Publisher Theme
I’m a gamer, always have been.

معرفی دنباله‌ی بازی‌های پرطرفدار در E3 2018 را به فال نیک می‌گیریم – بخش اول

0

E3 2018 بیخ گوش ما است. با نزدیک شدن به تاریخ برگزاری این همایش بزرگ گمانه‌زنی‌ها از حضور بازی‌های جدید و دنباله‌ی بازی‌های پرطرفدار که معرفی آن‌ها می‌تواند طرفداران را خوشحال کند، شدت می‌گیرد. اگر شما از آن دسته از گیمرهایی هستید که بی‌نهایت منتظر اعلام انتشار قسمت بعدی از بازی موردعلاقه‌تان مانده‌اید، E3 2018 می‌تواند دقیقا همان رویدادی باشد که باید دنبال کنید.

بسیاری معتقدند که دنباله‌ها برای این صنعت مضر هستند. انتشار یک بازی کاملا جدید همیشه مورد استقبال واقع می‌شود، چرا که تجربه‌ی کاملا جدیدی را برای بازی‌کننده به ارمغان می‌آورند و گاهی می‌توانند صنعت بازی‌سازی را متحول کنند. اما فقط بازی‌های جدید نیستند که می‌توانند با چیزهای جدید ما را شگفت زده کنند. تجربه نشان داده که بسیاری از بازی‌هایی که در ادامه‌ی بازی‌های قبلی عرضه می‌شوند، با اعمال تغییرات و نوآوری‌هایی، تجربه‌ی کاملا جدیدی از همان بازی قبلی ارائه می‌دهند و این شاید تمام چیزی است که ما از یک دنباله‌ی موفق می‌خواهیم.

اخیرترین نمونه از این اتفاق را می‌شود در «افسانه‌ی زلدا: نفس وحش» جست. شخصیت‌ها و مضامین در این بازی همان قبلی‌ها هستند، اما بازی آن‌قدر متحول شده که ژانر اوپن-ورلد را به کلی دگرگون کرده است. حالا که E3 در راه است، بد نیست مروری بر انتظاراتمان از معرفی دنباله‌ی بازی‌های پرطرفدار در E3 2018 داشته باشیم. بازی‌های شناخته شده و مهمی که هر بار ورودشان به مثابه‌ی یک انفجار کوچک یا حتا مهیب در سرزمین بازی‌های رایانه‌ای بوده است.

لیستی که در ادامه با هم می‌خوانیم، در بردارنده‌ی همه‌ی انتظار ما از معرفی دنباله‌ی بازی‌های پرطرفدار در E3 2018 نیست، اما به گوشه‌ای از این انتظار می‌پردازد. در E3 2018 می‌توانیم با خیالی نسبتا آسوده منتظر معرفی یک Elder Scrolls جدید باشیم، یا دلمان را برای «بایوشاک» تازه‌ای صابون بزنیم. اما چه می‌شود اگر Bloodborne 2 نیز در این رویداد معرفی شود؟ راکستار از Bully 2 رونمایی کند؟ یا سنت‌شکنی والو با معرفی قسمت سوم از بازی پورتال آغاز گردد؟

Animal Crossing | Switch

با این‌که نینتندو از ساخت Animal Crossing برای نینتندو سوییچ صحبتی نکرده، تقریبا از انتشار این بازی مطمئن هستیم. با عرضه‌ی Pocket Camp برای موبایل در سال گذشته، این شرکت فقط اشتهای طرفداران برای یک بازی تمام و کمال را بیشتر کرده است. و با این‌که بازی Animal Crossing: Pocket Camp برای یک بازی موبایلی خیلی پیشرفته است، هنوز تعداد زیادی از المان‌های دوست‌داشتنی این فرنچایز محبوب را ندارد.

عرضه‌ی این بازی موبایلی شاید گواهی برای ساخته شدن یک قسمت جدید از این بازی برای نینتندو سوییچ باشد. نینتندو اعلام کرده که هدف اصلی این شرکت از عرضه‌ی بازی‌های موبایلی، نه پول در آوردن که زنده نگه‌داشتن ارتباط طرفداران با بازی‌های مورد علاقه‌شان تا زمان انتشار بازی بعدی است. در مورد Animal Crossing بخش اول این ادعا عملی شده است و تنها بخش دوم مانده است.

این‌که Animal Crossing نینتندو سوییچ چه ویژگی‌های جدیدی را معرفی می‌کند، را فعلا فقط می‌شود حدس زد، اما پیشرفت و گستردگی بیشتر و امکان تعامل فعال‌تر با دیگر بازی‌کنان Animal Crossing به صورت آنلاین، اولین حدس ما در این مورد است.

BioShock 4 | PS4, Xbox One, PC

اولین بازی این مجموعه با استقبال زیادی از سوی بازی‌کنندگان و منتقدین روبرو شد. اتفاقی که احتمالا برای مجموعه‌ی بایوشاک به یک عادت تبدیل می‌شد اگر برخی منتقدین در واکنش به سومین و اخیرترین قسمت آن یعنی Bioshock Infinite آن را اثری نزدیک‌تر به عناوین تیراندازی و با داستانی متفاوت اما قابل پیش‌بینی خطاب نمی‌کردند.

نوبتی هم که باشد نوبت رونمایی از یک بایوشاک جدید است که همه را دوباره با هم سر یک میز بنشاند و یک صدا به تشویق و تمجید و تعریف وا دارد. یک بازی که بتواند بایوشاک را به همان چیزی که همه از ابتدا دوست داشتند برگرداند. مرموز بودن، اتمسفر سنگین، قدرت‌های خلاقانه‌ی بازی در حالی به آن بازپس داده شوند که بازی به مرحله‌ی جدیدی از جذابیت هم برسد و همان چیز قبلی نباشد.

طرفداران بازی حالا یک بار دنیای زیر آب را تجربه کرده‌اند و یک بار بالاتر از ابرها را، شاید بایوشاک 4 ما را به فضا ببرد و شوک جدیدی به ما وارد کند؟

Bloodborne 2 | PS4

این بازی به احتمال زیاد در E3 2018 معرفی نخواهد شد. چرا که اطلاعات تازه‌ای از بازی جدید در دست ساخت استودیوی From Software منتشر شده که احتمال این‌که این بازی Bloodborne جدید باشد را تقریبا به صفر می‌رساند. اما طرفداران سولز قطعا از هرگونه غافل‌گیری استقبال خواهند کرد.

بلادبورن بازی‌کنندگان را به خارج شدن از منطقه‌ی جنگی خود و دنبال نکردن ترس‌ها پشت یک سپر مستحکم دعوت می‌کند. آن‌ها را وادار می‌کند که مستقیم به دل هراس و دلهره‌ی خشن و بی‌رحم پا بگذارند و برای موفقیت خود را ثابت کنند. با این‌حال،‌ آن‌چه بلادبورن را جذاب می‌کند Yarnham شهر آشفته و مرموزی است که شهروندان بیمارش در خیابان‌های متروک پرسه می‌زنند و به هر چیزی که به آن‌ها نزدیک شود حمله می‌کنند.

بلادبورن هم در بازار موفق بود و هم نزد منتقدین مقبول افتاد. و مهم‌تر از همه این‌که طرفداران بی‌شماری دست و پا کرد که حالا بی صبرانه منتظر تجربه‌ی بیشتر این بازی هستند. تیزر جدید بازی بعدی فرام سافتور اگرچه همان حال و هوای مجموعه‌ی سولز و بورن را دارد، اما با جمله‌ی «سایه‌ها دو بار می‌میرند» به پایان می‌رسد که حکایت از چیزی کاملا جدید دارد.

هر چه باشد، می‌دانیم که بازی تازه‌ای از سازندگان سولز و بورن در راه است و این بازی قطعا نظر طرفداران بازی‌های From Software را جلب خواهد کرد. برای این‌که مطمئن شوید، فقط باید تا E3 2018 صبر کنید.

Bully 2 | PS4, Xbox One, PC

راکستار با بازی‌های جی‌تی‌ای، مکس‌پین و من‌هانت تا قبل از سال 2006 و خلق بازی به یادماندنی Bully به استفاده از خشونت در بازی‌های خود معروف بود. در همین سال بازی Bully به بازار عرضه شد و توانست بسیاری از مضامین بازی‌های قبلی راکستار را در خود جای دهد. Bully داستان یک پسر شرور در یک دبیرستان غیرانتفاعی را بازگو می‌کرد و برای این‌کار از تمام کلیشه‌ها بهره می‌برد. شناختن Bully از طریق متن کار ساده‌ای نیست، بهتر است خودتان آن را تجربه کنید تا به طور کامل آن را دریابید.

با این‌حال راکستار در خلق فضا، داستان‌گویی، به کارگیری المان‌های شتاب‌دهنده به تاثیر درام در بازی مخصوصا موسیقی و شخصیت‌پردازی، آن‌قدر قوی بود که از همان سال به بعد، همه در انتظار قسمت بعدی این بازی هستند.

با این‌که 12 سال از این بازی می‌گذرد، بازی فوق‌العاده‌ی راکستار هنوز دنباله‌ی خود را دریافت نکرده است. اگرچه این بازی ریمستر شد، راکستار هرگز به امکان انتشار یک قسمت جدید از این بازی مهر بطلان نزده است. به علاوه «دن هاوزر» نویسنده‌ی این بازی در سال 2013 گفته بود که ایده‌هایی برای دنباله‌ی Bully دارد. سال گذشته نیز تصاویر مفهومی منتشر شد که به نظر می‌رسید ارتباطی با Bully 2 دارد.

راکستار از 2006 به بعد دامنه‌ی بازی‌های پرسود خود را گسترش داده است. GTA همچنان به بهترین نحو ممکن برای این شرکت درامدزایی می‌کند، Red Dead Redemption با توجه به موفقیت‌هایی که به دست آورده، تبدیل به یک مجموعه‌ی قدرتمند شده است. به نظر می‌رسد نوبتی هم باشد نوبت Bully 2 است.

اگرچه بلیزارد با این بازی شروع خوبی نداشت، دیابلو 3 بعدا به یکی از موفق‌ترین بازی‌های این شرکت تبدیل شد. زمانی که بسته‌ی گسترش‌دهنده‌ی Reaper of Souls برای دیابلو 3 عرضه شد، بلیزارد یکی از بهترین بازی‌های RPG را به بازار عرضه کرده بود و حالا که به‌روزرسانی‌های منظم بازی عرضه می‌شوند، این بازی نقش آفرینی را می‌توانید در پلی استیشن 4 و ایکس باکس وان نیز تجربه کنید.

دیابلو 3 همچنان یکی از موفق‌ترین بازی‌های بلیزارد در بازار محسوب می‌شود و در کنار Overwatch و World of Warcraft و Hearthstone روزهای خوبی را سپری می‌کند. با این حال شاید وقت آن رسیده که بلیزارد قسمت بعدی دیابلو را معرفی کند و برای عرضه‌ی بازی بعدی این مجموعه آماده شود.

مجموعه‌ی دیابلو نوعی از سرگرمی را به مخاطبین خود پیشنهاد می‌دهد که بعید است از بازی‌های دیگر ساخته باشد، و دیابلو 4 می‌تواند به این مجموعه قدرت بیشتری بدهد.

شکی در آن نیست که Elders Scrolls 6 ساخته می‌شود. «تاد هاوارد» به اندازه‌ی کافی در این باره حرف زده است. اما بین پورت‌های متعدد اسکایریم برای پلتفرم‌های مختلف و به‌روزرسانی Morrowind بازی الدر اسکرولز آنلاین، سوال اصلی این‌جا است که: «Elder Scrolls 6 چگونه خواهد بود؟» و «چه زمانی رخ می‌دهد؟».

بازی‌های این مجموعه تا کنون چند مکان مختلف در دنیای Tamriel را تجربه کرده‌اند، اما هنوز مکان‌هایی وجود دارند که به آن‌ها نرسیده‌ایم. منطقه‌ی جنگلی Valenwood و منطقه‌ی آرگونی Black Marsh هنوز دست نخورده باقی مانده‌اند و این فقط قسمت کمی از دنیای بزرگ و ناشناخته‌ی الدر اسکرولز است. به نظر می‌رسد زمان سفر به قسمت‌های دیگر این دنیای بزرگ و پر رمز و راز باشد.

یکی دیگر از احتمالات موجود، وقوع Elder Scrolls 6 در سرزمین Akavir است، قاره‌ای که در مقایسه با Tamriel به همان وسعت به نظر می‌رسد و مسکن چهار نژادی است که همواره با هم در جنگ و رقابت هستند. علاوه بر این‌که ورود به این سرزمین می‌تواند اتفاق جدید و هیجان‌انگیزی با خلق چیزهای کاملا تازه باشد، بتسدا می‌تواند یک بار دیگر اعداد شمارشی یونانی را وارد نام بازی کند. همان‌طور که در Oblivion یک بار این کار را کرده بود (عدد 4 یونانی iv است که در Obl(iv)ion مستتر است) و حالا می‌شود این کار را با Akavir تکرار کرد. (عدد 6 یونانی در Aka(vi)r مستتر است. نه؟

باور این‌که GTA 5 پنج سال پیش عرضه شده باشد کمی سخت است. بخشی به این دلیل که عرضه‌ی این بازی برای کنسول‌های جدید سونی و مایکروسافت و همچنین رایانه‌های شخصی تقریبا 3 سال طول کشید و بخشی دیگر به این دلیل که هنوز هم این بازی در بین پرفروش‌ترین بازی‌های هر ماه دیده می‌شود.

با این‌که بازی‌های این مجموعه به خاطر داستان‌های چند لایه و انتقادی خود معروف هستند، بازی GTA V با بخش آنلاین خود به یک عنوان انقلابی در میان عناوین راکستار تبدیل شده است. GTA V با بخش آنلاین خود که در دنیای بزرگ GTA می‌گذرد، بخش بزرگی از درامدهای شرکت راکستار را به خود اختصاص داده و از طرف دیگر بر روی ساخت و توسعه‌ی بخش‌های داستانی و تک‌نفره‌ی بازی تاثیر منفی گذاشته است. زمان زیادی از لغو انتشار یک بسته‌ی گسترش‌دهنده‌ی داستانی برای این بازی نمی‌گذرد، اما این خبر در کمال تعجب تاثیری بر روی فروش بازی نگذاشته است.

البته که حرف‌های زیادی در مورد رونمایی قریب‌الوقوع GTA بعدی به گوش می‌رسد اما همه چیز در حد گمانه‌های رسانه‌ها است و راکستار که این روزها سرگرم ساخت Red Dead Redemption 2 است هیچ چیزی را تایید نکرده است. با این حال بد نیست که نیم نگاهی هم به بازی بعدی این مجموعه‌ی بزرگ و پرطرفدار داشته باشیم و اندکی خود را مشتاق‌تر نشان دهیم، چرا که زمانی فرا خواهد رسید که جذابیت GTA V فروکش می‌کند و آن‌گاه راکستار باید به فکر چاره یا همان GTA بعدی باشد!

آیا GTA بعدی یک بازی کاملا آنلاین با همان المان‌های تاثیرگذار و موفقیت آمیز بخش آنلاین GTA V خواهد بود و به یک بازی بزرگ شبیه به Destiny نزدیک می‌شود یا این‌که با یک بخش داستانی تک نفره‌ی بهتر و بزرگ‌تر و یک بخش آنلاین مهیج‌تر برمی‌گردد و دوباره بازار را به تسخیر خود در می‌آورد؟

یادمان باشد که فاصله‌ی زمانی GTA IV و GTA V همین پنج سال بود. پنج سالی که از عرضه‌ی آخرین قسمت منتشر شده از بازی می‌گذرد و هنوز خبری از یک دنباله برای آن نیست. شاید راکستار برنامه‌های ویژه‌ای برای این بازی و برای طرفداران دارد، که چه جایی بهتر از E3 2018 برای معرفی آن؟

 

ادامه دارد…

مطالب مرتبط

نوشتن دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاه شما پس از بررسی توسط تحریریه منتشر خواهد شد. در صورتی که در بخش نظرات سوالی پرسیده‌اید اگر ما دانش کافی از پاسخ آن داشتیم حتماً پاسخگوی شما خواهیم بود در غیر این صورت تنها به امید دریافت پاسخ مناسب از دیگران آن را منتشر خواهیم کرد.