Publisher Theme
I’m a gamer, always have been.

حضور زنان در لیگ بازی‌های رایانه‌ای ایران؛ بهانه یا بها؟

1

فراخوان ثبت‌نام در سومین لیگ بازی‌های رایانه‌ای ایران، همین هفته منتشر شد. لیگ بازی‌های رایانه‌ای که اکنون به دوره‌ی سوم خود رسیده هر سال با استقبال خوبی از طرف شرکت‌کنندگان روبرو می‌شود. با این شرط که شرکت‌کنندگان “آقا” باشند.

روز گذشته در خبرها آمد که:

به گزارش روابط عمومی بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای، امکان حضور بانوان در رشته‌های موبایلی این رویداد فراهم است و منعی ندارد.

حالا سومین لیگ بازی‌های رایانه‌ای ایران، در رشته‌های اصلی فیفا و PES 2017 و کانتر استرایک برگزار می‌شود و رشته‌های فرعی بازی‌های موبایلی کوئیز آف کینگز و کلش رویال هم به نوعی تکمیل کننده‌ی این لیگ محسوب می‌شوند.

از ضرورت حضور دو بازی موبایلی در «لیگ» بازی‌های رایانه‌ای ایران و این‌که اساسا آیا این بازی‌های انتخاب شده ظرفیت تبدیل شدن به بستری برای رقابت‌ها را دارند یا نه که بگذریم، به تبدیل شدن آن‌ها به “راه چاره‌ای برای جا دادن زنان در لیگ” می‌رسیم. آیا واقعا این‌که امکان حضور بانوان در رشته‌های موبایلی این رویداد فراهم است آن چیزی است که جمعیتِ زنان گیمر کشور به آن نیاز دارند؟ آیا واقعا این‌که از نظر بنیاد محترم بازی‌های رایانه‌ای و برگزار کنندگان دیگر این لیگ، حضور زنان در رشته‌های موبایلی منعی ندارد شایسته‌ی دخترانی است که به صورت حرفه‌ای بازی می‌کنند؟

این‌ها قطعا با این آرایش تیمی و این سیستم‌ها کلش رویال و کوئیز آف کینگز بازی نمی‌کنند!

حضور بانوان در هر زمینه‌ای امر شایسته و پسندیده‌ای است. به نظر می‌رسد که ما در ایران از جامعه‌ی جهانی بسیار عقب‌تر هستیم و این محدودیت‌ها برای زنان در این کشور نشان‌دهنده‌ی همین امر است. اما اگر کسی هنوز فکر می‌کند که چیزهایی به اسم “بازی‌های دخترانه” وجود دارند و یا “بازی مناسب دخترها نیست” و غیره و ذلک، نباید این موضوع را به رویدادی بزرگ که از سطح کشور شرکت‌کننده دارد توسعه و بسط دهد. چه بسا این‌که شرکت زنان در یک موضوع به طور کلی منتفی اعلام شود بهتر باید از این‌که حضور آن‌ها گزینش شود و با اعلام این‌که نوع خاصی از رفتار منعی ندارد رویداد منظور نظر رنگ و بوی تبعیض به خود بگیرد.

در ادامه‌ی این خبر آمده است:

با توجه به آمار اعلام شده از سوی مدیریت پژوهش بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای (دایرک)، در سال 94 تعداد گیمرها در کشور بیش از 23 میلیون نفر بوده است که 37 درصد آن‌ها را بانوان تشکیل می‌دهند.

سی و هفت درصد رقم بالایی است. شاید در بسیاری از کشورهای توسعه یافته که بازارهای قدرتمندتری نسبت به ایران به شمار می‌روند (به گزارش همین مرکز دایرک) هم این جمعیت بازی‌کنندگان زن وجود نداشته باشد. نکته این‌جا است که به جای این‌که از این آمار برای شرکت دادن بی‌چون‌وچرا و بی‌واسطه‌ی بانوان در لیگ استفاده شود، از آن برای توجیه این تبعیضِ جالب توجه استفاده شده است:

با توجه به این آمار، بخش قابل توجهی از بازیکنان بازی‌های رایانه‌ای را بانوان کشور تشکیل می‌دهند که اغلب آن‌ها نیز بر روی دستگاه‌های هوشمند به بازی کردن می‌پردازند. انتظار می‌رود این قشر از مخاطبان بازی، در بزرگ‌ترین مسابقات بازی‌های رایانه‌ای کشور نیز حضور داشته باشند. به ویژه این  که به نظر می‌رسد با توجه به استقبال بانوان از بازی‌های موبایلی، آن‌ها شانس زیادی برای موفقیت در این رشته‌ها داشته باشند.

این‌که چون اغلب آن‌ها بر روی دستگاه‌های هوشمند به بازی‌کردن می‌پردازند پس ما هم اجازه‌ی حضور آن‌ها در همین رشته را می‌دهیم بسیار مغالطه آمیز و مبهم است. به نوعی بهانه‌ای است برای استفاده از حضور زنان در این عرصه. همان‌طور که خبر سایت بنیاد اشاره می‌کند “انتظار می‌رود” و “به نظر می‌رسد” که بانوان حضور گسترده و پررنگی داشته باشند و بتوانند موفقیتی را هم کسب کنند. اما دلیل آن بعید است همانی باشد که در این‌جا اشاره شده است.

سوال اصلی این‌جا است که آیا در این آمار سی و هفت درصد “گیمر زن” که در کشور ما شناسایی شده‌اند هیچ‌کدام فیفا باز نیستند؟ هیچ‌کدام PES یا کانتر استرایک بازی نمی‌کنند؟ من بعید می‌دانم. برعکس به نظر می‌رسد که تعداد آن‌ها نسبت به درصدشان بیشتر هم باشد و به علاوه مطمئنا آن‌هایی که در این عرصه حرفه‌ای بازی می‌کنند اشتیاق و انگیزه‌ی بیشتری برای شرکت در لیگ و مسابقه و الخ دارند.

زنان همیشه گیمر بوده‌اند. هیچ برهه‌ای از تاریخ بازی‌های ویدئویی را پیدا نمی‌کنید که زنان را از بازی کردن “منع کرده باشند!”

یک حساب سرانگشتی به ما این ایده را می‌دهد که چون شرایط اجتماعی کشور ما ایجاب می‌کند که به زعم مسئولین زنان هم به حساب بیایند این اتفاق در سومین لیگ بازی‌های رایانه‌ای به این طرز زننده و توهین آمیز افتاده است. ظاهرا مسئولین برگزاری این رقابت‌ها دارند بهای مطالبات اجتماعی نیمی از جمعیت کشور را با تظاهر به دخیل کردن آن‌ها در رویدادی مهم می‌پردازند. آن‌هم با ادبیاتی دور از شان که گمان می‌کند بازی کردن بانوان “منعی دارد” یا باید به صورت پیش‌فرض منعی برای آن تصور کرد که می‌گوید “منعی ندارد”.

شاید هم آن‌ها دارند به بهانه‌ی راه دادن زنان به لیگ سوم بازی‌های رایانه‌ای کشور، بازار این رشته‌های فرعی -که اصولا نمی‌توانند به اندازه‌ی فوتبال و کانتر مخاطب و شرکت‌کننده جذب کنند- را داغ می‌کنند! شاید واقعا حضور شما به عنوان یک دختر گیمر به اندازه‌ی یک پسر گیمر اهمیت نداشته باشد.

در هر دو حالت این اتفاق بیشتر از این‌که خوشایند باشد مذموم و تبعیض آمیز است. آیا با حضور بانوان در رشته‌های اصلی فیفا و PES و نیز کانتر استرایک آسمان به زمین می‌رسید؟

مطالب مرتبط

1 نظر
  1. Psycho می‌گوید

    کاملاً موافقم؛ “کوییز آو کینگز”، به نوعی نمیشه بازی محسوبش کرد، چه برسه که با مسابقات براش برگزار بشه و بخوایم حضور بانوان رو هم بخشایش و دسترسی بدونیم!

نوشتن دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاه شما پس از بررسی توسط تحریریه منتشر خواهد شد. در صورتی که در بخش نظرات سوالی پرسیده‌اید اگر ما دانش کافی از پاسخ آن داشتیم حتماً پاسخگوی شما خواهیم بود در غیر این صورت تنها به امید دریافت پاسخ مناسب از دیگران آن را منتشر خواهیم کرد.