Publisher Theme
I’m a gamer, always have been.

پیش‌نمایش بازی Metal Gear Survive؛ جدایی کوجیما با طعم زامبی

0

بازی Metal Gear Survive با دشواری‌های خاصی همراه بوده است. این بازی درواقع اولین بازی از این مجموعه است که پس از جدا شدن هیدئو کوجیکما از کونامی ساخته می‌شود و به همین خاطر طرفداران دید خوبی نسبت به آن ندارند. در این مطلب سعی شده است که دید نزدیک‌تری از این بازی به شما داده شود تا بتوانید راحت‌تر در مورد آن تصمیم بگیرید. با پیش‌نمایش بازی Metal Gear Survive با ما همراه باشید.

برای بررسی مشخصات سیستم مورد نیاز برای اجرای Metal Gear Survive به این مطلب مراجعه کنید.

پس از چند ساعت پرداختن به بازی Metal Gear Survive می‌توانید متوجه شوید که در آن بسیاری از فرمول‌ها و قواعد این مجموعه تغییر کرده و زیر پا گذاشته شده‌اند. گیم‌پلی این بازی ترکیبی است از گیم‌پلی مرسوم بازی و عتاصری از بازی‌ای سبک‌بقای قدیمی، و جالب اینجاست که این ترکیب به خوبی عمل می‌کند. اگر بتوانید به این بازی فرصت دهید و آن را تجربه کنید خواهید دید که این بازی بسیار اعتیادآور، جذاب و هیجان‌انگیز است و معایب و ایرادات خود را پشت سر می‌گذارد. البته این که آیا این بازی قادر هست که نظر طرفداران بدبین این مجموعه را به خود جلب کند موضوع دیگری است که نمی‌توان به سادگی پاسخ داد.

بازی Survive درواقع یک اسپین‌آف از بازی metal Gear Solid V: The Phantom Pain است که در آن یک سیاه‌چاله بالای بیس اصلی باز می‌شود و تمامی بیس و سرباز‌ها را به درون خود می‌کشد. دنیای جایگزینی که آن‌ها به آن منتقل می‌شوند یک دنیای خصمانه است که زامبی‌ها آن را اشغال کرده‌اند و وظیفه‌ی شما این است که برای زنده ماندن در این محیط زندگی دشوار، منابع را جمع‌‌آوری کنید.

پیش‌نمایش بازی Metal Gear Survive

جای تاسف است که این بازی با وجود استفاده از موتور بسیار جذاب فاکس انقدر ساده و یک‌نواخت به نظر می‌رسد. در منوی توقف بازی شخصیت‌ها همان‌گونه که در بازی‌های MGS5 و PES کیفیت و جزئیات داشتند نشان داده می‌شوند اما با این حال بافت‌ها مقداری تار هستند و رنگ‌ها خسته‌کننده‌اند. این که در این بازی پتانسیل این موتور به خوبی استفاده نشده‌ است جای تاسف دارد.

با این که نحوه‌ی کنترل بازی Survive بسیار به بازی The Phantom Pain شبیه است، آزادی در حرکت و قدرتی که اسنیک در صحراهای افغانستان داشت در این بازی وجود ندارد. همانند بازی‌های بقای کلاسیک، سرباز تحت کنترل شما به مراتب ضعیف‌تر است. با وجود حملات محدود‌تر، منابع کمیاب و فشار آوردن گرسنگی و تشنگی، به این نتجیه می‌‌رسید که بازی Metal Gear Survive از آن دسته عناوینی است که باید به طور مداول تعادل را در آن برقرار کنید و همواره به نکات بسیاری توجه داشته باشید؛ تا حدی که ممکن است حساب آن‌ها از دستتان برود.

در ابتدا ممکن است سازوکار بازی مقداری آزار دهنده باشد. شما در این بازی باید برای تامین غذای خود به شکار بپردازید و با یک نیزه گوسفندان در حال فرار را بکشید. تازه این جای بد ماجرا نیست و باید بدانید که تلاش‌هایتان برای گرفتن گوسفندان هم ممکن است با مشکل مواجه شود و همچنین نمی‌توانید نیزه را پرتاب کنید. در Metal Gear Survive شما توانایی دویدن با سرعت بالا را نیز ندارید چرا که باعث می‌شود کاراکتر شما تشنه شود و اطرافتان چیزی جز آب کثیف وجود ندارد. با این که شما تنها قصد انجام دادن یک ماموریت را دارید اما خواهید دید که همه‌چیز سد راه شما خواهند شد. با این حال به بازی زمان بدهید و خواهید دید که برایتان جا خواهد افتاد و پس از مدتی با مکانیزم‌های بازی آشنا می‌شوید و دستتان گرم می‌شود.

زمانی که منابع کافی برای بقاء را جمع‌آوری کنید، تمرکز بازی متوجه چیزهای دیگری می‌شود. از این میان می‌توان به تقویت مواضع دفاعی بیس اشاره کرد که در برابر حمله‌ی زامبی‌ها به کارتان خواهد آمد. همچنین شما باید تجهیزات خود را نیز ارتقاء دهید، سلاح‌های جدید بسازید و آیتم لازم برای کامل کردن ماموریت‌های خود را از یک منطقه‌ی پر از زامبی به دست بیاورید.

مخفی‌کاری در این بازی شبیه به عناوین قبلی Metal Gear نیست و به خاطر محدودیت ذهنی دشمنانتان کار به مراتب ساده‌تری را پیش رو دارید.

پیش‌نمایش بازی Metal Gear Survive

در این بازی برای دیده نشدن لازم نیست که بخزید و مخفی شوید. در Survive تمرکز اصلی در زمینه‌ی مخفی‌کاری روی صداست. باید جعبه‌ها را به آرامی باز کنید و به بی‌سروصداترین شکل ممکن حرکت کنید که زامبی‌ها متوجه شما نشوند. رودررو شدن مستقیم با زامبی‌ها چندان کار هوشمندانه‌ای نیست؛ چرا که منابع بسیاری را باید در صورت روبرو شدن با آن‌ها استفاده کنید. حتی روبرو شدن با چند زامبی باعث خواهد شد که مقدار زیادی آب و غذا مصرف کنید و برای برگشتن به بیس خود با مشکل مواجه شوید.

عمده‌ی ماموریت‌های بخش داستانی این بازی مرتبط با جمع‌آوری منابع هستند. با این حال در نسخه‌ی دمو شاهد بودیم که یکی از مهم‌ترین و دشوار‌ترین چالش‌های بازی تعمیر یکی از تلپورتر‌ها بود.

تلپورتر‌ها جاهایی هستند که می‌توانید در نقشه‌ی بازی به سرعت به آن‌ها برگردید. از آن‌جایی که از این طریق می‌توانید بدون صرف انرژی از نقطه‌ای به نقطه‌ی دیگر حرکت کنید، تلپورتر‌ها کمک شایانی در این بازی به شما خواهند کرد. با این حال برای این که یک تلپورتر را تعمیر کنید باید با زامبی‌های سطح‌ بالایی که در منطقه وجود دارند درگیر بشوید و این‌جاست که باید از تمامی ابزاری که در اختیار دارید استفاده کنید.

پیش از فعال کردن تلپورتر باید پیرامون آن مواضع دفاعی بسازید تا سیل زامبی‌هایی که به سمت شما سرازیر خواهند شد را کندتر کند. دو محل برای ورود به ترپورتر‌ها وجو دارد که در دو طرف آن قرار دارند. یکی از آن‌‌ها باریک‌تر و دفاع از آن ساده‌تر است. ممکن است در تلاش‌های اول خود نتوانید به درستی از این دو ورودی دفاع کنید. توجه داشته باشید که در صورت استفاده از فنس، زامبی‌ها قادر خواهند بود از بالای آن‌ها عبور کنند.

برای این که این کار را با موفقیت انجام دهید مطمئنا با دشواری‌های بسیاری مواجه خواهید شد اما پس از به اتمام رساندن آن و گذشتن از سد ناامیدی و خشم ناشی از ناکامی‌ها، با تجربه ی لذت‌بخشی مواجه خواهید شد.

در بخش بازی چند‌نفره، شما باید با دو بازیکن دیگر همراه شوید تا با زامبی‌ها رودررو شوید. با این که این بخش لذت بخش است اما در حال حاضر قسمت‌هایی از آن از عدم وجود تعادل رنج می ‌برند.

اولین نکته این است که برای شرکت در این بخش می‌بایست کاراکتر خود را مستقیما از بخش داستانی به اینجا بیاورید. این ب این معنی است که تمامی ویژگی‌های کاراکتر شما مانند میزان جان، تشنگی، سطح، تجهیزات و در کل همه‌چیز شخصیت شما مشابه بخش داستانی خواهد بود. همچنین اگر در بخش بازی چند‌نفره منابع را مصرف کنید، روی منابع بخش داستانی بازی نیز تاثیرگذار خواهد بود. مصرف شدن منابع به نوعی با پاداش‌های دریافتی جبران می‌شوند اما در کل این رویه باعث می شود که بازیکنان نسبت به استفاده از دارایی‌های خود محطاط باشند و تنها در زمان‌هایی که واقعا لازم است از آن‌ها استفاده کنند.

آیتم‌هایی که در بخش چندنفره از روی زمین برمی‌دارید نیز در میان بازیکنان به اشتراک گذاشته نمی‌شوند و این به این معنی خواهد بود که در ابتدای بازی، هرکس تلاش می‌کند تا قبل از رسیدن اولین موج از زامبی‌ها هرچیز که می‌تواند را برای خود بردارد. این موضوع باعث می شود که تجربه‌ی همکاری این بازی شبه‌رقابتی بشود و یک جو غیردوستانه میان بازیکنان برقرار گردد.

پاداش‌هایی در انتهای هر دور به شما داده می‌شوند به نوعی تاثیراتی منفی در خود بازی می‌گذارند. در دورانی که پرداخت‌های درون‌برنامه‌ای و لوت‌ باکس‌ها چیز مرسومی هستند، عجیب است که ببینیم یک بازی در زمینه‌ی چیز‌هایی که به بازیکن می‌دهد دست‌و‌دل‌باز است. با این حال در بازی Survive آن‌قدر پاداش‌های داده‌شده به بازیکنان در بخش بازی چندنفره زیاد است که باعث می شود جمع‌آوری آن‌ها در بخش تک‌نفره‌ی بازی یک کار اضافی باشد.

پیش‌نمایش بازی Metal Gear Survive

 

با این که ممکن است در ابتدا انتظار نداشته باشید که از بازی Metal Gear Survive خوشتان بیاید، اما این بازی به زودی برایتان آشنا خواهد شد و دستتان خواهد آمد. پس از آن تعادل برقرار کردن میان منابع و استفاده از توانایی های محدود بسیار سرگرم‌کننده خواهد شد.

این بازی ایرادات خود را نیز دارد. نمی‌‌توان درک کرد که یک بازی ساخته‌‌شده توسط موتور فاکس چگونه می‌تواند انقدر زشت (علی‌الخصوص در مقایسه با بازی The Phantom Pain) به نظر برسد. سیستم پاداش‌های بازی نیز می‌بایست متحول شوند تا مانع از این شود که بازیکنان برای راحت‌تر کردن بخش داستانی بازی به بخش چندنفره روی بیاورند. با تمامی این تفاسیر و با توجه به قیمت نسبتا پایین بازی، می‌توان گفت که با خرید آن کار اشتباهی نکرده‌اید.

این بازی احتمالا نخواهد توانست دل طرفداران پروضاقرص مجموعه‌ی Metal Gear را به دست بیاورد اما این به این معنی نیست که خود بازی عنوان خوبی نبوده است.

 

 

منبع trustedreviews
مطالب مرتبط

نوشتن دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاه شما پس از بررسی توسط تحریریه منتشر خواهد شد. در صورتی که در بخش نظرات سوالی پرسیده‌اید اگر ما دانش کافی از پاسخ آن داشتیم حتماً پاسخگوی شما خواهیم بود در غیر این صورت تنها به امید دریافت پاسخ مناسب از دیگران آن را منتشر خواهیم کرد.