Publisher Theme
I’m a gamer, always have been.

نقد بازی یاکوزا ۶ از دیدگاه سایت‌های معتبر

0

این هفته‌، هفته‌ی مهمی برای دارندگان کنسول پلی‌استیشن 4 است. علاوه بر انتشار بازی بسیار پرطرفدار God of War که عده‌ی بسیاری انتظار انتشارش را می‌کشند، این هفته قرار است بازی یاکوزا 6 به نام Yakuza 6: The Song of Life نیز منتشر شود. این بازی جدیدترین عنوان از مجموعه‌ی یاکوزا است و آخرین قسمت از داستان شخصیت اصلی آن یعنی کازوما کریو محسوب می‌گردد.

این بازی که برای اولین بار در حدود دو سال قبل در ژاپن منتشر شده بود، به داستان تلاش این خلافکار سابق برای جدا کردن خود از زندگی گذشته‌اش برای بزرگ کردن فرزندش می‌پردازد. کریو که مدت زمان حبس خود را گذرانده است، می‌فهمد که دخترش به دلیل یک تیراندازی در کما قرار دارد. او فرزند تازه به دنیا آمده‌ی خود را با خود به اونومیچی در هیروشیما می‌برد تا از جرئیات این اتفاق آگاه شود.

YAKUZA 6 The Song of Life

شرکت سگا برای آخرین بخش از داستان شخصیت کریو، از المان‌های همیشگی و جذاب این مجموعه بهره گرفته است که نتیجه‌ی آن یک تجربه‌ی تاثیرگذار و تر و تمیز است. وب‌سایت گیم‌اسپات در نقد و بررسی خود از این بازی گفته بود:

این بازی به شکلی موفق از جزئیات استفاده می‌کند تا تاثیر معنادارتری روی بازیکن بگذارد.

برای تماشای تریلر گیم‌پلی بازی یاکوزا 6 به این لینک مراجعه کنید.

نقد‌ها و بررسی‌های دیگری هم برای بازی Yakuza 6 منتشر شده است. در این مطلب به برخی از آن‌ها خواهیم پرداخت تا ببینیم که نظرات منتقدین در رابطه با بازی یاکوزا 6 چگونه بوده است.

 

گیم‌اسپات – 8 از 10

بازی یاکوزا 6 همان راه همیشگی را پیش گرفته است اما می‌توان گفت که تاکید دوبرابری روی آن‌چه که این مجموعه را خاص و دوست داشتنی کرده بود قرار داده شده است. این بازی یک ارائه‌ی خاص و لذت‌بخش از یک تجربه‌ی ژاپنی است که حتی اگر تاکنون عنوانی از این مجموعه را تجربه نکرده‌اید، ارزش بازی کردن را دارد. روایت داستانی بازی دراماتیک و صادقانه است. شخصیت‌های بازی که همه قشری را در بر می‌گیرند نیز به نوبه‌ی خود ارزش دقت کردن را دارند. دنیای بازی عمیق است و از حاضر بودن در آن احساس رضایت خواهید کرد. سیستم مبارزات بازی حتی پس از اینکه مبارزه‌های بی‌شماری را انجام دهید، باز هم جذاب و گیراست. مهم‌تر از همه اما شاید این موضوع باشد که بازی یاکوزا 6: آهنگ زندگی برگ آخر رضایت‌بخشی برای داستان طولانی شخصیت محبوب آن، یعنی کازوما کریو محسوب می‌شود.

 

آی‌جی‌ان – 7.5 از 10

بازی یاکوزا 6 پرجزئیات‌ترین عنوان از این مجموعه بازی‌هاست که نسخه‌ای مجازی از ژاپن را به تصویر می‌کشد. داستان این بازی هم به شیوه‌ی رضایت‌بخشی به داستان شخصیت اصلی، کاروما کریو، پایان می‌دهد. با این حال اگر بخواهیم این بازی را از نظر گیم‌پلی بررسی کنید باید بگوییم که بازی یاکوزا 6 به اندازه‌ی کافی برای سنت‌شکن بودن و نوآوری داشتن تلاش نکرده است و این موضوع باعث می‌شود که به طور کلی از بازی Yakuza Zero که سال گذشته منتشر شده بود، مقداری ضعیف‌تر جلوه کند. از جهت دیگر البته می‌توان گفت که اگر تاکنون تجربه‌ی بازی کردن عنوانی از این مجموعه را نداشته‌اید، این بازی به دلیل سیستم مبارزات ساده‌ترشده‌اش می‌‌تواند نقطه‌ی آغاز مناسبی برای شما باشد. با این وجود که یادگیری و آشنا شدن با سیستم مبارزات در این بازی راحت است، اما ممکن است به خاطر تکراری شدن مبارزه‌ها، بازیکنان رقبتی برای بازگشت به آن نداشته باشند.  گمان می‌کنیم که طرفداران پروپاقرص این مجموعه امیدوار باشند که عنوان بعدی، کمتر شکل ساده‌شده‌ی بازی‌های قبلی این مجموعه را داشته باشد.

 

پالیگان – 8.5 از 10

حتی با وجود انتقاداتی که به جنبه‌های کم‌اهمیت و دلخواه بازی داشته‌ام، موفقیت بازی یاکوزا 6 به خاطر هسته‌ی داستانی قانع‌کننده‌ی آن است. هر قسمت از بازی که ممکن است بی‌ارتباط با بخش‌های دیگر به نظر برسد، برای هدفی ساخته شده است. بدون مبارزات، این بازی می‌توانست تنها یک فیلم باشد و بدون کات‌سین‌ها، بازی تنها به دنباله‌ای بی‌هدف از مبارزات بی‌معنی تبدیل می‌شد. بدون داشتن امکان گشت و گذار نیز می‌توان گفت که بازی تبدیل به یک شبیه‌ساز مشت‌‌زنی می‌گردید. تمامی این بخش‌ها در کنار کات‌سین‌ها با یک‌دیگر تعامل دارند و نتیجه‌ی آن‌ها یک بازی است که به یک اندازه روی داستان و مبارزه تاکید دارند. این بازی چیزی بسیار بیش از داستان یک خلاف‌کار است که انتظارش را نداشتم.

گیم‌اینفورمر – 9.25 از 10

با این که بازی یاکوزا 6 سرگرم‌کننده است، هنو هم ناراحت هستم که می‌بینم داستان کریو تمام می‌شود. او به شیوه‌ی خودش مجموعه را تک می‌کند و می‌‌توان گفت که نحوه‌ی افتادن این اتفاق نیز به خوبی یاد او را زنده نگه می‌دارد. یکی از چیز‌هایی که بسیار راجع به او دوست داشتم این است که چگونه توانسته بود با وجود داشتن زندگی خطرناکی که مرتبا او را در کنار افراد نه‌چندان خوبی قرار می‌داد، کماکان انسانی قابل و خوب باقی بماند. حتی در یکی از طولانی‌ترین مراحل بازی هم شما باید با تمام افراد حاضر در یک بار دوست شوید. کریو در رویارویی با موقعیت‌های خطرناک با احساس‌همدردی و ظرافت رفتار می‌کند و هرموقع که لازم باشد نیز خشم خود را به خوبی به نمایش می‌گذارد. به طور حتم دلم برای کریو تنگ خواهد شد، اما مشخصا با پایان یاکوزا مواجه نیستیم.

 

یو‌ اس گیمر – 4 از 5

اگر از آن دسته کسانی هستید که تجربه‌ی بازی Yakuza Kiwami را داشته‌اید، باید بدانید که در مقایسه با بازیکنان بازی Yakuza 0 بهبود بهتری را در این بازی احساس خواهید کرد. می‌‌توان گفت که به طور کلی بازی Yakuza 0 عنوان بهتری از یاکوزا 6 است ولی با این وجود می‌توان به این بازی عنوان «خیلی خوب» را اعطا کرد. با این حال باید توجه داشت که تعداد کمی از بازی‌ها هم می‌‌توانند به «خیلی خوب» برسند و این که یاکوزا توانسته عنوانی بسیار خوب باشد، نشان از خبره بودن تیم توسعه‌دهنده و قدرت فرنچایز دارد. یاکوزا 6 ارزش زمانی که برای آن اختصاص می‌دهید را دارد، اما به خاطر داشته باشید که انتظارات غیرمعقولی از آن نداشته باشید.

 

گیمزرادار+ – 4.5 از 5

بازی یاکوزا 6 به عنوان برگ آخری برای داستان شخصیت اصلی خود، عنوانی شیرین، لذت‌بخش است که روایت داستانی بسیار نکته-محوری دارد. اگر بخواهیم به عنوان حاصل بیش از ده سال ساخت بازی در مجموعه‌ی یاکوزا به آن نگاه کنیم هم می‌توان گفت که به همان اندازه‌ای که انتظارش را دارید، دیوانه‌وار و خنده‌دار است. این که این بازی موفق شده که هر دو مسئله‌ را به خوبی پیاده کند، از دست‌آورد‌های The Song of Life بوده است.

منبع Gamespot

نوشتن دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاه شما پس از بررسی توسط تحریریه منتشر خواهد شد. در صورتی که در بخش نظرات سوالی پرسیده‌اید اگر ما دانش کافی از پاسخ آن داشتیم حتماً پاسخگوی شما خواهیم بود در غیر این صورت تنها به امید دریافت پاسخ مناسب از دیگران آن را منتشر خواهیم کرد.