Publisher Theme
I’m a gamer, always have been.

کوتاه ببینیم؛ قسمت چهارم: جورچین واقعیات

0

دنیای انیمیشن از آن‌چیزی که در معمول فکر می‌کنیم بسیار گسترده‌تر و پر پیچ و خم‌تر است و باید بیشتر از این چیزی که هست آن را جدی بگیریم. انیمیشن‌ها به ساخته‌های دیزنی و پیکسار و دریم‌ورکز و استودیوهای نام‌دار دیگر ختم نمی‌شوند و کارتون‌ها دنیای بسیار عمیقی دارند. دیدن انیمیشن‌های کوتاهِ خوش‌ساخت و عمیق حتما وقت خیلی کم‌تری از شما می‌گیرد اما مفاهیم بسیار بیشتری را می‌تواند منتقل کند و لذت مشابه را هم به ارمغان بیاورد. پس بد نیست که حداقل هر دو هفته یک مرتبه به سراغ انیمیشن‌های کوتاهِ خوش‌ساخت و تاثیرگذار برویم و یک بار در این چشمه شنا کنیم.

در مجموعه مطالب «کوتاه ببینیم» گیم‌نیوز قصدمان دقیقا همین است. آشنایی با بهترین آثار انیمیشن کوتاه جهان که شمارشان هم کم نیست و امیدواریم که در درازمدت یک مجموعه‌ی معتبر و قدرتمند از انیشمن‌های کوتاه فوق‌العاده را به مخاطبین معرفی کرده باشیم. در قسمت چهارم به سراغ “Into Pieces” رفته‌ایم.

انیمیشن‌های کوتاه، گاه می‌توانند به اندازه‌ی یک کتاب قطور محتوا داشته باشند. این‌بار نوبت به Guilherme Marcondes فیلمساز برزیلی رسیده تا در کم‌تر از دو دقیقه، نقدی مبالغه‌آمیز بر اجتماعی تصویر کند که «اصرار بر اشتباه» در آن، از جمله بزرگ‌ترین آفات محسوب می‌شود. این‌بار در مورد این انیمیشن کوتاه حرف زیادی نمی شود زد، نتیجتاً پیشنهاد می‌شود فیلم را ببینید:

 

 

حرف‌ها را سازنده‌ی انیمیشن به صراحت تمام بیان می‌کند. شاید این نگاه اصلی او باشد که اصرار بر اشتباه، یک باره تمام خاصیت زندگی افراد را به تباهی می‌کشاند. ناتوانی در فکر کردن، و درست فکر کردن، و حل مسئله، موضوعی است که انسان‌ها را به سمت بحران‌های کوچک و بزرگ در زندگی می‌کشاند. نتیجه‌ی بد این واقعه‌ی مکرر، احیانا بروز شدیدترین احساسات منفی در انسان‌ها نسبت به هم‌نوعان است. اما، نتیجه‌ی بدتر را فیلم‌ساز این‌جا چیز دیگری بیان می‌کند. آن‌چنان که می‌بینید، «قهرمان» از «آسمان» نزول می‌کند، مشکل را حل می‌کند و می‌رود.

انسان معمولی اما همچنان بر اشتباه خود اصرار می‌ورزد و همچنان از پس حل مشکل خود بر نمی‌آید. مسئله همچنان مسئله می‌ماند و قهرمان، در حقیقت به جای این‌که ماهیگیری را به او یاد بدهد، ماهی در دهانش می‌گذارد. این، واقعیت بارز زندگی امروزه‌ی بشر است که هنرمند برزیلی در سال 2004 در یک انیمیشن کوتاه به تصویر کشیده است. واقعیتی اجتناب ناپذیر که باید سر و شکل آن شناخته و در نهایت عوض شود.

مسئله‌ی سوء استفاده از قدرت هم در این مدت کوتاه به تصویر کشیده می‌شود. آن‌جا که قهرمانِ ساختگی به حسب اتفاق از بین می‌رود، در واقع وجهه‌ای از بین رفته است که تا پیش از این، نه فقط در ذهن شخصیتِ داستان که برای بیننده هم مقبولیت داشته است. حالا اما این قهرمانی که همه چیزش را در یک سانحه از دست داده است، از تلافی کردن و سوء استفاده از قدرت خود ابایی ندارد. آن‌چنان که می‌بینیم، موجود کوچک در نهایت همچنان از قدرت اصلی خود یعنی «اندیشه» استفاده می‌کند و مسئله را لاینحل باقی نمی گذارد.

انیمیشن کوتاه Into Pieces حرف‌های زیادی برای گفتن دارد که شاید نگاه آدم‌ها را عوض کند. اگر این انیمیشن را می‌بینید، حداقل به اندازه‌ی زمان کوتاه تماشای آن، فکر کنید.

مطالب مرتبط

نوشتن دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاه شما پس از بررسی توسط تحریریه منتشر خواهد شد. در صورتی که در بخش نظرات سوالی پرسیده‌اید اگر ما دانش کافی از پاسخ آن داشتیم حتماً پاسخگوی شما خواهیم بود در غیر این صورت تنها به امید دریافت پاسخ مناسب از دیگران آن را منتشر خواهیم کرد.