Publisher Theme
I’m a gamer, always have been.

نقد قسمت پنجم فصل سوم سریال شهرزاد – فصل نافرجام

قسمت پنجم فصل سوم سریال شهرزاد نیز مانند قسمت‌های گذشته، یک ماجرای نیمه تمام از قسمت قبل را تکمیل می‌کند. ایراد فاحشی که به این سریال وارد است این است که مانند اغلب سریال‌های ایرانی، با نزدیک شدن به قسمت‌های پایانی، در سراشیبی تندی افتاده‌است و گویی نویسنده سعی دارد با عجله تکلیف شخصیت‌های قصه را مشخص کند و داستان را به پایان برساند. در ادامه با نقد قسمت پنجم فصل سوم سریال شهرزاد با گیم‌نیوز همراه باشید.

یکی از ماجراهایی که در دل داستان جریان داشت و با وجود تاثیر کم آن بر روند سریال تکلیف آن در این قسمت مشخص شد، ماجرای ازدواج مجدد هوشنگ، داماد خانواده‌ی سعادت است. مهری، همسر موقت هوشنگ، با تهدید از جانب مادر خانواده‌ی سعادت، پس از حضور کوتاه خود در چند سکانس، از روند داستان خارج شد و پرونده‌ی ماجرای او در سریال بسته شد. حضور مهری انگیزه‌ی جاسوسی خانواده‌ی سعادت علی‌الخصوص شهرزاد را برای هوشنگ ایجاد کرده بود اما با رفتن او این انگیزه نیز از بین خواهد رفت. با این حال این اتفاق نیز تاثیر چندانی در روند پایان داستان نخواهد داشت زیرا تمامی اتفاقات و اخبار جالب توجه قبلا توسط هوشنگ برای قباد مخابره شده است.

اتفاق دیگری که در این قسمت شاهد آن هستیم، درگیری لفظی قباد و نصرت است که شاید جزو معدود اتفاقات غیر‌قابل پیش‌بینی این قسمت به شمار رود. همانطور که در  بررسی قسمت گذشته ذکر شد، حسن فتحی در قسمت‌‌های گذشته نشان داده است که اتفاقات پیش رو باعث خواهد شد که شخصیت‌های اصلی قصه یکی پس از دیگری سقوط کنند. اتفاق اخیر، یعنی جدایی نصرت و قباد نیز می‌تواند یکی از عوامل سقوط قباد دیوان‌سالار باشد. زیرا نصرت تنها کسی است که برای تامین منافع قباد دست به هر کاری می‌زند. بنابر‌این با شکراب شدن میانه‌ی قباد با شاپور بهبودی و پس از آن با نصرت، شخصیت قباد در مقابل دشمنان خود تنها مانده‌است.

یکی از این دشمنان که به تازگی به گود بازگشته‌، شیرین دیوان سالار است.

شیرین که سودای انتقام و بازپس‌گیری میراث خود را در سر دارد با کمک صابر نقشه‌ی نامعلوم خود را آغاز کرده‌است. هرچند با وجود شرایطی که در گذشته به وجود آمده‌است هم‌چنان مشخص نیست که این شخصیت چگونه قصد دارد نقشه‌ی خود را عملی کند.

از سوی دیگر دشمن دیگر قباد، سروان آپرویز نیز نقشه‌هایی در سر دارد. مهره‌ی اصلی او برای تحت فشار قرار دادن قباد اکرم است که حال مساعدی ندارد و به همین خاطر سروان آپرویز باید هرچه زودتر نقشه‌ی خود برای یافتن شیرین و انتقام از قباد عملی کند.

ابراز علاقه‌ی سروان آپرویز به اکرم که در این قسمت شاهد آن هستیم، به نظر واقعی نمی‌آید و تنها ابزاری است برای انگیزه دادن به اکرم و زنده نگه‌داشتن او برای استفاده‌ی ابزاری سروان آپرویز. اکرم در این قسمت اطلاعات خود در  رابطه با مرگ بزرگ آقا را برای سروان‌آپرویز افشا می‌کند. این اطلاعات مهم می‌تواند برای پیش‌برد نقشه‌های شیرین برای بازپس‌گیری میراث خود بسیار مفید باشد اما این‌که سروان‌آپرویز چگونه از این اطلاعات استفاده خواهد کرد جای پرسش است.

در نقد قسمت پنجم فصل سوم سریال شهرزاد باید اشاره کرد که تنش‌زا ترین بخش این قسمت یادداشتی است که برای تحریک شهرزاد از سوی اکرم ارسال می‌شود که در واقع حیله‌ای از سوی سروان آپرویز برای یافتن مخفیگاه شیرین است که باید دید موفق خواهد بود یا خیر؟ و آیا شهرزاد این پیغام را جدی خواهد گرفت؟

قابل پیش‌بینی ترین بخش داستان که از چند قسمت گذشته برای مخاطب قابل حدس بود، توطئه‌ی دستگیری فرهاد توسط قباد است. قباد که هم‌چنان سعی دارد شهرزاد را به دست آورد با تطمیع سرهنگ تیموری برنامه‌ای برای دستگیری هاشم دماوندی و فرهاد فراهم می‌کند و با این اقدام دو مانع بزرگ خود برای رسیدن به شهرزاد را از سرراه کنار خواهد زد، اما مانع اصلی شهرزاد خواهد بود.

به طور کلی بعد از گذشت پنج قسمت از فصل سوم سریال شهرزاد، سازنده آن‌چنان که باید نتوانسته است در روند داستان جذابیتی ایجاد کند تا بتواند مخاطب خود را سرگرم کند. همان‌گونه که گفته شد با توجه به تیزر پخش شده از فصل سوم و شواهد موجود در قسمت‌های پخش شده‌، پایان سریال به راحتی قابل تشخیص است. مگر آن‌که حسن فتحی با خلاقیتی که قابل انتظار نیست پایانی دیگر برای داستان اندیشیده باشد.

حسن فتحی در این فصل نه‌تنها عنصر خلاقانه‌ای به مخاطب ارائه نداده‌است بلکه عناصر جذابی نظیر موسیقی که در فصل‌های گذشته تاثیر به‌سزایی در جذب مخاطب داشته‌اند را نیز فراموش کرده و تنها به سرانجام رساندن داستان را مد‌نظر قرار داده است که در‌این صورت بهتر بود سرانجام داستان در همان فصل گذشته مشخص می‌شد.

مطالب مرتبط

1 نظر
  1. سینا می‌گوید

    کل این سه فصل فال گوش وایسادن بود. هیچ خلاقیتی وجود نداشت. خیلی مسخره بود.

نوشتن دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاه شما پس از بررسی توسط تحریریه منتشر خواهد شد. در صورتی که در بخش نظرات سوالی پرسیده‌اید اگر ما دانش کافی از پاسخ آن داشتیم حتماً پاسخگوی شما خواهیم بود در غیر این صورت تنها به امید دریافت پاسخ مناسب از دیگران آن را منتشر خواهیم کرد.