از سریال را تماشا کرده‌اید نظر خود در مورد آن را در بخش دیدگاه‌ها به ما و مخاطبین گیم‌نیوز منتقل کنید.

مطالب مرتبط

نوشتن دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاه شما پس از بررسی توسط تحریریه منتشر خواهد شد. در صورتی که در بخش نظرات سوالی پرسیده‌اید اگر ما دانش کافی از پاسخ آن داشتیم حتماً پاسخگوی شما خواهیم بود در غیر این صورت تنها به امید دریافت پاسخ مناسب از دیگران آن را منتشر خواهیم کرد.