Publisher Theme
I’m a gamer, always have been.

راهنمای فیفا ۱۸ برای تازه‌کارها؛ قسمت اول: پاس‌کاری

9

فیفا 18 مانند فوتبال در دنیای حقیقی دارای پیچیدگی‌هایی بیش از آنچه که به نظر می‌رسد است. در این مطلب قصد داریم که به مسائل ابتدایی درباره‌ی این بازی بپردازیم که دانستنشان باعث خواهد شد باشگاه فوتبال شما زمینه‌ای قوی داشته باشد. در هر زمینه از بازی پیشنهاداتی را برای شما آماده کرده‌ایم که باعث خواهند شد بدانید در شبیه‌سازی‌ بازی‌ها با چه موقعیت‌هایی مواجه خواهید بود و چگونه باید در مواجهه با آن‌ها عمل کنید تا بتوانید گل به ثمر برسانید و کاپ‌ها را به خانه ببرید.

 

پاس دادن

پاس دادن عنصر اصلی یک بازی زیباست و مهارت پیدا کردن در آن یکی از نیاز‌های اصلی در بازی فیفا 18 است. یک پاس‌کاری سریع و کارآمد به شما کمک خواهد کرد که از سد دفاع حریف عبور کنید و به شما فرصت‌های گل‌زنی بیشتری خواهد داد. در ادامه به برخی از روش‌هایی که به این منظور در اختیار دارید خواهیم پرداخت و خواهیم گفت که باید برای کدام یک از این حرکات تمریک کنید تا بتوانید دفاع تیم مقابل را به‌هم بریزید.

 

پاس کوتاه (X/A)

کلید موفقیت در فیفا 18 پاس‌های کوتاه و سریع هستند. اگر بتوانید در این بخش به مهارت کافی برسید، برگ برنده‌ای در بازی‌های آفلاین و آنلاین خواهید داشت. پاس‌های کوتاه نسبتا کند هستند و بنابراین تنها باید زمانی از آن‌ها استفاده کنید که هم‌تیمیتان آزاد است و در نزدیکی شماست و سعی کنید بازیکنی که توپ را به او پاس می‌هید در جهتی باشد که توپ از آن سو فرستاده می‌شود.

پاس زمینی قدرتمند (با نگه داشتن R1 یا RB و فشردن X یا A)

این پاس قدرتمند است اما برای فواصل کوتاه مناسب نیست، چرا که بازیکن‌ها برای کنترل کردن آن به مشکل برخواهند خورد. بهترین موقع استفاده از این پاس مواقعی است که فاصله‌ی بازیکن مورد نظر بیش از یک سوم عرض زمین بازی با شما فاصله داسته باشد. این نوع پاس همچنین برای تغویض منطقه‌ی بازی قابل اطمینان‌تر از سانتر و یا پاس بلند است. اگر هنگام دریافت این نوع پاس مدافعی در نزدیکی شماست، L2 یا LT را نگه دارید تا به کنترل و محافظت از توپ کمک کنید. از این مسئله هنگامی استفاده کنید که به سمت میانه‌ی زمین حمله‌ کرده‌اید تا پاس مستقیما به مهاجمتان برسد و نه این که با ارتفاعی که با سانتر کردن پیدا خواهد کرد به دستان دروازه‌بان راه پیدا کند.

پاس فریب‌دهنده (نگه داشتن L2 یا LT و فشردن X یا A)

علاوه بر این که این پاس‌ها ظاهری حرفه‌ای دارند، می‌توانند به شکل غافل‌گیر کننده‌ای کارآمد باشند. ارسال این نوع پاس‌ها معمولا بیشتر از حالت معمول یک پاس کوتاه ساده طول می‌کشد و به همین خاطر می‌تواند باعث فریب بازیکن مقابل شما شود. اگر بلافاصله پس از دریافت توپ از این پاس استفاده شود، دقت نسبتا پایین‌تری خواهد داشت اما سریع‌تر نیز خواهد بود. نباید از این نوع پاس زیاد استفاده شود.

پاس بلند (مربع/X)

پاس بلند به طور خاص در مواقعی کارآمد است که می‌خواهید توپ را از زمین خود دور کنید و به جلو بفرستید. می‌توان گفت که این کار برای تعویض منطقه ی بازی –بیشتر بین مدافعین گوشه‌ی شما- مفید است. این پاس البته خطرناک است و نباید آن را برای فرستادن توپ به سمت بازیکنی که توسط دفاع‌های نزدیکش تحت نظر است استفاده کرد اگر تحت فشار هستید و هیچ راهی به جز ارسال آن به آن سوی زمین ندارید، L1 یا LB را هنگام فرستادن پاس بلند نگه دارید تا توپ با زاویه‌ی بیشتری فرستاده شود و شانس برخورد با مدافع کاهش یابد.

سانتر (یک‌بار فشردن مربع یا X)

استفاده از پاس بلند در یک سوم زمین حریف شما باعث ارسال یک سانتر خواهد شد. پاس هوایی بلند زمانی مناسب است که شما در یک سوم پایانی زمین حریف هستید و یکی از بازیکن‌های سرزنتان در محوطه‌ی جریمه است. در این موقعیت به سمت آن‌ها نشانه بگیرید و با زدن مربع یا X توپ را برای آن‌ها سانتر کنید. سعی کنید از فرستادن توپ برای بازیکنانی که کوتاه‌قد هستند بپرهیزید چرا که بیشتر مدافعان قد بلند هستند و به سادگی توپ را دفع خواهند کرد.

سانتر کوتاه (دوبار پشت سر هم زدن مربع یا X)

این نوع سانتر مناسب زمانی است که یکی از بازیکنان شما در حال فرار است. با این کار شما توپ را با سرعت بیشتر و زاویه‌ی کمتری ارسال خواهید  کرد و برای سر زدن و یا والی زدن هدف شما مناسب است.

سانتر زمینی (نگه داشتن R1 یا RB و فشار دادن مربع یا X)

سانتر زمینی برای موقعیت‌هایی مناسب است که بازیکنی در طول زمین در حال دویدن است و مدافعان نمی‌توانند به او برسند. این پاس برای هر مهاجمی مخصوصا بازیکنانی با جثه‌ی کوچک و سریع مناسب است. این بازیکنان با رسیدن به پاس‌های هوایی مشکل خواهند داشت و به احتمال زیاد سرعتشان از مدافعان عموما بزرگ‌جثه بیشتر است. فرستادن این پاس‌ها در فیفا 18 به مراتب ساده‌تر و موثرتر از نسخه‌ی قبلی این بازی است.

پاس در عمق (فشردن مثلث یا Y)

این پاس مناسب زمانی است که یکی از بازیکان شما در حال دویدن و عبور کردن از آخرین مدافع است و به آن‌ها فرصت می‌دهد که به دویدن خود ادامه دهند. سنجیدن زمان در این نوع پاس به شدت اهمیت دارد. زودتر فرستادن توپ باعث می‌شود که به راحتی قطع شود و دیر فرستادن آن باعث می‌شود که بازیکن شما در موقعیت آفساید قرار بگیرد. زمانی که مهاجم شما در میانه‌ی زمین است بهتر است که به‌جای پاس در عمق از پاس زمینی قدرتمند استفاده‌ کنید. فرستادن پاس در عمق در میانه‌ی زمین باعث می‌شود که توپ مستقیما به سمت دروازه‌بان برود و او توپ را تصاحب کند.

پاس در عمق در فضای باز (نگه داشتن R1 یا RB و فشردن مثلث یا Y)

این نوع پاس بسیار به پاس در عمق شباهت دارد اما توپ را به‌ جای اینکه برای یک بازیکن مشخص بفرستد، به فضایی باز هدایت خواهد کرد. می‌توانید از این پاس برای زمانی استفاده کنید که هدف پاس شما توسط مدافعین محاصره شده است اما می‌تواند به راحتی آن‌ها را در دویدن جا بگذارد.

پاس عمقی بلند (نگه داشتن L1 یا LB و فشردن مثلث یا Y)

این پاس شبیه یک سانتر زمینی است اما طوری ساخته‌ شده است که بتوان از آن به عنوان یک پاس رو به جلو –و نه در عرض- استفاده کرد. می‌توانید از این پاس زمانی استفاده کنید که مدافعین زیادی بین شما و هدفتان وجود دارند و نمی‌توان از پاس در عمق در فضای باز و یا پاس ساده استفاده کرد. با این روش توپ به صورت هوایی برای بازیکنی که استارت زده است ارسال خواهد شد. بهترین زمان برای استفاده از این نوع پاس وقتی است که بازیکن هدف شما سرعت بالایی دارد و می‌تواند مدافعین را جا بگذارد.

 

در قسمت بعدی به آموزش و راهنمایی در مورد دفاع در بازی فیفا 18 می‌پردازیم.

مطالب مرتبط
9 نظر برای این مطلب
 1. سپهر می‌گوید

  دوستان تو fifa 18 و fifa 19 با کدوم دکمه میدون؟؟؟؟

  1. مسعود زعفرانی زاده می‌گوید

   بسته به نوع تنظیمات پیش فرض گیم پد بازیتون متفاوته.شما میتونید از منوی تنظیمات تغییر دهید و روی هر دکمه ای که راحتترین تنظیم کنید.

 2. ehsan می‌گوید

  سلام
  دوستان برای پاس سریع باید از کلید r2 ‌استفاده کنیم درسته.شما اشتباه نوشتید؟؟؟

  1. سعید زعفرانی می‌گوید

   بستگی داره که سرعت رو R1 گذاشته باشید یا R2 — اگر بازیکنتون با کلید R1 بدوه، پاس سریع با R2 است و اگر با R2 بدوه (حالت پیش‌فرض بازی) پاس سریع با R1 خواهد بود.

 3. Afshin می‌گوید

  سلام ببخشید یه سوال داشتم
  چطوری باید تو فیفا ۱۸
  استارت بزنیم (میدونم دکمه R1 هست
  برای دویدن)

  اما استارت زدن بازی کن کدوم هست!؟؟؟؟

  1. سعید زعفرانی می‌گوید

   با آنالوگ سمت راستی، دو بار پشت سر هم تو جهتی که می‌خواید (وقتی صاحب توپ هستید)
   L1 هم برای وقتی که بازیکنتون می‌خواید بدون توپ فرار کنه تا پاس رو براش بندازید.

 4. مهدی یار می‌گوید

  اقا واقعاااا سایت عالی ای دارید با قدرت ادامه دهید و اینکه اقا سعید زعفرانی توروخدا بازم واسه بازی نما بنویسید ما شما رو با بازی نما میشناسیم و مرسی از زحماتی که در این سایت و بازی نما کشیدید خیلی مرسی

 5. رضا می‌گوید

  عالی بود گیم نیوز مثل برندی که ساختید
  امیدوارم همین روند خووووب رو ادامه بدید به همین خوبی

  1. سعید زعفرانی می‌گوید

   مخلصیم.

نوشتن دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاه شما پس از بررسی توسط تحریریه منتشر خواهد شد. در صورتی که در بخش نظرات سوالی پرسیده‌اید اگر ما دانش کافی از پاسخ آن داشتیم حتماً پاسخگوی شما خواهیم بود در غیر این صورت تنها به امید دریافت پاسخ مناسب از دیگران آن را منتشر خواهیم کرد.

6 + سیزده =