Publisher Theme
I’m a gamer, always have been.

راهنمای بازی Assassin’s Creed Odyssey برای تازه‌کارها

1

بازی Assassin’s Creed Odyssey یک تغییر اساسی برای مجموعه‌ی فرقه اساسین محسوب می‌شود. اودیسه اساسینز کرید را برای اولین بار به یک بازی نقش آفرینی تبدیل می‌کند، اگرچه همچنان همان بازی محبوب و آشنا است،‌ در لحظه‌هایی حیاتی، ثابت می‌کند که یک بازی نقش آفرینی است. چیزی که بازی‌های قبلی نبودند.

حتا نزدیک‌ترین بازی از مجموعه‌ی فرقه اساسین به تجربه‌ای نقش آفرینی یعنی Origins هم به اندازه‌ی کافی عمق نداشت. بازی به گونه‌ای تغییر کرده که در ظاهر همان فرمول قبلی است، اما در باطن آن، می‌تواند شما را سردرگم کند. اگر حتا یک بار هم اساسینز بازی کرده باشید، با چیزهایی آشنا هستید. همین چیزها اما می‌توانند شما را در Assassin’s Creed Odyssey به ورطه‌ی گمراهی بکشانند.

در این مطلب، برای کسانی که به عناوین قبلی سری عادت کرده‌اند و ممکن است روح نقش آفرینی Assassin’s Creed Odyssey آن‌ها را سردرگم کند، آموزشی جامع آماده کرده‌ایم. مطمئن باشید اگر بار اولتان هم باشد که به سراغ یک بازی از این مجموعه‌ی پرطرفدار می‌روید، راهنمای بازی Assassin’s Creed Odyssey برای تازه‌کارها کارتان را راه می‌اندازد.

حتا اگر تازه‌کار هم نیستید به خواندن ادامه دهید.

ابتدا یک بازی نقش آفرینی است…

…سپس یک عنوان از مجموعه‌ی Assassin’s Creed است.

چیزهایی در که در مورد بازی‌های اساسینز می‌دانید را از یاد ببرید و خیلی زودتر از معمول به Assassin’s Creed Odyssey عادت می‌کنید.

تا همین‌جا هم چند بار اشاره کرده‌ایم که Assassin’s Creed Odyssey یک بازی نقش آفرینی است، اما این نکته‌ای است که خوب باید در ذهنتان بماند، پس آن را باز هم تکرار می‌کنیم. شما فقط برای بهتر کردن مهارت‌های خود در بازی و ارتقای اسکیل‌ها بازی نمی‌کنید تا پیشرفت کنید. شما پیشرفت می‌کنید تا قدرتمندتر شوید، و قدرتمندتر می‌شوید تا بتوانید دشمنان قدرتمندتر را از پای در بیاورید و در دنیای بازی به حرکت در بیایید.

اگر در دنیای بازی حیران شده‌اید که بعد از این چه کار بکنید، این را به خاطر داشته باشید: به سراغ هر چیزی که حداکثر یک یا دو سطح از سطحِ فعلی (level) شما بالاتر است بروید.

ادیسه‌ی بعدی ممکن است در همین حین بالای صفحه‌ی نمایش خودنمایی کند و شما را به خود فرابخواند، اما بهتر است تا زمانی که سطحِ کارکتر شما به سطحِ اودیسه‌ی بعدی نزدیک نشده، آن را نادیده بگیرید.

در همین حین می‌توانید به سراغ مراحل جانبی بروید، یک علامت سوال روی نقشه را نشان کنید و به سراغش بروید تا ببینید چه از آب در می‌آید. با پیدا کردن چیزهای جدید، امتیاز تجربه (XP) می‌گیرید و با آن پیشرفت می‌کنید.

Assassin’s Creed Odyssey دنیای بزرگی دارد، پس نباید خیلی جابجا شوید و برای امتیاز گرفتن دردسر زیادی بکشید. معمولا با گشت و گذاری در نزدیکی اودیسه‌ی بعدی، امتیازهای کافی را به دست می‌آورید.

سطحِ پیشنهادی، پیشنهاد نیست!

این‌که می‌توانید دشمنی را با سطحی بالاتر از سطح خودتان با مهارت و زحمت به کشتن دهید، وسوسه‌برانگیز است، اما وقتی به سراغ او می‌روید با هر ضربه فقط یک صدمه به او وارد می‌کنید و در عوض با اولین ضربه‌ی او می‌میرید.

سطحی که بازی پیشنهاد می‌کند، رمز زنده ماندن شما است. شما قرار نیست بتوانید در مقابل دشمنی که چند سطح از شما بالاتر است ایستادگی کنید. و اصلا ممکن نیست بتوانید دشمنی که چندین سطح از شما بالاتر است را به قتل برسانید. اگر بازی پیشنهاد می‌کند که با سطح 5 به سراغ این مرحله بروید، به حرفش گوش کنید.

در هنگام قتل به اندازه‌ی نوار سلامتی دشمن دقت کنید

در بازی Assassin’s Creed Odyssey سه نوع صدمه داریم. شکارچی (از دور)، جنگجو (از نزدیک) و اساسین (مخفی‌کاری). برای مدت زیادی در بازی این موضوع هیچ اهمیتی ندارد، و احتمالا حتا به آن فکر هم نمی‌کنید. فرقی ندارد، چون بالاخره بعد از تعدادی ضربه، حریف از پا درآمده و روی زمین می‌افتد.

اما زمانی که می‌خواهید مشی مخفی‌کاری را در پیش بگیرید، اهمیت پیدا می‌کند. بازی در واقع یک راهنمایی بزرگ به شما می‌کند تا بفهمید حمله‌تان چطور پیش می‌رود. به نوار سلامت دشمن دقت کنید. زمانی که یک اسلحه را از راه دور به سمت دشمن نشانه می‌روید، یا مخفیانه پشت سرش قایم می‌شوید و آماده‌ی حمله‌اید، قسمتی از نوار سلامت دشمن به رنگ قرمز در می‌آید که نشان می‌دهد صدمه‌ای که شما قرار است به او وارد کنید، چقدر از جانش را می‌گیرد.

اگر می‌خواهید مخفی باقی بمانید باید مطمئن شوید که ضربه‌ی شما حریف را می‌کشد. اگر این اتفاق نمی‌افتد، بهتر است صبر کنید تا موقعیت بهتری به دست آورید (مثلا دشمن تنها شود) تا بتوانید وارد درگیری شوید.

راه اشتباهی برای بازی وجود ندارد

با این‌که هیچ‌جا تاکید نمی‌شود که رویه‌ی مخفی‌کاری اتخاذ کنید (علی‌رغم این‌که بازی اساسینز کرید است و به قتل رساندن اتفاقی معمولی است) آزادی عمل بسیاری در مواجهه با اودیسه دارید.

از انتخاب دیالوگ‌ها، رفتن به سمت دیگر نقشه، ادامه‌ی ماموریت‌های یک خط داستانی، انتخاب سلاح و غیره، شما می‌توانید آزادانه روشی را برای ادامه و به پایان رساندن بازی برگزینید.

با این‌حال، این همه امکان انتخاب می‌تواند سردرگمی به بار بیاورد. اولین چیزی که باید به خاطر داشته باشید این است که هر کاری کنید، اشتباه نکرده‌اید چرا که هیچ‌گاه فقط یک پاسخ درست به یک اتفاق در بازی وجود ندارد.

تنها چیزی که باید نگرانش باشید این است که کدام روش بیشتر راضی‌تان می‌کند و با چه کاری بیشتر از بازی لذت می‌برید.

بازی را زیاد ذخیره کنید

بازی آن‌قدر که انتظار می‌رود در ذخیره‌ی خودکار خوب عمل نمی‌کند و این می‌تواند آزاردهنده باشد. خودتان را به ذخیره کردن مداوم بازی عادت دهید و این‌طور از از بین رفتن نتایج کارهای مهمی که کرده‌اید محافظت کنید.

اگر از تکرار اتفاقاتی که می‌توانند باعث سرخوردگیتان شوند حسابی کفری می‌شوید، حتما بعد از آن‌ها وارد منو شوید و «ذخیره سریع» را انتخاب کنید. اگر به یک سفر طولانی رفته‌اید تا یک قلعه را فتح کنید، پیش از ورود ذخیره کنید. این‌طوری اگر همه چیز طبق انتظارتان پیش نرفت و وسط درگیری هلاک شدید، مجبور نیستید مسافت نیمی از نقشه را دوباره طی کنید تا به قلعه برسید.

ذخیره‌ی سریع (Quick Save) به هر حال، بیهوده آن‌جا گذاشته نشده است.

هوشمندانه بجنگید

در Assassin’s Creed Odyssey جنگیدن تن به تن کار سختی نیست، اما وقتی که عده‌ای از دشمنان دوره‌تان می‌کنند، می‌تواند چالش‌برانگیز ظاهر شود. اگرچه اودیسه متفاوت به نظر می‌رسد، هنوز هم یک اساسینز کرید است و بر روی قتل تاکید می‌کند، نه جنگ.

بعد از مدتی، حتما قادر خواهید بود که یک سرباز اسپارتان قدرتمند بسازید و هیچ مشکلی در درگیری‌ها نداشته باشید، اما در چند ساعت ابتدایی بازی، باید گلیمتان را از آب بیرون بکشید. حتا اگر می‌بینید که تعداد دشمنان بیش از حدی است که بتوانید از پسشان برآیید، فرار کنید.

مخفی‌کاری، قتل و شلیک‌های از راه دور، به شما قدرت کنترل بسیاری از نبردها را می‌دهد، اما همچنان مواردی پیش خواهند آمد که به خاطرشان مجبورید چهره به چهره با دشمن بجنگید. سه اصل اساسی را باید همواره به یاد داشته باشید و به کار ببندید:

  1. جاخالی: راحت‌ترین کار برای جلوگیری از ضربه خوردن، که همین راحتی آن را به سودمندترین کار هم تبدیل می‌کند. اگر زمان‌بندی درستی داشته باشید، برای چند لحظه‌ی کوتاه صحنه‌ی آهسته‌ای را هم خواهید دید که در آن می‌توانید علاوه بر در رفتن از ضربه‌ی حریف، یک کمبوی سریع و کم‌شدت هم به دشمن وارد کنید.
  2. دفع کردن حمله حریف: دفاع، می‌تواند حرکت بسیار بسیار قدرتمندی باشد. اول از همه، و مشخصا، این کار باعث می‌شود که ضربه‌ی دشمن به شما صدمه‌ای نرساند. اما به علاوه دفاع دشمن را هم از بین می‌برد و دیگران را هم روی زمین می‌اندازد و فرصت حمله را دو دستی در اختیار شما می‌گذارد.
  3. قلق چیزها را یاد بگیرید: دفاع کردن و جاخالی دادن درست، به زمان‌بندی صحیح نیاز دارد. خوش‌بختانه بازی این زمان صحیح را با درخشش سلاح دشمن در یک آن به شما نشان می‌دهد. منتظر این درخشش بمانید و بعد حرکت را اجرا کنید. همچنین مواقعی وجود دارند که دشمن شما به رنگ قرمز هایلایت می‌شود. این حمله را نمی‌توانید دفاع کنید، پس باید سریع از سر راه کنار بروید.

دو قابلیت محبوب ما

هر کدام از قابلیت‌ها (Abilities) که در بازی فعال کنید، به نوبه‌ی خود به اضافه شدن به قدرت شما کمک می‌کند، پس در این وادی هم هیچ چیزی اشتباه نیست. فقط باید به یاد داشته باشید که قابلیت‌هایی را انتخاب کنید که به سبک بازی شما نزدیک هستند. اگر هم نشد، عیبی ندارد، چون بازی این امکان را به شما می‌دهد که در هر لحظه، همه‌ی قابلیت را غیرفعال کنید و از نو بچینید.

با این حال دو قابلیت در این بازی هستند که بیشتر از همه ضروری به نظر می‌رسند. ما فعال کردن این دو قابلیت را در اولین فرصت، قویا پیشنهاد می‌کنید:

  • Revelation – این قابلیت شبیه رادار عمل می‌کند و همه‌ی چیزهایی که ممکن است در نقشه از دیدتان مخفی بماند را (عمدتا لوت) نمایان می‌کند. وقتی این قابلیت را با قدرت دید پروازی «ایکاروس» ترکیب کنید، تقریبا همه‌ی چیزهایی که می‌توانید تصاحب کنید را به چنگ خواهید آورد.
  • Shield Breaker – قابلیت جنگجو، ردیف دوم بالا، سمت راست. اگر فعال باشد، در مواجهه با دشمنی که سپر دارد، (و خیلی‌هاشان دارند) آن را به یک اشاره تصاحب می‌کنید و همان سپر را به بلایی برای خودش و اطرافیانش بدل می‌سازید. واقعا به یک اشاره.

تجهیزات را مدام تغییر دهید

شما هشت جایگاه برای مدیریت ادوات و تجهیزات خود دارید و باید آ‌ن‌ها را مدیریت کنید. این هشت جایگاه، برای سطوح مختلف گزینه‌های مختلفی در اختیار شما می‌گذارند. همه چیز به این بستگی دارد که می‌خواهید روی چه چیزی تمرکز کنید.

می‌خواهید سلاح‌های سریع و کم‌وزن داشته باشید، سنگین و کند داشته باشید، می‌خواهید زرهی به تن کنید که به شما در مخفی‌کاری کمک کند یا در نبردها؟

مادامی که به بازی می‌پردازید، با چیزهای جدید روبرو می‌شوید و‌ سلاح و زره و امکانات بیشتری به دست می‌آورید. علاوه بر پیدا کردن گنجینه‌ها در سراسر بازی و شکست دادن دشمنان و نیروهای خبیث بازی، از فروشگاه یوبی‌سافت هم می‌توانید چیزهای جدید خریداری کنید. به هر ترتیب، تجهیزات شما باید مدام تغییر کنند.

این یعنی که در طول بازی بارها مجبور می‌شوید سلاح یا زرهِ خود را روی زمین بیاندازید و سلاح و زره جدید را امتحان کنید. احتمالا چند دقیقه یا چند ساعت بعد یک زره بهتر یا سلاح قدرتمندتر به دست می‌آورید، پس وابسته شدن به یک لباس یا شمشیر اصلا معنی ندارد.

همچنین امکان آپگرید کردن سلاح و ادوات شما هم وجود دارد تا آن‌ها پا به پای سطح شما پیشرفت کنند. برای این کار به آهنگری بروید و درخواست خود را ثبت کنید. این طوری حتا اگر هیچ چیز جدیدی هم پیدا نکرده باشید، همواره به روز خواهید ماند.

هوشمندانه ارتقا دهید

چهار دسته تجهیزات، بر اساس فراوانی وجود دارد: معمول، نادر، اپیک، اسطوره‌ای. این‌که برای ارتقا دادن تجهیزات چقدر به پول نیاز دارید،‌ به این دسته‌بندی وابسته است. ارتقای تجهیزات معمولی کم‌هزینه است، اما ارتقای تجهیزات اسطوره‌ای، میزان زیادی پول می‌خواهد.

این یعنی احتمالا اول می‌خواهید تجهیزات و سلاح‌های معمول و نادر خود را ارتقا دهید و ارتقا دادن تجهیزات اپیک و اسطوره‌ای را به زمانی که دلارهایتان را فروختید و پولی به جیب زدید موکول کنید. فقط یادتان بماند که این آپگریدها قرار نیست مدت زیادی برای شما باقی بمانند، بنابراین هر چه خرج کرده‌اید، بعد از چند ساعت از دست خواهد رفت.

در روزهای آتی در مورد Assassin’s Creed Odyssey بیشتر خواهید خواند. هر سوال یا مشکلی که در رابطه با این بازی داشتید، در این مطلب یا سایر مطالب مربوطه مطرح کنید.

منبع polygon
مطالب مرتبط

1 نظر
  1. محسن می‌گوید

    سلام . مشکل دارم به جای این که بدود راه میره

نوشتن دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاه شما پس از بررسی توسط تحریریه منتشر خواهد شد. در صورتی که در بخش نظرات سوالی پرسیده‌اید اگر ما دانش کافی از پاسخ آن داشتیم حتماً پاسخگوی شما خواهیم بود در غیر این صورت تنها به امید دریافت پاسخ مناسب از دیگران آن را منتشر خواهیم کرد.