Publisher Theme
I’m a gamer, always have been.

آموزش FIFA 19 – هشت توصیه برای حرفه‌ای شدن در فیفا ۱۹

0

حالا که توصیه‌های اساسی برای بهتر بازی کردن فیفا 19 را فرا گرفته‌اید، بد نیست به سمت حرفه‌ای شدن حرکت کنیم. فیفا 19 از آن دسته بازی‌ها است که با تمرین و تکرار در آن می‌توانید در آن حرفه‌ای شوید. بعد از این‌که نکات آموزشی FIFA 19 را با جدیت دنبال کردید، این هشت توصیه برای حرفه‌ای شدن در فیفا 19 را هم جدی بگیرید.

1. زمان‌بندی را یاد بگیرید

سیستم جدید Timed Finishing در بازی فیفا 19 اگر به درستی استفاده شود، می‌تواند کمک زیادی به شما در بردن حریف‌ها بکند. برای این‌که شوت‌های خود را به این ترتیب بزنید، باید یک بار کلید شوت را فشار بدهید (مثل شوت معمولی – و برای این‌که قدرت آن را مشخص کنید هم چند لحظه نگه دارید [به اصطلاح پر کنید]) و بعد در لحظه‌ی درست یک بار دیگر آن را بفشارید (این بار یک فشار لحظه‌ای بر روی کلید شوت کافی است).

تشخیص زمان درستِ ضربه‌ی دوم برای استفاده از Timed Finishing مهارت خاصی را می‌طلبد. زمان‌بندی درست است که بین یک شوت سرکش به کنج دروازه و یا فریاد سرخوردگی شما یکی را محقق می‌کند.

برای این‌که این زمان‌بندی را یاد بگیرید، باید تمرین کنید. بهترین راه این است که به قسمت تنظیمات کنترلر رفته، در بخش Trainer حالت Movement & Mechanics را انتخاب کنید. در آخرین قسمت از منو، هر دو گزینه‌ی ابتدایی را خاموش کرده اما Timed Finishing Bar Indicator را روشن بگذارید.

این کار هنگام شوت زدن یک نمایه بالای سر بازیکن شما نشان می‌دهد که در صورتی که سبز شود، یعنی درست عمل کرده‌اید!

حالا کافی است یکی دو درجه از سختی بازی کم کنید و چند بازی تمرینی آغاز کنید. مدافعین تیم حریف در درجه‌های سختی پایین‌تر، کند عمل می‌کنند و برای شوت زدن فرصت کافی را در اختیار دارید. بعد از چند بازی، می‌بینید که ذهنتان کاملا به زمان‌بندی دقیق Timed Finishing عادت کرده است و با مهاجم درست می‌توانید شوت‌های زیادی را به گل تبدیل کنید.

2. زیاده‌روی نکنید

وقتی به قدرت این شوت‌ها پی ببرید، آن وقت وسوسه می‌شوید که همواره از آن استفاده کنید. فراموش نکنید که اگرچه توپ‌هایی که با Timed Finishing به سمت دروازه شلیک می‌شوند قدرت زیادی دارند، احتمال گل نشدن آن‌ها و یا خراب کردن ضربه توسط خودتان هم هست. اگر از این قابلیت زیاد استفاده کنید، آن وقت می‌بینید که بارها موقعیت‌های مسلم گلزنی که به راحتی می‌توانستید با شوت‌های معمولی در آن‌ها موفق شوید را به خاطر اشتباه در Timed Finishing از دست داده‌اید.

مراقبت دروازه خالی‌ها هم باشید. معمولا وقتی که بازیکن شما جلوی دروازه قرار گرفته با هر ضربه‌ای می‌تواند توپ را از خط دروازه عبور دهد، اما اگر وسوسه شوید و برای شتاب و قدرت بیشتر و دیدن لرزش تور برای چند ثانیه پس از گلزنی، کلید شوت را دوباره فشار دهید، ممکن است Timed Finishing اشتباهی را فعال کنید و آن وقت توپ را به جایی خیلی دور از چارچوب دروازه‌ی خالی بفرستید. اگر این کار را کردید یک عمر حسرت می‌خورید. یا حداقل چند دقیقه.

3. کمی به توپ ارتفاع دهید

البته این نکته را قبلا هم گفته‌ایم، اما این قابلیت جدید که به بازی فیفا 19 اضافه شده، آن‌قدر می‌تواند موثر باشد که برای استاد شدن در استفاده از آن، می‌توانید وقت صرف کنید.

این‌که بازیکن صاحب توپ بتواند در آن لحظه‌ای که می‌خواهید به توپ کمی ارتفاع دهد، کار ساده‌ای است، اما همه‌ی بازیکنان از آن با خبر نیستند. این راز را پیش خودتان نگه دارید. کلید R3 به کمک شما می‌آید.

قبلا گفته بودیم که شوت زدن بعد از این‌که با کلید R3 به توپ ارتفاع می‌دهید، می‌تواند کارساز باشد، اما حالا بهتر است بیشتر تمرکز کنید و یک بازیکن با قابلیت دریبلینگ را صاحب توپ کنید و با ترکیب این حرکت و استیک سمت چپ، بازیکنان دیگر را کمی اذیت کنید.

اگر توپ را به وسیله‌ی این تکنیک بالا آورده‌اید با دوباره فشار دادن همان کلید یعنی R3 بازیکن شما توپ را روی هوا نگه می‌دارد و می‌توانید با استیک سمت چپ، کمی دریبل بزنید. این کار هم مستلزم دقت و تمرین است، ولی بعد از این‌که آن را یاد گرفتید، در بازی‌های حساس می‌توانید راحت‌تر از دیگران گل بزنید. کافی است بعد از چند دریبل سر پا، یک شوت والی راهی دروازه کنید تا حتا دنیس برگکمپ هم از شما راضی باشد!

4. توپ را کنترل کنید

کنترل توپ در نبردهای فیزیکی، دیگر تنها وابسته به قدرت بدنی بازیکنان نیست. در فیفا 19 می‌توانید در نبرد با مدافعین حریف، با کمی تکنیک توپ را در اختیار خود نگه دارید و به راحتی تسلیم نشوید.

یکی از تفاوت‌های بازیکنان حرفه‌ای و آماتور در استفاده از تکنیک‌های ظریف و به ظاهر غیرضروری است. ممکن است کنترل توپ برای کسانی که مدام پاسکاری می‌کنند کاری غیرضروری به نظر برسد، اما در یک بازی مبتنی بر پاس‌های زیاد هم ممکن است در لحظاتی، هیچ بازیکن آزادی برای دریافت توپ نباشد. پس بهتر است بدانید چطور می‌شود برای چند ثانیه از توپ محافظت کرد تا یک بازیکن آزاد از راه برسد تو پاس را دریافت کند.

برای این‌کار کافی است چند لحظه دکمه‌ی L2 (در ایکس باکس LT) یا همان تریگر چپ را نگه دارید. بازیکن شما خود را بین توپ و بازیکن حریف حائل می‌کند و اجازه نمی‌دهد مدافع حریف توپ را به سادگی با یک تکل تصاحب کند. فقط یادتان باشد که کل روز را برای این کار فرصت ندارید و دیر یا زود باید توپ را به هم‌تیمی خود برسانید!

این ترفند در نبردهای هوایی هم کارساز است. این‌که در ارسال توپ‌ها کدام بازیکن ابتدا به توپ می‌رسد، یکی از مواردی است که می‌تواند در شتابِ حملات تیم شما و یا حریف تاثیر بگذارد. در لحظه‌ی رسیدن توپِ هوایی به بازیکن، با یک بار ضربه‌ به کلید L2 می‌توانید خودتان را زودتر از حریف به توپ برسانید و ضربه‌ی سر اول را بزنید.

5. روی شانس خیلی حساب نکنید

سازندگان بازی در حالت‌هایی که موقعیت‌های 50-50 به آن می‌رسند تغییر ایجاد کرده‌اند. همچنین سیستم اکتیو تاچ بازی هم تاثیر زیادی بر رفتار توپ در بازی گذاشته است و نمی‌توانید همواره بر روی ضربات خود حساب کنید. این یعنی نباید خیلی روی شانس خود حساب باز کنید. گاهی لازم است که توپی که از گل شدن آن مطمئن نیستید را نزد خود نگه دارید و اجازه دهید تیم به موقعیت بهتری دست پیدا کند.

در غیر این صورت ممکن است توپ را از دست بدهید، شوت شما بلاک شود، دروازه‌بان آن را بگیرد، یا پاس شما قطع شود و در موقعیت ضد حمله‌ی حریف گرفتار شوید.

در موقعیت‌های دفاعی هم، باید یادتان باشد که همواره تکل زدن توپ‌ها هیچ دردی از شما دوا نمی‌کند. برای این‌که مطمئن شوید مدافع شما موقعیت مناسب خود در پوشش فضا را از دست نمی‌دهد، تا قبل از این‌که به اندازه‌ی کافی به بازیکن صاحب توپ نزدیک نشده‌اید تکل نزنید.

البته فراموش نکنید که گاهی تصاحبِ کامل توپ در دفاع لازم نیست و همین که با یک تکل مسیر توپ را تغییر دهید برای جلوگیری از خطرات بعدی کفایت می‌کند.

6. از ارسال توپ خسته نشوید

احتمالا بعد از چند بازی شما هم از سانتر کردن در فیفا 18 خسته شده‌اید. البته حق دارید، چون در بازی فیفا 18 مگر این‌که ارسال شما سریع و با ارتفاع کمی به تیر دورتر دروازه می‌رسید، امکان تبدیل شدن آن به گل بسیار کم بود. با این حال در فیفا 19 سانترها وضعیت بهتری نسبت به بازی قبلی دارند.

قبلا هم گفتیم که اگر بدون درنگ سانتر کنید نتیجه‌ی بهتری خواهید گرفت. اگر در ارسال‌ها دقت کنید می‌توانید توپ‌های زیادی را وارد دروازه حریف کنید. ارسال‌های سریع بسیار خطرناک هستند. توپ را سانتر کنید و امیدوار باشید که مهاجم قد بلندتان پیش از این‌که توپ از جلوی دروازه عبور کند خود را به آن می‌رساند. فراموش نکنید که برای ضربات سر و والی‌ها هم می‌توانید Timed Finishing را اجرا کنید.

7. روی بازیکنان سرعتی کمتر حساب کنید

در فیفا 18، غالبا آن تیمی برنده بود که بازیکنان سریع‌تری داشت. اگر فقط دو بازیکن کناری سریع داشتید می‌توانستید به راحتی از شر مدافعان حریف خلاص شوید و خود را به دروازه برسانید. وضعیت در فیفا 19 تغییر کرده است و نه تنها از سرعت بازیکنان کم شده و آن‌ها شتاب معقول‌تری می‌گیرند، بازیکنانی که دوندگی زیاد و سریع‌تری در زمین دارند زودتر خسته می‌شوند.

پس اگر هنوز هم امیدوارید که توپ را پشت مدافعان ارسال کنید و بازیکن سریع خود را به آن برسانید و در موقعیت تک به تک با دروازه‌بان قرار دهید، باید بدانید که تکرار این استراتژی به نفعتان نیست. چون به مرور در بازی بازیکن شما خسته می‌شود، توپ را از دست می‌دهد و یا حتا در موقعیت خوب گلزنی هم نمی‌تواند توپ را درست شوت کند!

برگشتن به جای قبلی در زمین و ملحق شدن به دفاع هم می‌تواند مشکل بعدی باشد. خیلی روی بازیکنان سرعتی خود حساب نکنید.

8. تاکتیک خود در بازی را مدام تغییر دهید

حتما می‌دانید که در بازی‌های قبلی هم با استفاده از کلیدهای جهت کنترلر در هنگام بازی، می‌توانستید فرمان‌های تاکتیکی جامعی به بازیکنان در زمین منتقل کنید. Dynamic Tactics در فیفا 19 تغییر کرده است و حالا به جای این‌که فقط تیم را عقب بکشد یا به جلو هدایت کند، می‌تواند حاوی پیام‌های تاکتیکی پیچیده‌تری باشد.

برای این‌ کار باید در بخش تنظیمات (Team Management) این تاکتیک‌ها را مرور کنید و بعد از آن‌که آن‌ها را تنظیم کردید، در بازی از آن‌ها استفاده ببرید.

در قسمت تیم منیجیمنت، L2 را فشار دهید (LT در ایکس باکس یا همان تریگر چپ) و یکی از حالت‌ها را انتخاب کنید. حالا مشخصه‌هایی از جمله این‌که بازیکنان شما در این حالت چه زمان‌هایی برای توپ گیری اقدام می‌کنند، شیوه‌ی پرس، چند بازیکن در محوطه‌ی جریمه حاضر شوند، روی کرنرها چند نفر اضافه شوند و چند نفر روی ضربات ایستگاهی جلو بیایند را تنظیم کنید.

این تنظیمات کاملا ساده هستند و ضمنا به صورت گرافیکی هم نمایش داده می‌شوند و می‌توانید از این راهنمایی به خوبی استفاده کنید. وقتی آن‌ها را فعال می‌کنید خواهید دید که چقدر در بازی تاثیر می‌گذارند.

بعد از یک روز سخت کاری، هیچ چیزی لذت‌بخش‌تر از چند دست بازی فیفا نیست. به شرطی که بتوانید ببرید. برای حرفه‌ای شدن در فیفا 19 این توصیه‌ها را به کار ببرید و مطمئن باشید در روزهای آتی آموزش‌ها و راهنمایی‌های بیشتری در گیم‌نیوز خواهید خواند.

از طريق redbull
مطالب مرتبط

نوشتن دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاه شما پس از بررسی توسط تحریریه منتشر خواهد شد. در صورتی که در بخش نظرات سوالی پرسیده‌اید اگر ما دانش کافی از پاسخ آن داشتیم حتماً پاسخگوی شما خواهیم بود در غیر این صورت تنها به امید دریافت پاسخ مناسب از دیگران آن را منتشر خواهیم کرد.

10 − هفت =