Publisher Theme
I’m a gamer, always have been.

کنسولی برای تمام فصول – ۱۲ بازی برتر پلی استیشن ۴ که باید بازی کرده باشید

2

خیلی‌ها می‌گویند عمر کنسول پلی استیشن 4 به سر آمده و سونی باید دست به کار یک کنسول جدید شود، و البته حق هم دارند. حالا پنج‌سالگی کنسول نسل هشتم سونی هم تمام شده و کسانی که این کنسول را دارند احتمالا از بازی‌های آن خسته شده‌اند. اما نباید فراموش کرد که در تمام این سال‌ها -خب شاید به استثنای یک سال اول- کنسول سونی برای هر فصل یک بازی متمایز داشته است. حالا 12 بازی برتر پلی استیشن 4 که اگر هر کدام را تجربه نکرده‌اید باید دست بجنبانید را به شما معرفی می‌کنیم.

اگر کنسول پلی استیشن 4 شما هم گوشه‌ی خانه افتاده و هر از گاهی با آن فورتنایت بازی می‌کنید و دل و دماغ تکرار انحصاری‌ها و غیرانحصاری‌های قبلی را ندارید، یک نگاه به این لیست بیاندازید، شاید یکی از بازی‌ها را از قلم انداخته باشید. شاید هم به کلی فراموشتان شده باشد.

در نگاه اول، هورایزون یک بازی کاملا آشنا به نظر می‌رسد. پلتفرمر آنچارتد، دنیای وسیع فارکرای و المان‌های مخفی‌کاری و ساخت و ساز آن، مبارزات سوم شخص با تیر و کمان مقبره نورد و مبارزات مانستر هانتر گونه‌ی بزرگ با غول‌پیکران، در یک بازی جمع شده‌اند.

چگونه بازی Horizon Zero Dawn: The Frozen Wilds را شروع کنیم؟

این‌که در یک بازی همه‌ی این امکانات را داشته باشید، به خودی خود آن را به یک بازی فوق‌العاده تبدیل نمی‌کند، اما باید بدانید که Horizon: Zero Dawn واقعا یک بازی فوق‌العاده است. این بازی به خوبی این مواد خام را مدیریت می‌کند و معجونی به غایت مورد پسند تحویل شما می‌دهد. بازی درگیر کننده است و داستانی پر از ماجراهای عجیب دارد و البته شما را خیلی سرگرم خواهد کرد.

و خب شاید به این یکی عادت داشته باشید، اما این بازی گرافیک خیلی خوبی دارد و یکی از زیباترین بازی‌هایی است که می‌توانید برای کنسول پلی استیشن 4 پیدا کنید. گوریلا گیمز بازی خفنی ساخته، فراموش نکنید.

مناسب برای: طرفداران بازی‌هایی که در بالا نام بردیم، و هر کسی که تا کنون آرزو داشته یک بار به جنگ تن به تن با یک ربات دایناسورشکل برود!

نامناسب برای: کسانی که می‌خواهند اوقات راحتی را سپری کنند. هورایزون یک بازی نسبتا سخت است و شما باید هجومی و با هوش بازی کنید تا از پس آن بربیایید.

XCOM 2 یک بازی خیلی خوب و درگیر کننده به نام XCOM: Enemy Unknown را دوباره تعریف می‌کند. این بازی که دنباله‌ای برای یک بازی بسیار موفق است، نسبت به نسخه‌ی پیش از خود، سریع‌تر و تهاجمی‌تر شده و از شما می‌خواهد همین رویکرد را داشته باشید. بسیاری از مراحل بازی یک زمان‌سنج دارند و شما را مجبور می‌کنند که ریسک کنید و با استراتژی‌های در لحظه، به جنگِ فضایی‌ها بروید.

آنچه لازم است درباره‌ی XCOM 2: War of the Chosen بدانید

آیا این بس نیست؟ نه؟ شما یک تیم از سربازان قابل شخصی‌سازی در اختیار دارید و رفته رفته به آن‌ها بیشتر وابسته می‌شوید، تا جایی که از دیدن صحنه‌ی مرگِ تاسف بارشان در میدان نبرد بسیار ناراحت خواهید شد. بسته‌ی گسترش دهنده‌ی عرضه شده در سال 2017 یعنی War of the Chosen هم یکی دیگر از جهاتی است که باید مجابتان کند اگر آن را امتحان نکرده‌اید، از این لجاجت بیهوده دست بردارید!

مناسب برای: طرفداران استراتژی، کسانی که از بازی اول خوششان آمد، و هر کسی که تا کنون می‌خواسته بفهمد آن طرف نبرد با ناشناخته‌ها چگونه است!

نامناسب برای: کسانی که به سرعت خسته می‌شوند، کسانی که به دنبال یک بای ساده می‌گردند و از خطا رفتن تیرها از کوره در می‌روند!

در یک جزیره تنهایید و توسط معماها احاطه شده‌اید. این The Witness است! یک بازی بسیار پیچیده و در عین حال بسیار بسیار ساده. برخی از معماها خیلی تابلو‌اند. جلوی چشم شما هستند و ممکن است دیده نشوند. دیگر معماها به این راحتی پیدا نمی‌شوند. اما همه‌ی آن‌ها شما را درگیر می‌کنند و اگر وقت و حوصله‌ی کافی به خرج دهید و تا آخر با آن‌ها باشید، نتیجه‌ی بازی قطعا راضی‌تان خواهد کرد.

برخی از بازی‌ها شما را مجبور می‌کنند شخصیتِ بازی را به سطح جدید برسانید تا به مناطق تازه‌ی بازی راه پیدا کنید، این بازی شما را مجبور می‌کند سطح خودتان را ارتقا دهید.

بازی معمایی The Witness برای آی‌او‌اس منتشر شد

لحظات کمی در تاریخ بازی‌ها وجود دارند که بتوانند با احساس رضایتی که حل کردن یک معما در The Witness به شما می‌دهد رقابت کنند.

مناسب برای: دوست‌داران معما، کسانی که از چالش خوششان می‌آید، هر کسی که از Myst خوشش آمده باشد و بخواهد ببیند که تکامل مدرن چگونه است.

نامناسب برای: کسانی که اکشن می‌خواهند، آن‌ها که زود خسته می‌شوند و افرادی که اساسا از بازی‌های معمایی خوششان نمی‌آید و سریع در اینترنت دنبال جواب می‌گردند.

Nier: Automata احتمالا شما را غافل‌گیر خواهد کرد. این بازی شروعی طوفانی و سریع دارد و بیشتر از همه شما را به یاد بایونتا و اکشن Devil May Cry می‌اندازد. داستان جذابی در مورد ربات‌ها در جستجوی آینده‌ی زمین تعریف می‌کند و تا بار اولی که تیتراژ پایانی بازی را ببینید، در همین حد باقی می‌ماند.

بازی را اگر ادامه دهید، Nier رفته رفته تغییر می‌کند و روی دیگری از خود به نمایش می‌گذارد. رویکرد بازی تغییر می‌کند، می‌چرخد و کم‌کم به افشای حقایقی روی می‌آورد که بعد به طرز تکان‌دهنده‌ای به پایانِ نهایی بازی می‌انجامد.

تماشا کنید: تاریخ انتشار بازی NieR: Automata مشخص شد

بله این یعنی شما باید پنج بار نایر را تمام کنید تا داستان کلی را دریابید. ولی مثل دیگر بخش‌های این بازی، این هم چیزی نیست که فکرش را می‌کنید.

مناسب برای: طرفداران داستان‌های عجیب و طولانی مثل اولین قسمت Nier و بازی‌های متال‌گیر. کسانی که به دنبال یک بازی بلندپرواز و به طرز غیرقابل بخششی عجیب هستند.

نامناسب برای: کسانی که دوست دارند داستان بازی ساده و مستقیم باشد، کسانی که از بازی‌های بیت ام آپ و شوت ام آپ خوششان نمی‌آید.

فوتبال با ماشین. تکرار می‌کنم، فوتبال با ماشین! این ایده آن‌قدر جالب است که عجیب است چرا دیگر بازی‌سازان آن را امتحان نکرده‌اند. خوش‌بختانه سازنده‌ی Rocket League تقریبا این ایده را به کمال رسانده و ما را با یکی از بهترین بازی‌های رقابتی تاریخ اخیر تنها گذاشته است.

Rocket League همچنین یکی از معدود بازی‌های رقابتی است که شما برای لذت بردن از آن، لازم نیست آن‌قدرها هم خوب بازی کنید و قوی باشید! بهتر است از حالا به امید بازی‌های ورزشی با ماشین دیگر باشیم. تنیس با ماشین؟

قابلیت بازیِ مشترک در Rocket League برای کاربران ایکس‌باکس‌وان و پلی‌استیشن ۴ اضافه می‌شود؟

مناسب برای: کسانی که به دنبال وقت گذرانی سراسر آشوب و هیجان هستند، کسانی که می‌خواهند در زمان‌های کوتاه اما هیجان‌انگیز با دوستان خود بازی کنند.

نامناسب برای: هر کسی که واقعا از رقابت آنلاین متنفر باشد، کسانی که کنترل دقیق انتظار دارند، کسانی که از ماشین‌ها متنفر هستند.

باور کنید، هیچ کم و کسری در بازی The Witcher 3: Wild Hunt وجود ندارد. ماجراجویی اخیر گرالت از ریویا، بسیار عظیم، پرجزئیات و پر از ماموریت است که می‌توانید ساعت‌ها در آن غرق شوید و هنوز چیزهای زیادی برای پیدا کردن وجود داشته باشد.

با این‌که بازی‌های این روزها، بزرگ و پر جزئیات هستند، هیچ کدام عمق ویچر 3 را ندارند. این بازی پر از شخصیت‌های به یادماندنی، داستان‌های هوشمندانه و جوایز بسیاری برای بازی‌کنندگان کنجکاو است و محال ممکن است در آن غرق شوید و لذت نبرید.

۱۲ چیزی که میتوان در ویچر ۳ انجام داد اما کسی از آن‌ها خبر ندارد

داستان اصلی بازی جذاب، احساسی و تکان‌دهنده است، و تا حد ممکن شما را درگیر خواهد کرد، و اما ماموریت‌های جانبی و مراحل فرعی بازی واقعا ارزش انجام دادن دارند. بهتر از همه؟ لازم نیست شما بازی‌های قبلی این مجموعه را بازی کرده باشید تا بتوانید از ویچر 3 نهایت لذت را ببرید.

مناسب برای: طرفداران اوپن-ورلد، مخصوصا کسانی که از اسکایریم لذت برده‌اند اما از مبارزات آن راضی نبودند. در ویچر 3 مبارزات به اندازه‌ی گشت و گذار لذت‌بخش است.

نامناسب برای: کسانی که برای زمان و زندگی اجتماعی خود احترام قائل‌اند!

بازی بتل رویال اپیک گیمز، به دلیل کاملا مشخصی به یک اتفاق جهانی تبدیل شد: این بازی واقعا خوب و سرگرم‌کننده است. اگرچه این بازی با همان فرمول معروف بتل رویال آغاز می‌شود، با شخصیت‌های جذاب، رنگارنگ و آیتم‌های خنده‌دار و میزانی از بی‌نقصی فنی که از سازندگان انجین آنریل انتظار دارید ادامه پیدا می‌کند.

Fortnite: Battle Royale بر روی کنسول‌ هم مثل پی‌سی و موبایل خوب و بی‌نقص اجرا می‌شود و بر خلاف دیگر بازی‌های این سبک، قابلیت ساخت و ساز دارد که آن را به بهترین بازی بتل رویال تبدیل می‌کند. برای این‌که در معرض تیر دیگران قرار نگیرید می‌توانید یک دیوار دور خود باسزید، و اگر می‌خواهید از بالا به یک دشمن حمله کنید، یک برج بلند بسازید و از بالای آن به دشمن مسلط شوید.

همه چیزهایی که باید در مورد بازی Fortnite بدانید

فورتنایت، یک بازی همواره در حال تغییر و گسترش است، و باور کنید زمانی که به دنبال چالش‌ها بگردید و به فکر رقابت باشید، همه‌ی بازی‌های دیگر را فراموش خواهید کرد. بازی همچنین رایگان است و با نرخ دلار امروز می‌توانید با خیال راحت آن را امتحان کنید.

مناسب برای: هر کسی که به دنبال یک رقابت احمقانه می‌گردد، طرفداران بازی‌های رقابتی آنلاین و رپرهای شناخته‌شده‌!

نامناسب برای: کسانی که برنده شدن را دوست دارند. در هر مسابقه فورتنایت فقط یک برنده وجود دارد و احتمالا شما نخواهید بود. حداقل نه تا زمانی بعد از شروع کردنتان.

اگر از جمله‌ی کلیشه‌ای Overwatch فقط یک بازی نیست، یک سبک زندگی است استفاده کنیم، چندان بیراه نرفته‌ایم. این‌که یک بازی بتواند چنان فرهنگِ متمایزی را پیرامون خود شکل دهد، کار اصلا ساده‌ای نیست، اما بلیزارد نشان داده که برای آن مثل آب خوردن می‌ماند!

بلیزارد عنوان شوتر اول شخص رقابتی جدید خود، Overwatch را معرفی کرد

در کنار همه‌ی این‌ها، بازی بلیزارد یک تجربه‌ی استثنایی و منحصر به فرد از رقابت آنلاین است که در عین حال که از لذت بردن همه‌ی بازی‌کنندگان اطمینان حاصل می‌کند، آن‌ها ره به کار تیمی و رقابت سالم تشویق می‌کند.

مناسب برای: طرفداران تیم فورترس 2، کسانی که در کودکی از بازی با اکشن فیگورها لذت می‌بردند، کسانی که مدت‌ها می‌خواستند یک بازی رقابتی اول شخص را تجربه کنند اما بازی مناسب را پیدا نمی‌کردند.

نامناسب برای: کسانی که می‌خواهند آفلاین بازی کنند، یا به دنبال یک بخش داستانی قوی هستند. Overwatch یک بازی کاملا آنلاین است.

برای سال‌ها، بهترین راه پی بردن به این‌که چرا عده‌ی زیادی بازی‌های مانستر هانتر را دوست دارند، تجربه‌ی یکی از آن‌ها روی کنسول‌های دستی بود. با عرضه‌ی Monster Hunter: World کپکام بالاخره این مجموعه‌ی با سابقه را بالاخره به صفحه‌ی نمایش بزرگ‌تری آورده است. بازی بهترین و فوق‌العاده‌ترین قسمت از این مجموعه است.

بازی به خوبی از این مزیت بهره می‌برد و هیولاهای بزرگی که می‌بینید همان‌اندازه که انتظار دارید ترسناک هستند. World شاید در دسترس‌ترین بازی مجموعه‌ی شکارچی هیولا باشد، اما همچنان یک تجربه‌ی پیچیده و عمیق است که می‌توانید برای صداها ساعت در آن غرق شوید، بدون این‌که احساس کنید دیگر کاری برای انجام در آن نیست.

مشخصات سیستم مورد نیاز برای بازی Monster Hunter World منتشر…

انجام این بازی به صورت تک نفره جذاب است، با دوستان سرگرم‌کننده است و در کل سرگرم‌کننده است.

مناسب برای: هر کسی که به دنبال یک بازی پیچیده و عمیق می‌گردد، کسانی که از مبارزات شبه‌دارک‌سولز با دشمنان غول‌پیکر لذت می‌برند، کسانی که وسوسه شده‌اند یک بار هم که شده شکارچی هیولا شوند.

نامناسب برای: کسانی که یک بازی سرراست و ساده می خواهند. گیاه‌خوارها.

اگر قرار بود Bloodborne را در یک جمله خلاصه کنیم می‌شد این: «همه جا خون ریخته!». آخرین ساخته‌ی منتشر شده‌ی استاد «هیدتاکا میازاکی» و تیم قدرتمند بازی‌سازی او فرام سافتور، Bloodborne است که اگرچه از زمان انتشار آن خیلی گذشته، از چهره‌تان پیداست که جرات نکرده‌اید به آن نزدیک شوید.

بلادبورن، ترکیبی از ادامه‌ی خط مشی مجموعه‌ی سولز و فاصله گرفتن از فرمول ساخت آن بازی‌ها است. ترکیب اساسی بازی و ویژگی محرز دشواری آن باقی مانده، اما همه چیز هیجانی‌تر شده است.

سولز-بورن زیر ذره‌بین؛ بررسی گیم‌نیوز از آثار خالق دارک سولز

بلادبورن یک شاهکار غرقه در خون و وحشت و رنجش است.

مناسب برای: طرفداران بازی‌های دیگر استودیو فرام. کسانی که از بازی‌های سخت خوششان می‌آید. مازوخیست‌ها.

نامناسب برای: کسانی که خیلی زود از سختی بازی کلافه می‌شوند. کسانی که می‌خواهند تجربه‌ی سنتی‌تری از یک بازی نقش آفرینی داشته باشند و به دنبال داستان سنتی‌تری هستند.

چه می‌شد اگر می‌توانستید دوباره دوران دبیرستان را تجربه کنید، اما این بار خیلی بهتر؟ این قولی است که پرسونا 5 می‌دهد و بازی Atlus از قول خود هم جلو می‌زند و آن را بهتر اجرا می‌کند. شبیه‌ساز اجتماعی نقش آفرینی ژاپنی استودیوی اتلوس، بهتر از هر چیز می‌تواند شما را شیفته‌ی یک زندگی متفاوت در دنیای موازی کند.

امتیاز بررسی‌های بازی Persona 5 اعلام شد

شما یک دانش‌آموز جدید در دبیرستانی در توکیو هستید، اما ابدا آدم ساده‌ای نیستید. راستش را بخواهید، هر چه در مورد این بازی بیشتر بگوییم آن را تخریب کرده‌ایم. اگر می‌توانید با یک داستان عجیب ژاپنی و قدرت‌های ماورایی کشف و فتح قلعه‌های ناخوداگاه انسان‌های عجیب و البته خیلی خیلی واقعی کنار بیایید و هنوز پرسونا 5 را بازی نکرده‌اید، تابستان امسال بهترین فرصت است.

هر چه بیشتر بازی کنید، تعداد آدم‌های دور و برتان که در این رویای بزرگ ایفای نقش می‌کنند بیشتر می‌شود، داستان عمیق‌تر می‌شود و راز و رمز بیشتری را کشف می‌کنید.

مناسب برای: طرفداران بازی‌های قبلی مجموعه پرسونا، به علاوه‌ی کسانی که از هنر خاص و موسیقی جذاب لذت می‌برند. پرسونا 5 مملو از هر دوی آن‌ها است.

نامناسب برای: کسانی که از نقش آفرینی‌های نوبتی خوششان نمی‌آید. کسانی که دوست ندارند در یک بازی متن زیادی بخوانند، کسانی که به دنبال یک بازی هستند که بتوانند در یک آخر هفته تمام کنند!

ثانیه به ثانیه‌ی God of War لذت‌بخش و مهم است. یک بازی با بودجه‌ی بسیار زیاد، که می‌خواهد همه چیز را از آن خود کند و موفق هم می‌شود. مبارزات آن به طور غیر عادی راضی‌کننده هستند، کارگردانی هنری فوق‌العاده و موسیقی عالی آن به بازی‌کننده ساعت‌ها سرگرمی‌ هدیه می‌دهد.

مثل بازی‌های خدای جنگ قبلی، این یکی هم مبارزات تن به تن خشونت‌بار و البته لذت‌بخش را با معماهای محیطی جذاب تلفیق می‌کند. مثل بازی‌های خدای جنگ قبلی، در مورد اساطیر صحبت می‌کند. برخلاف بازی‌های خدای جنگ قبلی، بیشتر به داستان خود اهمیت می‌دهد و برای تبدیل کردن ضدقهرمان همیشه دوست‌داشتنی، بی‌کله و خشن خود به یک پدر مهربان و مورد ترحم، یک رابطه‌ی عجیب، منحصر به فرد و دوست‌داشتنی از او و پسرش خلق می‌کند.

نقد و بررسی بازی God of War ؛ رفیق قدیمی سلام!

خدای جنگ به همه‌ی دارندگان پلی استیشن 4 واجب است. این بازی را اگر هنوز بازی نکرده‌اید باید حتما از غار خود خارج شوید و آن را امتحان کنید. بعد دوباره به غار خود بروید و به کار زشتتان فکر کنید.

مناسب برای: طرفداران اساطیر نورس، کسانی که بازی‌های اکشن دوست دارند، هر کسی که به دنبال یک بازی می‌گردد که روی پلی‌استیشن 4 فوق‌العاده به نظر برسد.

نامناسب برای: کسانی که تحمل خشونت را ندارند. ایکس‌باکس فن‌ها.

این 12 بازی برای تمام فصول می‌توانند شما را راضی کنند. اگر کنسول پلی‌استیشن 4 خود را هنوز دارید و آن را به کسی قرض نداده‌اید، هر یک از این بازی‌ها می‌توانند در تابستان برای شما و اوقات فراغتتان جادو کنند. اگر نظر دیگری دارید آن را با ما در میان بگذارید، اما در کل، هیچ‌کدام از این بازی‌ها را نباید نادیده گرفت و اگر دوست دارید که به عنوان یک گیمر شناخته شوید، حداقل باید آن‌ها را یک بار امتحان کنید. یادتان باشد که بازی بزرگ بعدی برای پلی‌استیشن 4 یعنی «مرد عنکبوتی» اینسامنیاک در راه است و وقت زیادی ندارید. پس دست بجنبانید.

 

منبع kotaku
مطالب مرتبط

2 نظر برای این مطلب
 1. مهدی می‌گوید

  پرسونا ۵ نامناسب برای کسایی که نوبتی دوس ندارن؟واقعا اشتباهه. من اصلا دوس نداشتم نوبتی ولی وقتی این بازیو بازیو کردم عاشقش شدم

  1. سعید زعفرانی می‌گوید

   بالاخره استثنا هم وجود داره 🙂
   واقعا سخته نوبتی دوست نداشته باشی و بتونی با بازی کنار بیای.
   البته خودِ من هم فقط به خاطر داستان رفتم سمتش. و اصلا از نقش آفرینی ژاپنی خوشم نمیاد!

نوشتن دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاه شما پس از بررسی توسط تحریریه منتشر خواهد شد. در صورتی که در بخش نظرات سوالی پرسیده‌اید اگر ما دانش کافی از پاسخ آن داشتیم حتماً پاسخگوی شما خواهیم بود در غیر این صورت تنها به امید دریافت پاسخ مناسب از دیگران آن را منتشر خواهیم کرد.