Publisher Theme
I’m a gamer, always have been.

راهنمای فیفا ۱۸ برای تازه‌کارها؛ قسمت سوم: شوت و ضربات ایستگاهی

48

همان‌طور که در دو قسمت قبلی خواندید، فیفا 18 مانند فوتبال در دنیای حقیقی دارای پیچیدگی‌هایی بیش از آنچه که به نظر می‌رسد است. در این مطلب قصد داریم که به مسائل ابتدایی درباره‌ی این بازی بپردازیم که دانستنشان باعث خواهد شد باشگاه فوتبال شما زمینه‌ای قوی داشته باشد. در هر زمینه از بازی پیشنهاداتی را برای شما آماده کرده‌ایم که باعث خواهند شد بدانید در شبیه‌سازی‌ بازی‌ها با چه موقعیت‌هایی مواجه خواهید بود و چگونه باید در مواجهه با آن‌ها عمل کنید تا بتوانید گل به ثمر برسانید و کاپ‌ها را به خانه ببرید.

شوت زدن

دانستن این که چه موقع از چه نوع شوتی باید استفاده کرد به شما کمک خواهد کرد که شانس خود را برای گل‌زنی افزایش دهید. برای شوت کردن می‌بایست دایره یا B را بر روی کنترلر خود بفشارید اما قدرت زیاد باعث خواهد شد که توپ خارج از چهارچوب شلیک شود و قدرت کم شوت باعث می‌شود دروازه‌بان را مدافع به سادگی توپ را کنترل کنند.

شوت معمولی (دایره یا B)

این روش قدرتمند‌ترین راهی است که برای شوت زدن در اختیار دارید و بهترین زمان برای استفاده از آن هنگامی است که دروازه خالی است و یا این که بیرون از محوطه‌ی جریمه قرار دارید. این دقیق‌ترین مدل شوتی نیست که می‌توانید به کار ببرید اما اگر توسط مدافعیم محاصره شده‌اید و نیاز دارید که هرچه سریع‌تر شوت کنید، این بهترین انتخاب شماست.

شوت حرفه‌ای (نگه داشتن R1 یا RB و فشردن دایره یا B)

این روش دقت را بر قدرت ارجهیت می‌دهد و ضربه‌ای که به توپ زده می‌شود بسیار آرام‌تر از یک شوت معمولی‌ است. از این شوت زمانی استفاده کنید که می‌خواهید دروازه‌بان قادر به تخمین زدن دقیق محل رسیدن توپ نباشد. این بهترین شوتی است که در موقعیت‌های تک به تک و زمانی که دروازه‌بان به سمت شما در حال حرکت است می‌توان استفاده کرد. برای استفاده‌ی بهتر از این روش از قدرت کمتری نسبت به آن‌چه در شوت‌های معمولی استفاده می‌کنید بهره بگیرید.

شوت نمایشی (نگه داشتن L2 یا LT ئ فشردن دایره یا B)

از این تکنیک زمانی استفاده کنید که می‌خواهید توانایی خود در بازی را به رخ بکشید. همانند شوت حرفه‌ای، این نو ضربه نیز مدت زمان زیادتری نسبت به شوت معمولی نیاز دارد. زمانی از این روش استفاده کنید که فضای کافی در اختیار داشته باشید.

شوت چیپ (نگه داشتن L1 یا LB و فشردن دایره یا B)

با استفاده از این تکنیک می‌توانید توپ را از بالای سر دروازه‌بان وارد دروازه کنید. تنها زمانی از این نوع شوت استفاده کنید که دروازه‌بان در حال حرکت به سمت شماست و فضای کافی میان او و دروازه وجود دارد. هنگامی که مدافعی نزدیک چهارچوب قرار دارد از این روش استفاده نکنید، چرا که این ضربه بسیار کند است و دفع آن ساده است.

شوت کوتاه (دوبار فشردن دایره یا B)

این تکنیک در فیفا 17 معرفی شد و همچنان در فیفا 18 هم مؤثر است. از این نوع ضربه در مواقعی استفاده کنید که در محوطه‌ی جریمه قرار دارید و دروازه‌بان درست مقابل شماست و نه زمان و نه فضای کافی برای زدن شوت کات دار ندارید.

استفاده‌ی درست از این تکنیک دروازه‌بان را غافل‌گیر خواهد کرد، چرا که پیش از این که بتواند خود را روی زمین بیاندازد ا زیر او رد خواهد شد. زمانی که دروازه‌بان به سمت شما در حال حرکت است و در محوطه‌ی جریه قرار دارید از این شوت استفاده کنید. این کار زمان بیشتری برای نشانه‌گیری به شما خواهد داد و همچنین بسیار دقت بالاتری دارد. می‌توانید هنگام اجرای این شوت از R1 یا RB نیز استفاده کنید تا ضربه‌ی شما قوس دار به سمت گوشه‌های دروازه برود.

ضربه‌ی سر یا والی (دایره یا B)

زمانی که توپ در هوا قرار دارد، بازیکن شما بسته به موقعیتش نسبت به توپ یکی از این دو حرکت را انجام خواهد داد.

اگر توپ بالاتر از یک حد باشد، بازیکن به احتمال زیاد تلاش خواهد کرد که با ضربه‌ی سر توپ را وارد دروازه کند. اگر می‌خواهید که توپ به تور پشتی کوبیده شود، بعد از تنظیم قدرت ضربه، مجددا به سرعت دایره یا B را فشار دهید.

اگر ارتفاع توپ پایین‌تر از چیزی باشد که بازیکن بتواند با ضربه‌ی سر آن را وارد دروازه کند، به احتمال زیاد بازیکنتان تلاش خواهد کرد که با استفاده از ضربه‌ی والی توپ را وارد دروازه کند. برای اینگونه ضربات از قدرت کمتری استفاده کنید. به دلیل تاثیر جاذبه، این نوع ضربات به خودی خود قدرتمند‌تر از حالت معمول هستند.

ضربات کرنر (فشردن مربع یا X برای سانتر و یا X یا A برای پاس کوتاه)

با تغییر سیستم ضربات کرنر، اکنون شما می‌توانید هدفی خاص (بازیکن یا منطقه) را برای ارسال توپ انتخاب کنید. توجه داشته باشید که فشردن پاس به جای مربع یا X باعث می‌شود به نزدیک‌ترین بازیکن به شما و یا بازیکنی که توسط L1 یا LB انتخاب کرده‌اید پاس زمینی بدهید.

کرنر معمولی

زمانی که بازیکن شما پشت توپ قرار می‌گیرد از شما خواسته می‌شود که با خطی منحنی جهتی را که مایلید توپ به آن سمت برود را انتخاب کنید. نشانه‌گیری در این قسمت بسیار حساس است، بنابراین به دقت جهت را انتخاب کنید.

کرنر با انتخاب بازیکن

بعد از این که بازیکن شما پشت توپ قرار گرفت LB یا L1 را فشار دهید. در حالت عادی فشردن این دمه برای باز اول باعث می‌شود که بازیکنی را انتخاب کنید که بهترین قابلیت پرش و سرزنی را دارد اما با فشردن مجدد آن قادر خواهید بود که بازیکن مد نظر خود را انتخاب کنید. زمانی که بازیکن مورد نظر خود را انتخاب کردید از شما خواسته می‌شود تا قدرت ضربه‌ی کرنر خود را تنظیم کنید. پس از آن قادر خواهید بود که آزادانه بازیکن انتخاب شده را کنترل کنید. زمانی که آماده بودید می‌توانید با فشردن مجدد مربع یا X به فرستنده‌ی کرنر فرمان دهید تا توپ را به محلی که بازیکن مورد نظر خود را انتخاب کرده‌اید ارسال کند.

ضربات آزاد

در نظر داشته باشید که هنگام زدن این ضربات، انتخاب کردن بازیکن با پای تخصصی مناسب بسیار کار را راحت‌تر می‌کند. اگر می‌خواهید توپ به سمت راست تور برود از یک بازیکن چپ پا و بالعکس استفاده کنید.

قدرتی

از این نوع ضربات در فاصله‌ای کمتر از 25 یارد استفاده نکنید. پس از ایستادن پشت توپ، نشانه را بین دو بازیکن آخر دیوار دفاعی، از سمتی که می‌خواهید توپ را به سمت دروازه نشانه بگیرید قرار دهید. زمانی که آماده‌ی ضربه شدید، L1 یا LB را نگه دارید، جهت بالا را با جوی‌استیک سمت چپ بگیرید و به اندازه‌ی 3 خانه قدرت ضربه را پر کنید. با این روش توپ از بالای سر دیواره ی دفاعی به گوشه‌ی سمتی که نشانه گرفتید خواهد رفت.

کات‌دار

زمانی از این تکنیک استفاده کنید که در فاصله‌ی 25 یاردی با کمتر قرار دارید. قدرت ضربه نسبتا کمتر است اما ساده‌تر دیواره ی دفاعی را دور می‌زند.

برای این منظور کناره‌ی دیواره‌ی دفاعی را هدف بگیرید که تقریبا بیرون از چهارچوب می‌شود و سپس به اندازه‌ی یک و نیم خانه، قدرت ضربه را پر کنید. زمانی که این کار را انجام می‌دهید جوی‌استیک سمت چپ را در جهت خلاف پای اصلی ضربه‌زن خود بگیرید تا توپ به صورت کات‌دار به سمت دروازه برود.

پنالتی

برا زدن پنالتی دایره یا B را برای پر کردن قدرت شوت نگه دارید و با استفادهاز جوی‌استیک سمت چپ هدف بگیرید. برای زدن ضربه‌ی چیپ از نگه‌داشتن L1 یا LB استفاده کنید و اگر می‌خواهید حرفه‌ای ضربه بزنید از نگه‌داشتن R1 یا RB استفاده کنید. اگر قدرت ضربه را بیش از 2 خانه پر کنید، توپ شروع به بلند شدن از زمین خواهد کرد، بنابراین سعی کنید هم شوت‌های حرفه‌ای و هم شوت‌های معمولی خود را نهایتا تا 2.5 خانه پر کنید. ضربات چیپ باید با قدرتی کمتر از 2 خانه زده شوند

منبع polygon
مطالب مرتبط

48 نظر برای این مطلب
 1. احسان می‌گوید

  سلام
  اولا اون شوک سمت راسته که میشه پنالتی گرفت
  دوما شما باید ساده توضیح بدین جوری که همه متوجه استیک چیه بیشتر نفر پرسیدن یه کلمه نمیگن همون شوک اصلا به جای استیک بگین شوک مفهومی تر نیس؟شما باید به ساده ترین شکل توضیح بدین نه اینکه بعد از توضیح بیشتر نفر بپرسن استیک چیه
  سوما در PC شوک سمت راست غیر فعاله واسه پنالتی گرفتن فیفا راهنمایی کنید چطور فعالیش کنیم ممنون

  1. سعید زعفرانی می‌گوید

   من نمی‌دونستم به استیک میگن شوک. ما میگیم استیک.
   برای فعال کردن تمام کلیدهای کنترلر در pc از نرم‌افزار x360ce استفاده کنید.

   1. سعید زعفرانی می‌گوید
 2. Mohammad می‌گوید

  سلام چجوری از بازیکنا توپ بگیریم

  1. سعید زعفرانی می‌گوید

   دفاع تاکتیکال: خودتون باید با بازیکن به سمت بازیکن صاحب توپ حرکت کنید و با دایره (در پلی‌استیشن) و یا B (در ایکس‌باکس وان) در تنظیمات کلاسیکِ دسته، توپ رو تصاحب کنید.
   دفاع Legacy: با گرفتن کلید ضربدر (در پلی‌استیشن) و یا A (در ایکس‌باکس) بازیکنتون پرس می‌کنه و به سمت توپ میره.

 3. کیارش می‌گوید

  اونی که احساس میکنه بازیش خیلی خوبه به dordikesh فرندز ریکوعست بده باهم بازی کنیم ps4

  فعلا

 4. بهداد می‌گوید

  با عرض سلام
  ببخشید وقتی بازیکنای حریف پاس تو عمق هوایی میدن بازیکنای من فقط وایمیستن و نگاه میکنن
  میشه یکاری کرد که مثل pes بازیکن دونبال توپ بره

  1. سعید زعفرانی می‌گوید

   برید تو تنظیمات کنترلر، Switch player رو بذارید رو air balls.

 5. Amir می‌گوید

  من با ایکس باکس ۳۶۰بازی میکنم کریرمنیجر فیفا۱۸نقلوانتقالاتش مثه برا شمانیستیعنی باید اپدیت شه؟

  1. سعید زعفرانی می‌گوید

   نه. نسخه فرق داره.

 6. Amir می‌گوید

  استیک چیه؟

 7. امیررضا می‌گوید

  بعضی کارها بااستیک انجام میشه اما مننمیدمنم استیک چیه میشه بگین استیک چیه؟؟واین که چطوری تو پنالتی نشانه روحذف کنیم تاحرف نبینه کجا میزنیم؟؟لطفا کامل توضیح دهید چون اولمه فیفا بازی میکنم ممنون

  1. سعید زعفرانی می‌گوید

   من فکر کنم پاسخ شما رو دادم.

 8. امیررضا می‌گوید

  چجوری توچیدن ترکیب بازیکنان رو این ور و اون ور کنم یعنی چجوری یکم مثلا بکشم به سمت راست؟؟

  1. سعید زعفرانی می‌گوید

   با نگه داشتن کلید مربع

 9. امیررضا می‌گوید

  سلام سرعت منR2هست حالا چجوری استارت بزنم ؟؟

 10. ho3in می‌گوید

  سلام چجوری دفاع کنیم در ps4

  1. سعید زعفرانی می‌گوید

   قسمت دیگه‌ای از این مجموعه مطلب هست که آموزش میده چطور باید دفاع کرد.

 11. نیما می‌گوید

  میدونم چجوری دروازبان میپره ایا ترفندی بلدین که بتونم توم رو بگیرم بلدم بپرم چجوری تشخیص بدم کجا میزنه و بگیرم

  1. سعید زعفرانی می‌گوید

   موقعی که دو نفره بازی می‌کنید، به power bar بازیکن پنالتی‌زن دقت کنید که چقدر پر میشه و همون جهتی که تشخیص دادید رو به همون اندازه با استیک بپرید.

 12. احسان می‌گوید

  سلام من پلیر کار دارم بازی میکنم میخوام منیجر کار هم بازی کنم ولی دیگه منجیر کار رو صفحه اصلی نمیاد وارد بشم

  1. سعید زعفرانی می‌گوید

   تو قسمت هایلایت‌ها نمیاد، بگرد پیداش می‌کنی 🙂

 13. مجتبی می‌گوید

  چجوری باید میزان شدت شوت یا پاس زیر هر بازیکن نمایش داده بشه ینی مثل پی اس بشه؟

  1. سعید زعفرانی می‌گوید

   اون پایین نشون میده زیر اسم بازیکن :-؟

 14. علیرضا می‌گوید

  سلام چجوری میشه پنالتی رو پاس داد

  1. سعید زعفرانی می‌گوید

   تا جایی که می‌دونم این قابلیت رو نداره.

 15. سرگیز غزلی می‌گوید

  سلام ،چطور میشه نشون دادن جهت رو تو زدن پنالتی حذف کرد که نفر دوم نبینه من کجا میخوام بزنم

  1. سعید زعفرانی می‌گوید

   کلید جهت بالا رو کنترلر.

 16. ساسان می‌گوید

  سلام خسته نباشی خواهش میکنم بگید چطور پناتی رو مهار کنم تو فیفا18

  1. سعید زعفرانی می‌گوید

   با استیک سمت چپ دروازه‌بان می‌پره.

   1. Iman می‌گوید

    استیک سمت چپ چیه من رو دسته سمت چپو میگیرم فقط راه میره

 17. احسان می‌گوید

  توی فیفا چطور میشه ترکیب تیمت رو ذخیره کنی؟؟

  1. سعید زعفرانی می‌گوید

   نمیشه.

 18. علی می‌گوید

  واسه پنالتی هم وقتی خط هدف رو به گوشه دروازه قرار میدی یا بیرون میره یا به تیر میخوره

  1. سعید زعفرانی می‌گوید

   حتما با استیک‌ها هدف‌گیری کنید، فیفا الان چند ساله که از جهت‌گیری 360 درجه استفاده می‌کنه، و کمی انحراف تو نشونه‌گیری می‌تونه توپ رو به جایی ببره که نباید 🙂

 19. علی می‌گوید

  سلام راهنمایی که شما واسه زدن ضربات آزاد گفته بودین جای دیگه هم خونده بودم همین کار رو انجام دادم اما توب به بیرون میره اصلا سمت دروازه نمیره

  1. سعید زعفرانی می‌گوید

   به فاصله تا دروازه، تعداد بازیکنان دیواره دفاعی،‌چپ پا یا راست‌پا بودن بازیکن زننده و دقیقه‌ی بازی هم ربط داره، که باید اینا رو دیگه امتحان کنید تا دستتون بیاد چطوریه. ولی قاعده کلی‌ش اینه که خوندید.

 20. علی می‌گوید

  سلام خط هدف واسه زدن پشت 18 که با جو استیک سمت چپ هست چطور باید فعال کنی که خط هدف قابل دیدن باشه؟

  1. سعید زعفرانی می‌گوید

   فیفا همچین قابلیتی نداره.

 21. Moji می‌گوید

  سلام
  اطفا نحوه مهار پنالتی با دروازبان هم اموزش دهید

  1. سعید زعفرانی می‌گوید

   با استیک سمت چپ باید بپری.

   1. حامد می‌گوید

    عذر خواهم ما کاملتر توضیح میدید یا اینکه تصویری بزارید

    1. سعید زعفرانی می‌گوید

     دیگه چجوری کامل‌تر از این؟ 🙂

     1. محمد سروش می‌گوید

      چجوری رابونا بزنیم

     2. سهند می‌گوید

      سلام. فقط با حرکت استیک سمت چپ میپره یا باید کلید شوت و یا … و بزنیم؟

     3. سعید زعفرانی می‌گوید

      نه نیازی به زدن دکمه شوت یا … نیست فقط جهت رو تشخیص بدید و بپرید.

   2. نبی می‌گوید

    سلام فقط چپ؟

    1. سعید زعفرانی می‌گوید

     بله

نوشتن دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاه شما پس از بررسی توسط تحریریه منتشر خواهد شد. در صورتی که در بخش نظرات سوالی پرسیده‌اید اگر ما دانش کافی از پاسخ آن داشتیم حتماً پاسخگوی شما خواهیم بود در غیر این صورت تنها به امید دریافت پاسخ مناسب از دیگران آن را منتشر خواهیم کرد.