Publisher Theme
I’m a gamer, always have been.

انیمیشن‌های کوتاه پیکسار را به ترتیب کیفی بشناسید – بخش اول

0

شکی نیست که «پیکسار» با ورود خود به صنعت انیمیشن سینما، تغییرات بزرگی در این عرصه ایجاد کرد. به نوعی که می‌شود حتا انیمیشن‌سازی را به دو دوره‌ی قبل و بعد از پیکسار تقسیم کرد. با این وجود، کم‌تر کسی می‌دانید که این استودیوی فیلم‌سازی، سال‌ها قبل از اکران Toy Story در سال 1995 به این کار مشغول بود. اولین فیلم انیمیشنی بلند این استودیو، محصول بیش از یک دهه پیشرفت فناوری سه بعدی بعد از عرضه‌ی یک سری فیلم کوتاه خلاقانه و تاثیرگذار بود. حالا باید به انیمیشن‌های کوتاه پیکسار توجه بیشتری کنیم.

خوش‌بختانه موفقیت در باکس آفیس پیکسار را از روزهای اول موفقیتش با فیلم‌های کوتاه دور نکرد و این شرکت همچنان به ساخت انیمیشن‌های کوتاه خود ادامه داد. انیمیشن‌هایی که هوشمندانه، سرحال، خنده‌دار و احساساتی هستند و همواره در کنار دوست‌داران انیمیشن حضور داشته‌اند. از سال 1998 و فیلم A Bug’s Life پیکسار همواره در کنار فیلم‌های بلند خود،‌یک انیمیشن کوتاه نیز اکران کرده و به همین ترتیب، تعداد انیمیشن‌های کوتاه پیکسار که قابل توجه باشند به بیست می‌رسد.

انیمیشن‌های کوتاه پیکسار در واقع شاهکارهای کوتاهی از داستان‌گویی و قدرت سینما و تکنولوژی هستند. حالا با انتشار Bao در کنار فیلم جدید پیکسار Incredibles 2 که به سینماها آمده، کلکسیون انیمیشن‌های کوتاه پیکسار تکمیل شده است. در ادامه نگاهی به همه‌ی این انیمیشن‌ها به ترتیب کیفیت آن‌ها می‌اندازیم. طبیعتا، از نظر ما انیمیشن‌های پیکسار همه در نوع خود فوق‌العاده و اکثرا شاهکار هستند، اما بد نیست در مقایسه با همدیگر هم که شده، آن‌ها را ارزش‌گذاری کنیم.

زمانی که پیکسار این انیمیشن کوتاه را می‌ساخت حتا با نام پیکسار شناخته نمی‌شد. آن زمان، این استودیو تنها بخشی از شرکت لوکاس‌فیلمز بود و «گروه گرافیک» نام داشت و تنها دو سال بعد تغییر نام پیدا کرد. با این حال، انیمیشن دو دقیقه‌ای این فیلم فوق‌العاده نوآورانه بود و باعث شد صنعت سینما متوجه قدرت انیمیشن‌های کامپیوتری بشود.

داستان ساده اما جذاب است. شخصیت اصلی به دنبال رهایی از مزاحمت‌های یک زنبور باهوش است.

Red’s Dream چهار دقیقه‌ای، دو برابر طولانی‌تر از انیمیشن‌های قبلی پیکسار بود. این فیلم با این‌که موجب تداوم راه این استودیو در خلاقیت و پیشرفت در زمینه‌ی انیمیشن‌های سه بعدی شد، هیچ وقت به شهرت دو انیمیشن دیگر یعنی The Adventures of André and Wally B و نیز Luxo Jr نرسید و بر خلاف آن‌ها در سال‌های بعد در کنار هیچ کدام از فیلم‌های انیمیشنی این شرکت اکران نشد.

این فیلم که داستان آرزوهای یک چرخ تنها برای رانده شدن دوباره در سیرک توسط یک دلقک به نام لامپی را بازگو می‌کند، چیره‌دستی John Lasseter در بازنمایی غم‌ها و افسوس‌ها در پس خنده‌ها را نشان می‌دهد.

این انیمیشن کوتاه سال‌ها بعد از ساخته شدن در کنار فیلم Toy Story 2 به اکران درآمد.

این فیلم را اگر حالا نگاه کنید چیز زیادی برای ارائه ندارد. اما در زمان عرضه، همچون دیگر انیمیشن‌های کوتاه پیکسار از اهمیت زیادی برخوردار بود. اولین انیمیشن پیکسار بود که این استودیو با این نام جدید منتشر می‌کرد و موفقیت‌های فنی این انیمیشن به قدری بود که اولین بار یک فیلم CGI برای جایزه‌ی اسکار نامزد می‌شد.

به علاوه این انیمیشن بعد از آن در ابتدای همه‌ی انیمیشن‌های پیکسار جا خودش کرد و از سال 1998 در لوگوی پیکسار دیده می‌شد.

Lifted (2006)

این انیمیشن کوتاه در کنار Ratatouille به اکران درآمد. یکی از خنده‌دارترین انیمیشن‌های کوتاه پیکسار که اگرچه در میان بهترین‌ها قرار می‌گیرد، چیزی شبیه به نقطه‌ی عواطف را در خود کم دارد تا به یک شاهکار تبدیل شود.

این فیلم را صداگذار مشهور و تحسین شده‌ «گری ریدستورم» کارگردانی کرده و موضوعا در رابطه با یک آدم فضایی است که برای موفقیت در آزمون آدم‌ربایی خود تلاش می‌کند! برای موفقیت او باید یک کشاورز را از داخل خانه‌اش به UFO خود بکشاند. ماجرای جالبی که حتما باید ببینید.

تاثیر اسپیلبرگ در این فیلم کاملا مشهود است که البته چیز عجیبی نیست، چون کارگردان قبلا در پروژه‌های «ایندیانا جونز» و «پارک ژوراسیک» با اسپیلبرگ همکاری کرده است.

The Blue Umbrella (2013)

داستان رمانتیک زوجی که در حین بارش باران در شهر قدم می‌زنند، داستان جدیدی نیست، اما پیکسار در این انیمیشن هوشمندانه نگاه جدیدی به آن می‌کند.

فیلم بسیار کوتاهی است، اما جلوه‌های دیداری فوق‌العاده‌ی بارش باران و خیسی اشیا در فیلم و گرمای احساسی داستان آن، نپسندیدنش را بسیار سخت می‌کند.

این فیلم کوتاه در کنار انیمیشن Monsters University به اکران درآمد.

Boundin’ (2003)

Boundin’ اولین انیمیشن کوتاه پیکسار بود که در آن از دیالوگ استفاده می‌شد. تا قبل از این فیلم، تنها افکت‌های صوتی و موسیقی در انیمیشن‌های کوتاه پیکسار استفاده شده بود.

این انیمیشن کوتاه در واقع به نوعی پروژه‌ی شخصی بازیگر و انیماتور Bud Luckey بود که فیلمنامه‌ی آن را نوشته،‌ کارگردانی و صداگذاری کرده بود و حتا موسیقی آن را نوشته بود.

این انیمیشن با فیلم The Incredibles به اکران درآمد.

Lava (2014)

آن‌چه انیمیشن «چتر آبی» با داستان‌های عاشقانه به کمک دو چتر رنگی انجام می‌دهد، Lava با دو کوه آتشفشان می‌کند! فقط پیکسار می‌تواند دو کوه آتشفشان آوازه‌خوان را عاشق هم کند و این کار را با ظرافتی انجام دهد که در میان بهترین انیمیشن‌ها جای بگیرد و توسط همه دوست داشته شود.

انیمیشن Lava یک موزیکال کوتاه و دوست داشتنی است که در مورد ارزش عشق و صبر کردن برای رسیدن به آن داستان جالبی را از زبان دو آتشفشان تعریف می‌کند.

این انیمیشن کوتاه همزمان با فیلم Inside Out اکران شد.

Tin Toy (1988)

اگر انیمیشن Luxo Jr اولین فیلم پیکسار بود که نامزد جایزه اسکار می‌شد، Tin Toy اولین برد آن‌ها بود! این انیمیشن کوتاه که به نظر پیش‌زمینه‌ی ظهور «داستان اسباب‌بازی» را فراهم می‌کرد، نسبت به فیلم سال قبلش یعنی Red’s Dream پیشرفت محسوسی نشان می‌داد.

Tin Toy یک ریسک بزرگ مالی هم برای پیکسار محسوب می‌شد و اگر استیو جابز نبود،‌ شاید هرگز ساخت آن به اتمام نمی‌رسید. پافشاری رییس وقت پیکسار، موفقیت این انیمیشن کوتاه و جایزه‌ی اسکار موجب شد که توجه «دیزنی» به آن جلب شود و هزینه‌های فیلم داستان اسباب‌بازی را این شرکت تامین کند.

One Man Band (2005)

با احیای مضمون «بند یک نفره» از Tin Toy انیمیشن کوتاه بند یک نفره سنت قصه‌گویی تنها به وساطه‌ی موسیقی و صدا را نیز احیا کرد. داستان جذاب و طناری‌های دو موزیسین خیابانی برای دلبری از یک رهگذر زن در یک انیمیشن کوتاه پیکسار شاید همان چیزی باشد که روز شما برای بهتر شدن به آن نیازمند است.

آهنگ‌ساز مشهور فیلم‌ها و بازی‌ها Michael Giacchino در ساخت این فیلم تاثیر بسیار زیادی گذاشته است و همراه با انیماتور فیلم، موسیقی متن آن را ساخته و این کار را به بعد از اتمام ساخت آن موکول نکرده است.

این انیمیشن کوتاه همزمان با فیلم Cars اکران شد.

La Luna (2011)

بعد از انیمیشن Partly Cloudy یک بار دیگر پیکسار با این فیلم کوتاه با دوران روایت داستان‌های سنتی و دوست داشتنی با حضور انسان‌ها آشتی کرد.

سه نسل از یک خانواده در این فیلم حضور دارند، پیکسار با انیمیشن قدرتمند سه بعدی و رنگ‌های جذاب و طراحی بی‌نظیر خود، تردستی می‌کند و یک داستان محاوره‌ای را به یک فیلم زیبا بدل می‌سازد که احتمالا بعد از تماشای آن بیش از پیش عاشق پیکسار می‌شوید.

این فیلم برای دریافت جایزه‌ی اسکار نامزد شد. کارگردان آن، «انریکو کاساروسا» نیز به شدت تحت تاثیر کارهای «هایائو میازاکی» در ساخت این فیلم کوتاه بوده است.

این یکی از انیمیشن‌های کوتاه پیکسار در کنار فیلم Brave اکران شد.

قسمت بعدی این مقاله را به زودی در گیم‌نیوز خواهید خواند.
مطالب مرتبط

نوشتن دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاه شما پس از بررسی توسط تحریریه منتشر خواهد شد. در صورتی که در بخش نظرات سوالی پرسیده‌اید اگر ما دانش کافی از پاسخ آن داشتیم حتماً پاسخگوی شما خواهیم بود در غیر این صورت تنها به امید دریافت پاسخ مناسب از دیگران آن را منتشر خواهیم کرد.