Publisher Theme
I’m a gamer, always have been.

راهنمای خرید PES 2019 به عنوان بازی فوتبالی امسال؛ تا چه حد معقول است؟

0

با توجه به این‌که PES هر سال از رقیب قدرتمندش یعنی فیفا شکست می‌خورد (دست کم از نظر تجاری) کونامی مدام در تلاش است تا با ایجاد تغییرات و کم و زیاد کردن آن‌چه در بازی وجود دارد، خود را در بازی نگه دارد. آیا PES 2019 می‌تواند خود را به اندازه‌ای بالا بکشد که در این میدان پیروز شود؟ تا این‌جا، PES در چند زمینه پیشرفت کرده و مثل سال‌های قبل تلاش زیادی برای بهتر شدن داشته است. باید دید که بازی با عرضه‌ی رسمی در بازار جهان چگونه عمل خواهد کرد. با گیم‌نیوز همراه باشید با راهنمای خرید PES 2019 و اشاره به مواردی که لازم است قبل از خرید بازی بدانید.

نمونه‌های غیرواقعی

موضوع PES برای کونامی یک موضوع مهم تلقی می‌شود. این شرکت که سال‌های اوجِ این بازی را هرگز از یاد نخواهد برد، با مجموعه‌ی Winning Eleven به عنوان یک ناشر بازی‌های ورزشی شناخته شد. پیش از دهه‌ی 2010 و آغاز تغییرات بزرگ فیفا، حداقل در میان گیمرهای ایرانی محبوبیت PES بسیار بیشتر و تقریبا غیرقابل محاسبه بود. اما PES رفته رفته افول کرد و در طرف دیگر، فیفا با الهام از المان‌های شناخته شده و محبوب PES در گیم‌پلی و ارائه‌ی بازی، از آن‌چه بود پیشی گرفت.

کونامی بعد از مدت‌ها تصمیم گرفت تغییرات بزرگی در PES ایجاد کند. شاید مهم‌ترین تغییر این سال‌ها، استفاده از فاکس انجین برای ساخت بازی بود که تاثیرات مستقیم و غیر مستقیم زیادی بر شکل‌گیری گیم‌پلی فوتبال در بازی‌های بعدی گذاشت. البته در طرف دیگر این انجین جدید باعث شد تا بازی با مشکلات جدیدی روبرو شود و تنها فایده‌اش باقی ماندن در سطح گرافیکی معقول و مورد انتظار بود.

فوتبال، رفته رفته در مجموعه‌ی PES افول کرده بود تا این‌که یکی از جذاب‌ترین بازی‌های ورزشی دوران، به یک نمونه‌ی غیرواقعی و دور از باور از شبیه‌سازی فوتبال بدل شد. آن‌چه باعث شد بازی PES افول کند، همزمان با تغییر ذائقه و انتظار مخاطب از یک بازی فوتبالی، کم شدن رنگ و بوی رئالیسم و شبیه‌سازیِ واقعیت در بازی PES بود که می‌خواست به هر قیمتی جذابیت را حفظ کند. به همین خاطر، PES عمده‌ی علاقه‌مندان خود را از دست داد و تنها آن‌هایی باقی ماندند که این بازی را واقعا دوست داشتند و انتظارشان از بازی همان اندازه بود که از یک فیلمِ پاپ‌کورنی است.

به هر جهت، بعد از مدتی کونامی فهمید که باید جلوی ریزش مخاطب را بگیرد و چه بسا آن‌هایی که در طول این سال‌ها از PES به فیفا روی آورده‌اند را پس بگیرد. به همین خاطر از PES 2017 تغییرات جدی‌تر شدند و PES آن‌قدر ایده‌های جدید ارائه داد که بازی را بیشتر از همیشه به فیفا شبیه کند که بالاخره توجه‌ها را به خود جلب کرد.

از دست رفتن

وقتی PES را با فیفا مقایسه می‌کنیم یکی از مهم‌ترین فاکتورهای برتری فیفا، حقوق رسمی باشگاه‌ها و لیگ‌های مختلف است. حالا پس از گذشت 10 سال قرارداد کونامی با یوفا هم به اتمام رسید و لیگ قهرمانان اروپا از این بازی رخت بربست و فیفا 19 اضافه شد. این برای PES که سال‌ها تلاش کرده برای حداقل‌های ممکن بجنگد و اجازه ندهد فیفا همه چیز را تصاحب کند، یک فقدان بزرگ است.

PES که چند سالی است قراردادهای انحصاری با باشگاه‌های مهمی چون بارسلونا و دورتموند امضا می‌کند تا آن‌ها را به صورت انحصاری پروموت کند و در بازی از همه‌ی حقوق باشگاه استفاده کند، امسال در کنار لیگ قهرمانان اروپا، تیم دورتموند را هم از دست داد و شالکه را جایگزین آن کرد. در حالی که محبوبیت شالکه از دورتموند کم‌تر است، این تیم با سابقه و با کیفیت آلمانی حالا یکی از اندوخته‌های PES 2019 در مقابل رقیب محسوب می‌شود. در جای دیگر، فیفا امسال ورزشگاه‌های لیگ اسپانیا را هم به بازی خود اضافه کرد، اما همچنان «نیوکمپ»‌ در این بازی جایی ندارد.

از دست رفتن حقوق باشگاه‌ها و لیگ‌ها برای PES یک سم مهلک است. همچون طراحیِ بد پوسترِ یک فیلمِ خیلی خوب که باعث می‌شود مخاطب زیادی به آن جذب نشود، این‌که PES 2019 همچنان در این زمینه عملکرد ضعیفی از خود نشان می‌دهد و این فیفا است که یکه‌تازی می‌کند. در چنین شرایطی همچنان خرید PES 2019 برای یک طرفدار رئال مادرید اصلا عاقلانه به نظر نمی‌رسد. یا کسی که عاشق لیگ انگلیس و بازی‌های لیگ برتر است، اگر PES بازی کند، چیز زیادی به چنگ نمی‌آورد.

پشت پا به طرفداران همیشگی

این بخش از مقاله نتیجه‌ی تست نسخه‌ی دموی PES 2019 و برداشت‌هایی از گیم‌پلی و مکانیزم‌های موجود در بازی است.

به وجود آمدن تغییرات بسیار در گیم‌پلی بازی می‌تواند عاملی برای جذب مخاطب، و نزدیک‌تر شدن بازی به رقیب از لحاظ حس گیم‌پلی، می‌تواند مهم‌ترین فاکتور برای پس گرفتن مخاطبین از دست رفته و کوچ‌کرده‌ها باشد. اما این تغییرات می‌توانند برای طرفداران همیشگی بازی، نتیجه‌ی عکس داشته باشند.

با تجربه‌ی دموی PES 2019 متوجه می‌شوید که بازی بیش از همیشه به تبدیل شدن به یک بازیِ واقعی فوتبال، با عملکردی بسیار مشابه با فیفا اهتمام ورزیده است. این‌که در PES 2019 بسیاری از صحنه‌ها شما را به یاد بازی‌های مجموعه‌ی رقیب می‌اندازد و مکانیزم‌های مختلفی در گیم‌پلی بازی برای تحقق ایده‌ی وارد شدن به فازِ واقع‌گرایی و سیستم فوتبالی به شما مدام نهیبِ تبدیل شدن به یک عنوانِ غیر همیشگی می‌زند، می‌تواند در دراز مدت یک مزیت تلقی شود اما فی‌الحال یک ویژگی آزاردهنده برای کسانی است که همواره به PES وفادار ماندند و هرگز با فیفا کنار نیامدند.

پاس‌های کند و کم‌دقت، هوش بالای عجیب برای مدافعین، حرکت‌های عرضی از پیش تعیین شده و شوت‌های سر ضربِ موفقیت آمیز، از جمله مشخصه‌هایی از PES 2019 است که با تجربه‌ی کوتاه دمو آن را به دست می‌آورید.

راهنمای خرید PES 2019

اما متاسفانه بازیکنان در زمین، هیچ حسِ جهت‌یابی و موقعیتِ درستی ندارند و این فوتبال را مدام به هم می‌ریزد. پاس‌های اشتباه مکرر، انتخاب اشتباه بازیکن، بازی بدون توپ بد و ناهماهنگ و تلاشِ شما برای اصلاح کردن همه‌ی این نواقص پیش از شروع بازی و در حینِ آن، چیزهایی است که از دموی PES 2019 بیشتر در خاطر مانده‌اند.

خلق موقعیت در بازی دشوار شده و احتمالا برای شکست دادن هوش مصنوعی باید خیلی دقیق‌تر بازی کنید و برنامه داشته باشید. اما بعید است که بعد از مدتی، قلق‌های خاص بازی مثل همیشه دستتان نیاید و هوش مصنوعی تکراری نشود. با این حال، حالا برای این‌که بگوییم در بازی برای خلق موقعیت به مشکل می‌خوریم زود است، چون در بازی‌های 5 دقیقه‌ای دموی PES 2019 اساسا فرصتِ این کار برای شما وجود ندارد.

نسخه‌ی دموی PES 2019 ثابت می‌کند که آن گیم‌پلی سریع، روان، هیجان‌انگیز و گاهی غیرواقعی که با چاشنی فشردنِ غریزی کلیدها و پاس‌کاری‌های متوالی و دریبل‌زنی‌های کاملا وابسته به مهارت در بازی، از مد افتاده است و قرار نیست کونامی همان‌ها را در پوششی جدید به ما ارائه بدهد. دریبل زدن سخت شده، پاس‌کاری‌ها کند و بی دقت شده‌اند، یک و دو کردن دشوار است، دفاع کردن به مهارت زیادی نیاز دارد و دیگر این بازی را نمی‌شود یک PES نامید.

PES 2019 احتمالا بیش از همه طرفداران همیشگی‌اش را ناامید کند و آن‌ها را تنها بگذارد. اما اقبالِ بیشتری نسبت به هر سال از سوی کسانی که به فیفا روی آورده بودند خواهد دید. اگر به سرعت آپدیت شود و نقل و انتقالات بازیکنان در آن اصلاح گردد و همیشه یک فرمِ درست را حفظ کند، می‌تواند یک انتخاب معقول برای کسانی باشد که از فیفا خسته شده‌اند و کمی تغییر می‌خواهند.

به هر حال خرید PES 2019 یک انتخاب معقول نیست، مخصوصا زمانی که می‌خواهید فقط کاردستی کونامی را به عنوان بازی فوتبالی امسال انتخاب کنید. اگر به بازی فوتبال علاقه دارید، تجربه‌ی PES 2019 می‌تواند شیرین باشد، اما اگر وقت زیادی برای بازی فوتبال می‌گذرانید، همچنان عاقلانه‌ترین راه، خرید فیفا 19 است؛ مگر این‌که عاشق دیوید بکهام باشید و نسخه‌ی مخصوص او را سفارش دهید.

مطالب مرتبط

نوشتن دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاه شما پس از بررسی توسط تحریریه منتشر خواهد شد. در صورتی که در بخش نظرات سوالی پرسیده‌اید اگر ما دانش کافی از پاسخ آن داشتیم حتماً پاسخگوی شما خواهیم بود در غیر این صورت تنها به امید دریافت پاسخ مناسب از دیگران آن را منتشر خواهیم کرد.

5 × سه =