Publisher Theme
I’m a gamer, always have been.

یادداشت: بازی‌هایی که چند بار در جشنواره شرکت می‌کنند

0

با نزدیک شدن به جلسات داوری هفتمین جشنواره بازی‌های رایانه‌ای تهران فهرست‌هایی از بازی‌های شرکت کننده در این دوره منتشر می‌شود. با بررسی این فهرست‌ها متوجه می‌شویم که برخی دوستان بازی‌ساز بازی‌هایشان را در چند دوره در جشنواره شرکت می‌دهند. البته با پیگیری‌هایی که صورت گرفته بنیاد بازی‌ها موارد تکراری را حذف کرده است، اما در فهرست‌های منتشر شده به دلیل مقداری ناهماهنگی، بازی‌های تکراری دیده می‌شود. [گیم‌نیوز این مسئله را تایید می‌کند که در سایت جشنواره تعدادی از آثاری که قبلا شرکت کرده بودند و همچنان هم پروفایل داشتند پالایش شده‌اند.]

این بار قصدم کنایه زدن به بنیاد بازی‌ها نیست و اتفاقاً می‌خواهم بدانم روی چه حسابی دوستان بازی‌ساز محصولات‌شان را دوباره و سه‌باره به جشنواره می‌فرستند؟ آیا فکر می‌کنند ممکن است دست اندرکاران از زیر دستشان در برود و دوباره بازی آن‌ها را در جشنواره شرکت دهند؟ یا این که چه؟

بازی‌های تکراری جشنواره

اما در فهرست بازی‌هایی که به صورت تکراری به جشنواره هفتم فرستاده شده‌اند یکی دو تا محصول بدجوری فکر من را مشغول می‌کنند. اول نگاهی به فهرست بیاندازیم:

41148: ساخته مهدی فنایی. این بازی در چند قسمت ساخته شده که دو قسمت آخرش پارسال به جشنواره ششم فرستاده شد. حالا آقای فنایی همه ی اپیزودها را یک کاسه کرده و دوباره بازی اش را به جشنواره فرستاده است. به امید چه چیزی دقیقاً نمی دانم. شاید فکر کرده که گوش داوران جشنواره مخملی است و فکر می کنند حتماً این یک بازی جدید است!

مزرعه شمالی: ساخته شرکت توسعه گر شبیه ساز به مدیریت فرزام ملک آرا. این بازی که پارسال با اسم رستاک و پوستری متفاوت در جشنواره ششم شرکت کرده بود مقامی کسب نکرد و امسال با اسم جدید مزرعه شمالی دوباره به جشنواره تهران فرستاده شده تا شاید این بار فرجی بشود و یک جایزه ای چیزی بگیرد. تا جایی که من می دانم شرکت توسعه گر شبیه ساز یک بازی دیگر به نام فن نبرد هم پارسال شرکت داده بود که امسال آن را هم دوباره فرستاده است اما هیئت انتخاب چون اسمش عوض نشده بود گول نخوردند و حذفش کرده اند. خیلی دوست دارم حضرت استاد ملک آرا که ادعایشان سقف فلک را سوراخ می کند دلیل این کار را توضیح دهند که بلکه ما بیسوادان غیر حرفه ای هم چیزی از ایشان یاد بگیریم.

به دور مریخ: ساخته بهزاد انجم روز و نشر فن افزار. در مورد این بازی نمی دانم چه بگویم. این بازی در کاندیداهای ژانر ساده ی جشنواره ششم حضور داشت! در کل فکر می کنم یک ناهماهنگی بین سازنده و ناشر پیش آمده باشد.

سفر جنجالی: ساخته حجت الاسلام بنیسی. حضرت حجت الاسلام فکر کرده اند که هرسال می توانند یک بیلد جدید بگیرند و در جشنواره شرکت کنند.

بازی مدا: این نرم افزار که یکی از بی خودترین نرم افزارهای لباس به تن کردن است هم پارسال شرکت کرده بود.

بازی قیصر هم که دوسال پیش شرکت کرده بود پارسال را لایی کشیده و امسال دوباره شرکت کرده است. یاد رئیس جمهور سابق افتادم. ایضاً بازی‌های جنگل لرزان، لایو تی‌وی تایکون، والیبال حرفه‌ای، عملیات انهدام 1، هم تکراری هستند.

واقعاً بهتر نیست دوستان در جشنواره بازی‌های تهران حداقل به حرف همان هیئت انتخابی که خودشان تشکیل می‌دهند گوش کنند تا این طوری سوتی ندهند؟!

نویسنده میهمان: آرش حکیمی

مطالب مرتبط

نوشتن دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاه شما پس از بررسی توسط تحریریه منتشر خواهد شد. در صورتی که در بخش نظرات سوالی پرسیده‌اید اگر ما دانش کافی از پاسخ آن داشتیم حتماً پاسخگوی شما خواهیم بود در غیر این صورت تنها به امید دریافت پاسخ مناسب از دیگران آن را منتشر خواهیم کرد.