Publisher Theme
I’m a gamer, always have been.

The Shrouded Isle یک بازی ترسناک درباره تصمیم بد گرفتن است

0

بازی‌های ترسناک می‌توانند با انتقال دلهره و اضطراب از طریق طراحی دیداری و مکانیسم‌های گیم‌پلی موفق شوند. The Shrouded Isle یک بازی ترسناک است که در سال 2017 عرضه شد و اکنون برای نینتندو سوییچ نیز منتشر شده است. The Shrouded Isle یک بازی ترسناک موفق است اما نه به دلیل بالا، بلکه به این خاطر که شما را درگیر تصمیماتی می‌کند که به سرعت ترس از تصمیم اشتباه اجازه‌ی هیچ حرکتی را به شما ندهد.

در The Shrouded Isle شما کنترل یک دهکده را بر عهده می‌گیرید که توسط چند قبلیه اداره می‌شوند. باید با همه‌ی اعضای هر خانواده ملاقات کنید و خوبی‌ها و بدی‌های آن‌ها را بیابید و بعد برای هر فصل یک مشاور از میان آن‌ها انتخاب کنید. هر مشاور برای اداره‌ی دهکده تلاش خود را می‌کند، مثلا توجهِ دهکده به دنیای بیرون را کم یا زیاد می‌کند یا احساسات مذهبی مردم را تقویت می‌کند.

در پایان هر فصل شما یکی از مشاوران خود را با اهدای جایزه‌ی «امکان قربانی شدن برای خدای تاریکی» تشویق می‌کنید و چرخه‌ی جدید با شروع فصل جدید آغاز می‌گردد.

 

برای موفقیت در این بازی، باید مراقب روابطتان با اعضای هر خانواده، انتخاب مشاوران و کنترل افراد دهکده باشید. در پایان هر فصل یکی از مشاوران خود را به اعدام محکوم می‌کنید و در طول فصل نیز با تصمیماتی که خود یا مشاوران برای دهکده می‌گیرید، زندگی افراد را در دست دارید.

در بازی The Shrouded Isle باید مدام تجزیه و تحلیل کنید و خوب و بد و بد و بدتر را بسنجید و بدانید که هر تصمیمی در این بازی یک شمشیر دولبه است.

پیچیدگی بازی، همزمان با جستجو در مشاوران آغاز می‌شود. هر یک از مشاوران نه تنها یک ویژگی [خوب] که یک ایراد [بد] هم به شما نشان می‌دهد و باید از بین آن‌ها یک نفر را انتخاب کنید. باید ببینید که مثلا در ازای «نظم» و «فرمان‌برداری» چه ایرادی در یک مشاور وجود دارد و بسنجید که این مشاور بر اساس آن خصلت بد به چه فردی در مسند قدرت تبدیل خواهد شد.

انتخابِ مشاوران بیشترین تاثیر را بر دهکده و وضع مردم خواهد داشت. با این وجود، هر کدام از مشاوران که بیشترین خصصیه‌ی بد را داشته باشد، به محض قربانی شدن جوایز بیشتری عایدتان خواهد کرد.

هیچِ انتخاب خوبی در این زمان برای شما وجود ندارد. کشتنِ یک مشاور با خصیصه‌های بد و رذالت بیشتر اگرچه جایگاه شما را در میان مردم دهکده بالاتر می‌برد، مستقیما بر روابط شما با خاندانِ او تاثیر منفی می‌گذارد. این یعنی در طراحی بازی یک قاعده رعایت شده است: هر تصمیمی که شما می‌گیرید یک تصمیم بد بالقوه است! اما هر کدام به نوعی منحصر به فرد.

بسته‌ی الحاقی رایگان بازی با نام Sunken Sins موضوع را پیچیده‌تر هم می‌کند. مشاوران احتمالی شما ممکن است مورد هجوم آسیب‌هایی قرار بگیرند که باید با آن‌ها مبارزه کنید. این پروسه زمان‌بر است اما خیلی زود تعدادی از افرادی را که ممکن بود به عنوان مشاور انتخاب کنید از رده حذف می‌کند. این محتوا به تعداد انتخاب‌هایی که می‌توانند اشتباه باشند (و خواهند بود) اضافه می‌کند.

The Shrouded Isle یک بازی ترسناک معمولی نیست. این بازی یکی از سخت‌ترین عناوینی است که در عمر خود تجربه می‌کنید، اما سختی آن هیچ دلیل فیزیکی چالش‌برانگیزی ندارد. بلکه همه‌ی دعوا بر سر تفکر است. اضطرابِ تصمیم‌گیری‌های پشت سر هم بیشتر و بیشتر می‌شود. هر چه در بازی پیشروی کنید کم‌تر می‌توانید اوضاع را کنترل کنید و بالاخره زمانی فرا می‌رسد که همه چیز فرو می‌ریزد.

این بازی بدون شک یک چالش مازوخیستی است، اما آرامشی که بعد از موفقیت در آن در ذهن شما حاکم می‌شود احتمالا ارزشش را دارد. همه‌ی این‌ها ایرادات بازی نیستند بلکه دقیقا چیزی است که بازی به خاطر آن ساخته شده است.

رضایت آن‌جا به احساسات شما اضافه می‌شود که از پس ترس قرار گرفتن در موقعیتی که در آن تقریبا همه چیز علیه شما است برمی‌آیید.

The Shroudedرا می‌توانید از طریق استیم دریافت کنید. این بازی حالا برای پی‌سی و مک و نیز نینتندو سوییچ عرضه شده است.

 

ترجمه شده از مقاله‌‌ای با همین عنوان نوشته‌ی Jeff Ramos در سایت پلی‌گان

از طريق polygon
مطالب مرتبط

نوشتن دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاه شما پس از بررسی توسط تحریریه منتشر خواهد شد. در صورتی که در بخش نظرات سوالی پرسیده‌اید اگر ما دانش کافی از پاسخ آن داشتیم حتماً پاسخگوی شما خواهیم بود در غیر این صورت تنها به امید دریافت پاسخ مناسب از دیگران آن را منتشر خواهیم کرد.

دوازده − 7 =