Publisher Theme
I’m a gamer, always have been.

تاریخ عرضه پلی استیشن ۵، قیمت، مشخصات و همه‌ی گمانه‌ها در مورد کنسول بعدی سونی

0

معمولا این‌طور است: سونی یک کنسول جدید به بازار عرضه می‌کند، سال‌های اول و دوم به خوبی می‌گذرند، اما در سال سوم است که این کنسول به اوج فروش و محبوبیت خود می‌رسد. همزمان با فرارسیدن سال پنجم عمر کنسول جدید، این بازی‌های واقعا عالی سونی هستند و شما که بین چند مدل مختلف از این کنسول همان که بیشتر به دلتان می‌نشیند را انتخاب کنید. در مورد پلی استیشن 4 اکنون انتخاب‌های خوبی پیش‌روی کاربران است، پلی استیشن 4 معمولی گزینه‌ی مناسبی است، اما پلی استیشن 4 اسلیم و پلی استیشن 4 پرو که قدرتمند از همه‌ی کنسول‌های سونی است را هم می‌توانید برگزینید.

چرا سونی یک کنسول قوی‌تر را به بازار عرضه کرد؟ چون پلی استیشن 4 معمولی بعد از گذشت چند سال، از رایانه‌های شخصی قدرتمند به شدت عقب افتاده بود و با وجود تلویزیون‌های 4K و جذابیت آن‌ها برای گیمرها، سونی داشت عقب می‌افتاد. پلی استیشن 4 پرو به مثابه یک بازوی قدرتمند برای پر کردن خلاء میان‌نسلی عرضه شد.

سونی و کنسولش همچنان در بازار با موفقیت به راه خود ادامه می‌دهند. تا پایان ماه مارس 2018 میلادی، سونی موفق شده 76 میلیون دستگاه پلی استیشن 4 در مدل‌های مختلف را به فروش برساند و حالا انتظار دارد که تا پایان سال مالی حاضر، 16 میلیون دستگاه به این آمار اضافه کند.

با همه‌ی این تفاسیر، همین حالا هم اگر اندکی خرج رایانه‌ی شخصی قدرتمندتان کنید، کنسول سونی، یعنی حتا پلی استیشن 4 پرو نیز عقب می‌ماند، پس بعید نیست این شرکت برای جبران این خلاء به فکر عرضه‌ی کنسول جدیدی باشد. کنسولی که احتمالا پلی استیشن 5 خواهد بود چون گزینه‌های بهبودیافته‌ی پلی استیشن 4 هم تمام شده‌اند.

با در نظر گرفتن این احتمال، همه‌ی شایعات و گمانه‌زنی‌ها در مورد کنسول بعدی سونی یعنی پلی استیشن 5 را در یک جا جمع کرده‌ایم و می‌خواهیم ببینیم باید چه انتظاری از کنسول بعدی سونی داشت.

تاریخ عرضه پلی استیشن 5

تاریخ عرضه پلی استیشن 5

این‌که فکر کنیم پلی استیشن 5 در حال ساخت است اصلا احمقانه نیست. هر چه باشد می‌دانیم که کنسول پلی استیشن 4 از سال 2008 در دست ساخت بود، یعنی پنج سال پیش از عرضه. به علاوه، منابع مختلفی از ارسال کیت‌های توسعه‌ی سخت‌افزاری پلی استیشن 5 به استودیوهای بازی‌سازی خبر می‌دهند. البته نباید به این امید شروع به پس انداز برای خرید کنسول بعدی سونی بکنیم، چرا که طبق شواهد، ادعاهای این منابع همیشه هم درست از آب در نیامده‌اند.

مایکل پتچر، تحلیل‌گر شناخته شده‌ی صنعت بازی در جهان نیز در مورد تاریخ عرضه پلی استیشن 5 حدس خود را زده است. او در ابتدا گفته بود که پلی استیشن 5 در سال 2019 به بازار عرضه می‌شود، اما بعد پیش‌بینی خود را تغییر داد و سال عرضه را جابجا کرد و به 2020 برد.

فاصله‌ی عرضه‌ی کنسول اول و دوم سونی شش سال بود. بعد از آن هم شش سال طول کشید تا سونی بعد از پلی استیشن 2 کنسول پلی استیشن 3 را عرضه کند. عرضه‌ی کنسول پلی استیشن 4 با کنسول قبلی هم فقط هفت سال فاصله داشت. اگر این فاصله‌ی زمانی هفت ساله را هم در نظر بگیریم، کنسول بعدی سونی قبل از سال 2020 عرضه نخواهد شد.

با در نظر گرفتن این موارد، می‌توان گفت که سونی در E3 2019 از کنسول بعدی خود رونمایی خواهد کرد.

پلی استیشن 5 در E3 2018

تا جایی که می‌دانیم در E3 2018 خبری از پلی استیشن 5 نخواهد بود. همان‌طور که پیش‌تر گفتیم، سونی در حال حاضر روزهای بسیار موفقی را با پلی استیشن 4 و بازی‌هایش سپری می‌کند و نه تنها در بازار همه‌ی رقبا را شکست داده و پیشتاز فروش کنسول است، بازی‌های انحصاری فوق‌العاده‌اش را به عرضه رسانده و از این نظر محبوب طرفداران خود است.

بعید است سونی بخواهد با اعلام خبر عرضه‌ی کنسول جدیدش توازن بازار را بر هم بزند و با مجبور کردن کاربران به پس انداز برای خرید سخت‌افزار جدید، مانع فروش بازی‌های خوب موجود در بازارش بشود. به علاوه، کنسول پلی استیشن 4 پرو به تازگی عرضه شده و مدت زیادی از عمرش نمی‌گذرد. بنابراین E3 2019 یا 2020 برای رونمایی از کنسول جدید سونی گزینه‌های امن‌تری هستند.

اما نمی‌توانیم جلوی این فکر که سونی ممکن است در این سال به پلی استیشن 5 اشاره‌هایی داشته باشد را بگیریم. احتمالا صحبت‌هایی در مورد «نسل بعدی» و ادعاهایی مثل قدرت سخت‌افزاری و پروژه‌های مرموز و پرقدرت به میان خواهند آمد، با این‌حال هیچ چیز معلوم نیست.

بازی‌های پلی استیشن 5

مشخصا هیچ بازی تایید شده‌ای در حال حاضر برای این کنسول وجود ندارد، چرا که کنسول بعدی سونی اساسا وجود خارجی ندارد، اما همیشه بازی‌هایی وجود دارند که برای عرضه در نسل هدف خود آماده نمی‌شوند و به ناچار به نسل بعدی موکول می‌گردند. بازی The Last Guardian را یادتان هست؟

این لیست بازی‌هایی است که ممکن است پلی استیشن 4 را رد کنند و برای نسل بعدی کنسول‌های سونی عرضه شوند. در کنار آن‌ها بازی‌هایی هستند که ممکن است برای عرضه در نسل بعد آماده شوند:

  • Death Stranding – کوجیما رسما گفته که این بازی همین نسل عرضه می‌شود، اما لازم نیست به حرف او اعتماد کنیم
  • Ghost of Tsushima
  • The Last of Us: Part 2
  • Cyberpunk 2077 – استودیوی سازنده یک بار تایید کرده که ساخت این بازی با در نظر گرفتن سخت‌افزار نسل بعدی انجام شده است
  • Call of Duty PS5
  • FIFA PS5
  • PES PS5
  • Battlefield PS5
  • Final Fantasy 7 Remake

سخت‌افزار پلی استیشن 5

سونی می‌داند که پلی استیشن 4 در هنگام عرضه به اندازه‌ی کافی قدرتمند نبود. این می‌تواند مشکلی باشد که سونی برای پلی استیشن 5 به فکر حلش افتاده است. نه تنها سونی نمی‌خواهد رایانه‌های شخصی قدرتمند خیلی زود از کنسول جدیدش پیشی بگیرند و قدرتمندتر بشوند، که به فکر در هم شکستن ایکس باکس وان ایکس از نظر قدرت سخت‌افزاری هم خواهد بود.

اگر پلی استیشن بعدی نتواند همه‌ی بازی‌ها را در وضوح تصویر 4K واقعی به اجرا در آورد شگفت‌زده خواهیم شد، اگرچه ممکن است این کنسول همچنان موفق به اجرای با نرخ فریم 60 در قاب در ثانیه‌ی همه‌ی بازی‌ها نشود.

قیمت پلی استیشن 5

سونی پلی استیشن 3 را با قیمت 499 دلار عرضه کرد و تا مدت‌ها از بابت این قیمت بالا در فروش دچار مشکل بود. این اشتباه را سونی قطعا نمی‌خواهد تکرار کند، چرا که می‌تواند سود کم‌تر را با اشتراک آنلاین و سرویس‌های مختلف و همچنین بازی‌ها و نرم‌افزارها جبران کند. پلی استیشن 4 در هنگام عرضه 399 دلار قیمت داشت و همچنین سونی پلی استیشن 4 پرو را نیز با همین قیمت به بازار فرستاد.

به همین خاطر می‌شود انتظار قیمت مشابهی از پلی استیشن 5 داشت. 399 دلار برای یک کنسول جدید، چندان ناعادلانه نیست.

قابلیت اجرای بازی‌های نسل قبلی

سونی این نسل با راه‌اندازی سرویس استریم بازی‌ها یعنی PlayStation Now بازی‌های قبلی را در دسترس کاربران خود قرار داد، اما مایکروسافت روش کاملا متفاوتی را پیش گرفت و با عرضه‌ی بازی‌ها با قابلیت اجرا برای کنسول جدید بازی‌های نسل‌های قبل خود را در دسترس خریداران کنسول ایکس باکس وان قرار داد.

مخصوصا با این‌که این قابلیت در مورد ایکس باکس وان ایکس بسیار پرطرفدار ظاهر شد، بعید است موفقیت مایکروسافت در این زمینه از چشم سونی دور مانده باشد و این شرکت برنامه‌ی مشابهی برای پلی استیشن 5 در نظر نگرفته باشد.

تغییر نام کاربری پی‌اس‌ان

پلی استیشن 3 خیلی وقت پیش عرضه شد و آن زمان کم‌تر کسی می‌دانست که بعد از انتخاب یک نام کاربری پلی استیشن باید تا مدت‌ها همان را داشته باشد و قادر به تغییر آن نیست. این‌که کاربران زیادی با بی شمار تروفی و صدها بازی دیجیتال با یک نام کاربری مزخرف درگیر هستند، ایراد مهمی است که احتمالا سونی بخواهد با عرضه‌ی کنسول بعدی آن را برطرف کند.

تغییر PSN ID برای کاربران یکی از مهم‌ترین خواسته‌ها از پلی استیشن 4 بود اما هنوز به واقعیت تبدیل نشده است. شاید از نظر عملیاتی کار دشواری باشد اما تغییر نسل، فرصت فوق‌العاده‌ای برای این تحول خواهد بود.

گمانه‌زنی‌ها در مورد کنسول پلی استیشن 5، تاریخ عرضه، قیمت و مشخصات سخت‌افزاری آن تا زمان اعلام رسمی سونی ادامه خواهد داشت. در این فرصت می‌توانید اگر چیزی به ذهنتان رسید با ما در میان بگذارید.

 

منبع vg247
مطالب مرتبط

نوشتن دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاه شما پس از بررسی توسط تحریریه منتشر خواهد شد. در صورتی که در بخش نظرات سوالی پرسیده‌اید اگر ما دانش کافی از پاسخ آن داشتیم حتماً پاسخگوی شما خواهیم بود در غیر این صورت تنها به امید دریافت پاسخ مناسب از دیگران آن را منتشر خواهیم کرد.