Publisher Theme
I’m a gamer, always have been.

سی‌دی پراجکت بالأخره راضی به پرداخت مبلغی به خالق ویچر شد

0

استودیو سی‌دی پراجکت رد به تازگی رضایت خود از پرداخت مبلغی به خالق ویچر را اعلام کرده تا روابط بین طرفین حفظ شود. با گیم‌نیوز همراه باشید.

ماجرای دعواهای حقوقی آندری ساپکوفسکی، خالق رمان‌های ویچر، و استودیو خوشنام سی‌دی پراجکت رد بر سر پرداخت حق استفاده از محتوای این کتاب‌ها سال گذشته بسیار خبرساز شد. آقای ساپکوفسکی اکتبر سال گذشته خود را مستحق دریافت ۵ الی ۱۵ درصد از سود فروش بازی‌های مجموعه ویچر دانست و از سی‌دی پراجکت برای پرداخت ۱۶.۱ میلیون دلار شکایت کرد. استودیو لهستانی خواسته ساپکوفسکی را متناقض با توافق‌های اولیه بر سر حقوق این مجموعه میان طرفین دانست و این درخواست را رد کرد. حال اما این استودیو تغییر عقیده داده و رضایت خود برای پرداخت مبلغی به خالق ویچر را اعلام کرده است.

براساس گزارشی از روزنامه لهستانی Puls Biznesu، پرداخت مبلغی به خالق ویچر توسط سی‌دی پراجکت به دلیل «قدردانی» از کارهای وی و حفظ روابط خوب میان طرفین انجام می‌شود. مشخص نشده که مبلغ دریافتی ساپکوفسکی دقیقاً چقدر است اما به نظر می‌رسد بسیار کمتر از ۱۶.۱ میلیون دلار باشد. خالق رمان‌های ویچر پیش‌تر یک تیم حقوقی برای گرفتن حقوق ادعایی خود از سی‌دی پراجکت استخدام کرده و اذعان داشته بود که حاضر است تا مدت زیادی برای رسیدن به خواسته خود بجنگد.

آندری ساپکوفسکی زمانی که حقوق استفاده از کتاب‌های خود را به سی‌دی پراجکت می‌فروخت، هرگز فکر نمی‌کرد که بازی‌های ساخته‌شده از این مجموعه، خصوصاً نسخه سوم، به چنین موفقیت چشمگیری برسند. وی در آن زمان تمامی حقوق این مجموعه را با حدود تنها ۱۰ هزار دلار به این استودیو فروخت و حتی از قبول درصدی از سود فروش بازی‌ها سر باز زد، چرا که معتقد بود این عناوین هرگز سودی به‌دست نمی‌آورند! وی بعدها از این عمل خود اظهار پشیمانی کرد و اذعان داشت که نمی‌توانسته موفقیت آینده سی‌دی پراجکت را پیش‌بینی کند.

یکی از اظهار نظر‌های بسیار جالب در رابطه با این اتفاق به دمیتری گلوخوفسکی، نویسنده رمان Metro 2033 تعلق دارد. وی که برخلاف ساپکوفسکی از قرارداد خود با 4A Games بر سر حقوق مجموعه کتاب‌هایش بسیار سود برده، نویسنده رمان‌های ویچر را «یک احمق پیر» خواند که «گند زده است». او به ساپکوفسکی توصیه کرده بود که قدردان بازی‌های ویچر باشد، زیرا معروفیت فعلی خود و مجموعه‌اش را مدیون آنهاست و اگر به دعوای حقوقی‌اش با CDPR ادامه دهد، ممکن است نتفلیکس را از ساخت سریال ویچر منصرف کند.

منبع VG247 GameRevolution
مطالب مرتبط

نوشتن دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاه شما پس از بررسی توسط تحریریه منتشر خواهد شد. در صورتی که در بخش نظرات سوالی پرسیده‌اید اگر ما دانش کافی از پاسخ آن داشتیم حتماً پاسخگوی شما خواهیم بود در غیر این صورت تنها به امید دریافت پاسخ مناسب از دیگران آن را منتشر خواهیم کرد.

6 + 8 =