Publisher Theme
I’m a gamer, always have been.

نقاط ضعف و قوت رویداد TGC 2018 از نظر شرکت‌کنندگان در نظرسنجی دایرک

0

مرکز تحقیقات بازی‌های دیجیتال، بعد از گذشت بیش از یک ماه از برگزاری رویداد TGC 2018 بالاخره گزارش تکمیلی خود در مورد این رویداد را منتشر کرد. در گزارش «رضایت‌سنجی» شرکت‌کنندگان رویداد تی‌جی‌سی بر اساس پرسشنامه‌هایی در روزهای برگزاری در اختیار شرکت‌کنندگان قرار گرفت، نتیجه‌گیری‌هایی شده است. بر این اساس، می‌توان به نقاط ضعف و قوت رویداد TGC 2018 پی برد. در ادامه مروری بر آمار این نظرسنجی داریم.

مرکز تحقیقات بازی‌های دیجیتال (دایرک) از سال 1394 با این هدف اصلی ذیل بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای تاسیس شد که سهم تحقیقات را در اکوسیستم بازی‌های دیجیتال در کشور ارتقا بخشد. در این راستا دایرک، تعاملی استراتژیک را با بازیگران اصلی این عرصه شامل شرکت‌های توسعه‌دهنده بازی، سرمایه‌گذاران، رسانه‌ها، دانش‌پژوهان و سیاست‌گذاران برقرار نموده است.

ارزیابی تفکیکی

در این بخش رضایت از موارد گوناگون کنفرانس شامل کیفیت برگزاری افتتاحیه و اختتامیه، رضایت از مسترکلاس‌ها، کنفران‌سها و پانلها و رضایت از امکانات و تجهیزات، کادر اجرایی و مترجمان همزمان مورد
بررسی قرار گرفته است. نمرات اعلام شده از 20 هستند. نمرات میانگین کلی به ربعِ 1 گرد و نمرات تفکیکی به جهت رتبه بندی دقیق تا 3 رقم اعشار اعلام شد‌ه‌اند.

  • تقریبا 35 درصد از کل شرکت‌کنندگان در مراسم افتتاحیه حضور داشته و نمره رضایت آن‌ها از کیفیت برگزاری افتتاحیه 13.25 بوده است.
  • 42 درصد از کل شرکت‌کنندگان در مراسم اختتامیه حضور داشته و نمره رضایت آن‌ها از کیفیت برگزاری اختتامیه مقدار 14.75 بوده است.

بدین ترتیب می‌شود گفت که به طور کلی، با وجود افزایش تعداد شرکت‌کنندگان در مراسم اختتامیه، که با بی‌برنامگی بیشتری نسبت به افتتاحیه آغاز شد، درصد رضایت شرکت کنندگان در این مراسم از مراسم افتتاحیه بیشتر بوده است.

در افتتاحیه‌ی TGC 2018 علاوه بر معرفی رویداد و پیچ‌فِست که کمی بیش از اندازه به طول انجامید، یک سخنرانی فوق‌العاده هیجان‌انگیز از خانم کیت ادواردز را شاهد بودیم.

در حالی که در اختتامیه‌ی TGC 2018 که همزمان با بازی فوتبال فرانسه و اروگوئه در جام جهانی روسیه نیز برگزار شد، امیر گلخانی مجری برنامه بود و برندگان جوایز گیمیستان معرفی شدند.

  • نمره میانگین کلی رضایت از مستر کلاس‌ها بر اساس کیفیت سخنرانی سخنران‌های بخش مستر کلاس و محتوای ارائه شده توسط آن‌ها 17.25 بوده است.

این در حالی است که بالاترین نمره را در این میان مستر کلاس Celia Hodent با موضوع UX and Cognitive Science Applied to Game Development کسب کرده است که در نوع خود جالب توجه است. این مستر کلاس با نمره‌ی 18.5 مورد رضایت اغلب شرکت‌کنندگان واقع شده است.

به طور کلی رضایت شرکت‌کنندگان از کنفرانس‌های «مدیریت پروژه» بیشترین و از کنفرانس‌های «تکنولوژی» کم‌ترین بوده است. در این میان، کنفرانس‌های کسب و کار، گیم‌دیزاین و هنر به ترتیب در رتبه‌های دوم تا چهارم قرار می‌گیرند.

از میان کنفرانس‌های سالن مدیریت پروژه کنفرانس Ian Gregory بیشترین میزان رضایت را به خود جلب کرده است و در میان پنج کنفرانس برتر، کنفرانس مشترک فرزام ملک‌آرا و امید شهبازی با نمره‌ی 17.787 در رتبه‌ی پنجم قرار می‌گیرد.

بر اساس آمار دایرک، در سالن کسب و کار هم کنفرانس حسین مزروعی با عنوان How to fail faster با نمره‌ی 17.710 در رده‌ی اول مورد اقبال‌ترین کنفرانس‌های این بخش قرار گرفته است.

در مورد کنفرانس‌ها به تفکیک سالن‌ها و موضوعات، پنج کنفرانسی که بالاترین نمره را به خود اختصاص داده‌اند در گزارش آورده شده است.

  • نمره رضایت از ترکیب اعضای پانل در بخش پانل‌ها 12 است.
  • نمره جدید و به روز بودن محتوا در بخش پانل‌ها 12.25 است.
  • نمره رضایت از مسائل مطرح شده در پانل در این بخش 12 است.
  • نمره تطابق محتوا با موضوع اعلام شده در بخش پانل‌ها 13 است.

بدین ترتیب به نظر می‌رسد که میزان رضایت شرکت‌کنندگان از بخش پانل‌ها در TGC 2018 به میزان قابل توجهی نسبت به کنفرانس‌ها پایین‌تر بوده است. در حدی که می‌شود این بخش از رویداد را جزو نقاط ضعفِ آن به حساب آورد.

در مورد وضعیت عمومی رویداد، رضایت نسبی شرکت کنندگان برقرار بوده است. در حالی که نمره‌ی رضایت شرکت‌کنندگان به نحوه‌ی برخورد و پاسخگویی عوامل اجرایی 15.25 بوده، رضایت آن‌ها از مترجمان همزمان با عدد 11.75 اختلاف فاحشی را نشان می‌دهد.

به نظر می‌رسد با توجه به این نظرسنجی، مسئولین برگزاری بهتر است برای سال‌های آینده مترجم‌های بهتر و مسلط‌تری را استخدام کنند و در ارتقای کیفیت ترجمه‌ی همزمان بیشتر کوشا باشند.

نمره رضایت شرکت کنندگان از کیفیت و نحوه پذیرایی وعده‌های ناهار 14 بوده است و این عدد برای پذیرایی‌های میان وعده به 12.5 کاهش می‌یابد.

میزان رضایت از امکانات و تسهیلات رفاهی از جمله سیستم تهویه، اینترنت و سرویس بهداشتی با عدد 12.75 در سطحِ پایینی قرار می‌گیرد و از دیگر مواردی است که برگزار کنندگان باید برای بهبود آن بکوشند.

مقوله‌بندی پاسخ به سوالات باز

در این بخش، بر اساس سوالات پاسخ بازی که در پرسشنامه‌ها وجود داشته است، نقاط ضعف اصلی که از نظر مخاطبان در کنفرانس مشاهده شده است بررسی می‌شود.

  • در بخش مسترکلاس‌ها، مهم‌ترین انتقادات را مواردی همچون «کوچک بودن کلاس» و «تهویه نامطبوع» و «محدودیت امکانات فنی» تشکیل داده‌اند.
  • در مورد کنفرانس‌ها، در زمینه‌ی محتوای ارائه شده، «عدم تطابق موضوع اعلام شده و محتوای ارائه شده توسط سخنران»، «مفید نبودن مطالب به دلیل کلی‌گویی و تکراری بودن» و «نبود جو تعاملی در کلاس» از جمله مواردی بوده که به آن‌ها اشاره شده است.
  • و در مورد کل رویداد، نقاط ضعف دیگری برشمرده شده‌اند که می‌شود به «دسترسی نامناسب به محل برگزاری»، «ضعف در نظافت و کمبود سرویس‌های بهداشتی»، «نبود مکان مشخص برای استراحت»، «کمبود تابلوهای راهنما»، «محدودیت دسترسی به فضای باز و محلی برای استعمال دخانیات» و «کوچک بودن نمازخانه» می‌شود اشاره کرد.

البته انتقادات دیگری هم نسبت به این رویداد و برگزاری آن در بخش‌های مختلف وجود داشت که در گزارش دایرک آمده است. نگاهی به گزارش دایرک بر اساس داده‌های به دست آمده از فرم‌های رضایت سنجی شرکت‌کنندگان در رویداد TGC نشان می‌دهد که به نظر برای بهبود این رویداد و بالا بردن سطح کیفی و رضایت عمومی از آن، باید تلاش‌های بیشتری صورت بگیرد.

به هر حال، گزارش دایرک می‌تواند برای بهتر شدن این رویداد در سال‌های آتی بسیار راهگشا باشد. این‌که مرکز تحقیقات چنین داده‌هایی را دسته‌بندی کرده قدم اول است و بهتر است مدیران با توجه به این داده‌ها و نتایج به دست آمده، در برنامه‌ریزی‌های خود برای اجرای بهتر TGC در سال‌های آتی، تغییراتی را به وجود بیاورند. فایل این گزارش را می‌توانید از اینجا دریافت کنید.

مطالب مرتبط

نوشتن دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاه شما پس از بررسی توسط تحریریه منتشر خواهد شد. در صورتی که در بخش نظرات سوالی پرسیده‌اید اگر ما دانش کافی از پاسخ آن داشتیم حتماً پاسخگوی شما خواهیم بود در غیر این صورت تنها به امید دریافت پاسخ مناسب از دیگران آن را منتشر خواهیم کرد.

سیزده + هفت =